2023-yil kuzi O‘zbekistonda meteorologik kuzatuvlarning barcha yillari uchun eng issiq bo‘ldi, deya xabar bermoqda O‘zgidromet xizmati agentligi matbuot xizmati.
Sinoptiklarning ta’kidlashicha, nobyar O‘zbekistonda meteorologik kuzatuvlarning barcha yillari uchun eng issiq noyabr oyi reytingida birinchi o‘rinni egalladi. Havoning o‘rtacha statistik harorati keskin o‘zgarib turishi noyabr oyi uchun xosdir. Bunday o‘zgarib turishlar ushbu yilda ham kuzatildi.
“Ammo boshqa yillardan farqi — bu o‘zgarib turishlar yuqori harorat fonida sodir bo‘ldi. Oyning katta qismida havo harorati o‘rtacha ko‘p yillik qiymatlarga nisbatan yuqori bo‘ldi va faqat sovuq davrda iqlimiy me’yorgacha pasaydi. Barcha hududlarda harorat o‘rtacha iqlimiy me’yordan 3−6 darajaga ko‘p bo‘ldi”, — deyiladi agentlik hisobotida.
kuz, noyabr, ўзгидромет
Infografika: O‘zgidromet.
Eng issiq kunlarda maksimal havo harorati +23…+28 darajaga yetdi. Minimal harorat faqat respublikaning shimolida salbiy qiymatlargacha pasaydi.
“Noyabr oyining o‘ziga xos iqlimiy xususiyati — bu oyning boshidan uning oxirigacha haroratning tez pasayishi, chunki noyabr oyining oxiri qish mavsumiga o‘tishdir. Respublika hududining katta qismida oyning birinchi yarmida kunduzgi harorat odatda +15…+20 daraja, ikkinchi yarmida esa +10…+15 daraja atrofida bo‘ldi”, — deyiladi xabarda.
2023-yilning noyabrida bunday tendensiyalar kuzatilmadi, oyning boshida ham, oxirida ham haroratning yuqori qiymatlari kuzatildi. Respublika bo‘yicha nisbatan quruq havo bo‘ldi, yog‘ingarchilik kam va me’yor atrofida bo‘ldi.
Ta’kidlanishicha, me’yorga nisbatan noyabr oyi 2023-yilning kuz mavsumidagi eng issiq oy (me’yordan 3−6 daraja iliq) bo‘ldi. oktabr oyida oyning o‘rtacha harorati me’yordan 1,5−2,5 darajaga yuqori, sentabr esa o‘rtacha ko‘p yillik qiymatlarga yaqin bo‘ldi.
Ob-havo sharoitiga ko‘ra, bu yilgi kuz haqiqatan ham baxmal (barxat) mavsumi bo‘ldi.
Avvalroq o‘tgan oktabr oyi ham rekord darajadagi eng issiq oy bo‘lgandi. Olimlarning ta’kidlashicha, 2023-yilning o‘zi tarixdagi eng issiq yil bo‘lishi kutilmoqda.

Ноябрь 2023 стал самым тёплым среди ноябрей за все годы метеорологических наблюдений в Узбекистане, сообщил Узгидромет.
Для среднестатистического ноября характерны резкие колебания температуры воздуха. Такие колебания отмечались и в этом году. Но в отличие от других лет, эти колебания происходили на высоком температурном фоне.
Большую часть месяца температура воздуха значительно превышала среднемноголетние значения и лишь в периоды похолоданий опускалась до климатической нормы.
Средняя температура ноября повсеместно превысила климатическую норму на 3−6 градусов Цельсия.
ноябрь, узгидромет
Максимальная температура воздуха в самые тёплые дни ноября достигала +23…+28 градусов. Минимальная температура понижалась до отрицательных значений лишь по северу страны.
Рекордно высоких значений максимальной температуры воздуха в прошедшем ноябре нигде по территории Узбекистана не наблюдалось. Абсолютные максимумы температуры ноября составляют +29…+32 градуса, по югу — +33…+35.
«Характерная климатическая особенность ноября — быстрое понижение температуры от начала месяца к его концу, ведь конец ноября — это переход к зимнему сезону», — отметили синоптики.
По большей части территории страны в первой половине месяца дневная температура обычно бывает в пределах +15…+20 градусов, а во второй половине — в пределах +10…+15.
В ноябре 2023 года такой тенденции не наблюдалось, высокие значения температуры отмечались как в начале, так и в конце месяца.
Ноябрь 2023 года по Узбекистану был относительно сухим. Осадков выпало меньше и около нормы.
По равнинной территории страны осадки выпадали только в виде дождя. Выпадение снега наблюдалось лишь в высокогорных районах.
По отношению к норме ноябрь был самым тёплым месяцем в осеннем сезоне 2023 года (на 3−6 градусов теплее нормы). В октябре средняя температура месяца превысила норму на 1,5−2,5 градусов, а сентябрь был близким к среднемноголетним значениям.
В среднем, осень 2023 года оказалась самой тёплой за все годы метеорологических наблюдений в Узбекистане.