9-noyabr kuni vazir Laziz Kudratov va Aksa Enerji boshqaruvi raisi Jemil Kazanchi o‘rtasida investitsiya shartnomasi imzolandi.
Hujjatga ko‘ra, Aksa Enerji davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida Nishon tumanida quvvati 400MVt gaz porshenli elektr stansiyasini qurish uchun 250 million dollar sarmoya kiritadi. Kompaniya 25 yil — loyihani amalga oshirishning butun davri davomida elektr stansiyasini loyihalash, moliyalashtirish, qurish va ishlatish bilan shug‘ullanadi.
Qurilish ishlari 2023-yilning dekabrida boshlanishi kutilyapti, 2024-yil oxirida elektr stansiyasi ishga tushirilishi rejalashtirilgan.
Turkiya kompaniyasining tashrifi doirasida “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ va Aksa Enerji o‘rtasida elektr energiyasini sotib olish shartnomasi ham imzolandi va bu bilan O‘zbekiston tomoni turkiyalik investordan 25 yilga kafolatlangan elektr energiyasini sotib olishni amalga oshiradi.
Turkiya kompaniyasi tomonidan 2022-yilning yanvarida Buxoro viloyatida quvvati 270 MVt bo‘lgan issiqlik elektr stansiyasi, 14-yanvarda esa Toshkent viloyatida quvvati 240 MVt bo‘lgan issiqlik elektr stansiyasi foydalanishga topshirilgan.
Aksa Enerji 1960-yilda tashkil etilgan Kazanci Holding tarkibiga kiradi. Xolding nafaqat energetika, balki qishloq xo‘jaligi va turizm sohalarida ham loyihalar ishlab chiqadi. Kompaniya, shuningdek, qator mamlakatlarda: Turkiya, Gana, Madagaskar, Mali va Kongoda ham elektr stansiyalarini qurmoqda.

Энергетическая компания из Турции Aksa Enerji построит в Нишанском районе Кашкадарьинской области Узбекистана газопоршневую электростанцию на условиях государственно-частного партнёрства, сообщила пресс-служба Министерства инвестиций, промышленности и торговли (МИПТ).
Инвестиционное соглашение было подписано 8 ноября между главой МИПТ Лазизом Кудратовым и председателем правления Aksa Enerji Джемилем Казанчи.
Согласно документу, Aksa Enerji инвестирует 250 млн долларов в строительство газопоршневой электростанции мощностью 400 МВт. Компания будет отвечать за проектирование, финансирование, строительство и эксплуатацию электростанции в течение всего периода реализации проекта — 25 лет.
Начало строительных работ запланировано на декабрь 2023 года с вводом электростанции в эксплуатацию в конце 2024 года.
Стороны также подписали соглашение о покупке электроэнергии между компанией «Национальные электрические сети Узбекистана» и Aksa Enerji, в соответствии с которым узбекская сторона будет гарантированно покупать электроэнергию в течении 25 лет у турецкого инвестора.
Турецкая компания в январе 2022 года ввела в эксплуатацию теплоэлектростанцию мощностью 270 МВт в Бухарской области, а 14 января — ТЭС на 240 МВт в Ташкентской области.
Aksa Energy входит в структуру Kazanci Holding, который был основан в 1960 году. Холдинг развивает проекты не только в сфере энергетики, но и в сельском хозяйстве и туризме. Компания также ведёт строительство электростанций в ряде стран: Турции, Гане, Мадагаскаре, Мали и Конго.