Bolalarning “Dok-1 Maks” preparatini iste’mol qilishi oqibatida halok bo‘lgani ishi bo‘yicha navbatdagi sud majlisida Samarqand viloyati bolalar ko‘p tarmoqli tibbiyot markazi bosh shifokori, professor Mamatqul Azizov guvoh sifatida ishtirok etdi.
Eslatib o‘tamiz, “Dok-1 Maks” tabletkalari va siropini qabul qilgan 15 nafar bola halok bo‘lgani haqida OAV va jamoatchilik dastlab Mamatqul Azizovning Samarqand viloyati sog‘liqni saqlash boshqarmasiga yo‘llagan xatidan xabar topgan edi. Uning nusxasi 22-dekabr kuni internetda paydo bo‘ldi. 2022-yil dekabr oyi oxirida Sog‘liqni saqlash vazirligi bosh shifokor ishdan bo‘shatilganini e’lon qildi, biroq ikki hafta o‘tib professor ishiga qayta tiklandi.
Bosh vrachning ta’kidlashicha, 2022-yil davomida bolalar tibbiyot punktiga o‘tkir buyrak yetishmovchiligi bilan 52 nafar bola yotqizilgan. sentabr oyidan esa ular soni ortishni boshlagan va shifokorlar sababni aniqlash uchun tekshirishga kirishgan. Tekshiruv natijalariga ko‘ra, ular asosiy sabab “Dok-1 Maks” siropini qabul qilish oqibatida bo‘lishi mumkin degan xulosaga kelishgan.
“14-dekabr kuni biz „Dok-1 Maks“ bolalarda o‘tkir buyrak yetishmovchiligi rivojlanishiga sabab bo‘lishi mumkinligiga ishonch hosil qildik. Shu bois, 15-dekabr kuni viloyat Sog‘liqni saqlash boshqarmasiga dori vositalarini tarqatishni to‘xtatish haqida xabar berdik. 22-dekabr kuni komissiya kelib, 25-dekabr kuni to‘rtta laboratoriyada dori vositalarining kimyoviy tahlilini o‘tkazdi va „Dok-1 Maks“ tarkibida kuchli zararli zahar borligini aniqladi”, — dedi Mamatqul Azizov voqealar xronologiyasini tiklar ekan.
2022-yilning uch oyi davomida tibbiyot markazida 2019−2021-yillarda tug‘ilgan 18 nafar bola doridan zaharlanish gumoni bilan vafot etgan. So‘rov davomida vafot etgan va tuzalib ketgan bemorlarning ota-onalari farzandlariga “Dok-1 Maks” siropini berganlarini tasdiqlashgan.
Professorning ta’kidlashicha, bolalarning sog‘ayib ketishi to‘g‘ridan-to‘g‘ri tibbiy muassasaga qaysi kuni yotqizilganiga bog‘liq. “Agar bolalar anuriya belgilari paydo bo‘lgan (siydik pufagiga siydik tushishi to‘liq to‘xtab qolishi — tahr.) birinchi yoki ikkinchi kunida yotqizilgan bo‘lsa, ularning klinik manzarasi 3−8-kunlarda qabul qilingan bolalarnikiga qaraganda yaxshiroq o‘tgan. Anuriya bilan ulg‘ayib borayotgan bolaning tanasida hosil bo‘ladigan shlaklar barcha hayotiy a’zolar, jumladan, yurak, miya, suyak iligi, jigar va hokazolarga ta’sir qiladi”, — dedi Azizov.
Kichik yoshdagi bolalarda zaharlanish og‘ir kechdi. Bosh shifokor buni alkogolni qayta ishlash uchun organizmda hosil bo‘ladigan alkogoldegidrogenaz fermentining hosil bo‘lish tezligi bilan bog‘ladi. Bu holatda esa — o‘zida ikki atomli spirtni mujassam etuvchi zaharli etilenglikol hosil bo‘ladi.
“Agar bolalar organizmida alkogoldegidrogenaz fermenti paydo bo‘lgan bo‘lsa, u etilenglikolni tezda parchalab tashlagan va buyrak to‘qimalariga ta’sir qilishga ulgurmagan. Yosh bolalarda ushbu ferment kontsentratsiyasi past bo‘lsa, u etilenglikolni parchalashga ulgurmagan, bu esa ko‘pincha buyrak yetishmovchiligiga olib kelgan”, — deya tushuntirdi professor.
док-1 макс, маматқuл азизов, sud
Sud majlisida sudlanuvchilardan birining himoyachisi “Dok-1 Maks”dan foydalanish bo‘yicha ko‘rsatmalarga ko‘ra, ikki yoshgacha bo‘lgan bolalarga preparatni qabul qilish taqiqlanganligini ta’kidladi. Azizov mazkur savolni “bu dorini berganlarga” berish kerakligini aytdi.
“Biz bu dorini sotib olmaganmiz, hech kimga tavsiya qilmaganmiz”, — dedi bosh shifokor.
Azizovning ta’kidlashicha, Samarqand tibbiyot markazida ko‘rikdan o‘tgan bolalar “Dok-1 Maks” preparatini shifokor ko‘rsatmasiga ko‘ra qabul qilmagan.
“Ishtixon tumanidagi bolani davolagan shifokor bilan suhbatlashdik. U bizga bolaga paratsetamol yozib berganini aytdi. Otasi dorixonaga borgan va farmatsevt: „Mana yaxshi dori. Shuni oling“, deb paratsetamol o‘rniga „Dok-1 Maks“ bergan”, — dedi Mamatqul Azizov.
Ayblanuvchilardan birining himoyasi tadqiqotni o‘tkazgan shifokorlar “Dok-1 Maks”dan tashqari, bolalar antibiotiklar yoki boshqa dorilarni ham qabul qilgan holatlar haqida bilishlari bilan qiziqdi.
“Tasdiqlangan ko‘rsatmani o‘qib chiqsam bo‘ladimi? “Yon ta’sirlar” va “Dori vositalarining o‘zaro ta’siri” mavjud. Bu shuni anglatadiki, “Dok-1 Maks”ni “Simetidin” va “Fenotiazin” bilan ehtiyot bo‘lib qabul qilish kerak, MAO ingibatori va antidepressantlar bilan bir vaqtda foydalanishdan esa butunlay qochish lozim. Aytingchi, siz ota-onalardan farzandlariga tarkibida ushbu [dorilar] bo‘lgan dori-darmonlarni bergan-bermaganligini aniqlashtirdingizmi?” — deb so‘radi advokat.
Bosh shifokor salbiy javob berdi va bu dori-darmonlar pediatriya amaliyotida qo‘llanilmasligini ta’kidladi.
Ayblanuvchilardan birining himoyachisi, shuningdek, “Dok-1 Maks” siropi dozasini oshirib yuborish holatlari aniqlanganmi yoki yo‘qmi, shifokorlar ota-onalardan dorini farzandlariga qanday dozada berganliklarini so‘rashganmi, deb so‘radi.
“Nega men bu savolni beryapman? Chunki tuzalib ketgan bolalar bor. O‘lgan bolalar bor. Ko‘pgina yosh bolalar bor, ularning ota-onalari ko‘rsatmalarga qaramay, dori bergan. Bu ota-onalar dozaga rioya qilganmi yoki yo‘qmi, bu ham sahna ortida qolgan katta, juda muhim savol”, — deya tushuntirdi advokat.
Bosh shifokor, bu holatda eng muhimi, bola tanasining alkogoldegidrogenaz fermentini ajratish qobiliyatidir, deb javob berdi. “Agar organizm yetarli miqdorda alkogoldegidrogenaz fermentini ishlab chiqqan bo‘lsa, bu bolalar o‘lmagan. Ularda bu spirt (etilenglikol — tahr.) parchalanib ketgan, preparatning nefrotoksik ta’siri kuzatilmagan. Bu preparatni qo‘llagan va tuzalib ketgan bolalar ko‘p edi. Buyrak yetishmovchiligi ko‘rinishlari yo‘q”, — dedi Azizov.
Advokatning so‘zlariga ko‘ra, guvohlardan biri avvalroq etilenglikolga qarshi dori borligini aytgani va nima uchun shifokorlar uni bolalarga qo‘llamaganini so‘radi.
“Qo‘llanma bo‘yicha „Dok-1 Maks“ tarkibida etilenglikol mavjud emas. Tarkibida ko‘rsatilmagan bo‘lsa, etilenglikol antidotini qanday qilib qabul qilishimiz mumkin? Qo‘llanmaga ko‘ra, ushbu preparat propilenglikolni o‘z ichiga oladi. Bu zaharli mahsulot emas”, — deydi Mamatqul Azizov.
Keyin advokat shifokorlar “Dok-1 Maks” o‘tkir buyrak yetishmovchiligining sababi bo‘lishi mumkinligini aniqlaganidan keyin nima uchun bolalarni davolashda antidot ishlatilmaganini so‘radi.
Professor o‘tkir buyrak yetishmovchiligi bilan markazga yotqizilgan barcha bolalar tegishli protokol bo‘yicha davolanganini aytdi.
“Bolalardagi o‘tkir buyrak yetishmovchiligini davolashning ideal usuli nafaqat gemodializ muolajasidir. Bolalarga davolash standarti bo‘yicha infuzion terapiya va gemodializ o‘tkazildi”, — dedi bosh vrach. Uning so‘zlariga ko‘ra, davolanish usullarini o‘zgartirishga hojat yo‘q edi.

На очередном заседании суда по делу о гибели детей от приёма препарата «Док-1 Макс» в качестве свидетеля выступил главный врач детского многопрофильного медицинского центра Самаркандской области, профессор Маматкул Азизов.
Напомним, о том, что 15 детей, принимавших таблетки и сироп «Док-1 Макс», скончались, СМИ и общественность впервые узнали из письма Маматкула Азизова, адресованного управлению здравоохранения Самаркандской области. Его копия появилась в сети 22 декабря. В конце декабря 2022 года Минздрав сообщил об увольнении главврача, однако спустя уже две недели профессора восстановили на работе.
По словам главврача, в течение 2022 года в детский медицинский центр поступило 52 ребёнка с острой почечной недостаточностью. Их количество стало увеличиваться с сентября, и врачи инициировали исследование, чтобы выявить причину. По его итогам они пришли к заключению, что основной причиной может быть приём сиропа «Док-1 Макс».
«14 декабря мы убедились, что причиной развития острой почечной недостаточности у детей может быть „Док-1 Макс“. Поэтому 15 декабря мы сообщили в облздрав, чтобы он остановил дальнейшее [распространение этого] лекарственного препарата. 22 декабря пришла комиссия, 25 декабря они проводили химический анализ лекарственных препаратов в четырёх лабораториях и нашли наличие злокачественного сильнейшего яда в составе „Док-1 Макс“», — восстановил хронологию событий Маматкул Азизов.
За три месяца 2022 года в медцентре с подозрением на отравление лекарственным препаратом скончалось 18 детей, которые родились в 2019—2021 годах. В ходе опроса родители как погибших, так выздоровевших пациентов подтвердили, что давали детям сироп «Док-1 Макс».
Профессор рассказал, что выздоровление детей находилось в прямой зависимости от того, на какие сутки они поступали в медучреждение. «Если дети поступали на первые-вторые сутки после появления признаков анурии (полное прекращение поступления мочи в мочевой пузырь — ред.), то у них клиническая картина протекала благоприятнее, нежели у детей, которые поступали на 3−8 сутки. Шлаки, которые образуются в организме растущего ребёнка при анурии, поражают все жизненно важные органы, включая сердце, головной мозг, костный мозг, печень и т. д.», — сказал Азизов.
Отравление тяжело протекало у детей раннего возраста. Главврач связывает это со скоростью образования алкогольдегидрогеназы — фермента, который образуется в организме для переработки алкоголя. В данном случае — токсичного этиленгликоля, который представляет собой двухатомный спирт.
«Если в организме у детей появлялся фермент алкогольдегидрогеназа, то он быстро расщеплял этиленгликоль, и тот не успевал воздействовать на почечную ткань. Если у маленьких детей концентрация этого фермента была низкая, то он не успевал расщеплять этиленгликоль, что чаще приводило к почечной недостаточности», — объяснил профессор.
Маматкул Азизов.Маматкул Азизов.
В ходе судебного заседания защитник одного из подсудимых отметила, что согласно инструкции по применению «Док-1 Макс», детям до двух лет принимать препарат запрещено. Азизов ответил, что этот вопрос следует адресовать «тем, кто давал этот лекарственный препарат».
«Мы этот препарат не покупали, мы никогда никому [его] не рекомендовали», — сказал главврач.
Азизов отметил, что дети, которых обследовали в самаркандском медицинском центре, принимали «Док-1 Макс» не по назначению врачей.
«Мы говорили с врачом, которая лечила ребёнка из Иштыханского района. Она нам сказала, что прописала ребёнку парацетамол. Отец пошёл в аптеку, а аптекарь сказал: „Вот хороший препарат. Берите“ — и дал вместо парацетамола „Док-1 Макс“», — рассказал Маматкул Азизов.
Сторону защиты одного из подсудимых интересовало, известны ли врачам, проводившим исследование, случаи, когда дети, помимо «Док-1 Макс», принимали антибиотики или другие лекарственные вещества.
«Можно я зачитаю утверждённую инструкцию? Тут есть „Побочные действия“ и „Лекарственное взаимодействие“. Значит, „Док-1 Макс“ следует принимать с осторожностью вместе с „Циметидином“ и „Фенотиазином“, избегать одновременных приёмов с ингибиторами МАО и трициклическими антидепрессантами. Скажите, выясняли ли вы у родителей, давали ли они детям препараты, содержащие данные [лекарственные средства]?», — спросила адвокат.
Главврач ответил отрицательно и отметил, что данные лекарственные препараты в детской практике не применяются.
Защитник одного из подсудимых также спросила, были ли выявлены случаи передозировки сиропом «Док-1 Макс», выясняли ли врачи у родителей, в какой дозировке те давали препарат детям.
«Почему я этот вопрос задаю? Потому что есть выздоровевшие дети. Есть умершие дети. Есть много детей младшего возраста, которым родители, несмотря на инструкцию, давали препарат. Была ли соблюдена этими родителями дозировка — это тоже большой, очень важный вопрос, который остался за кадром», — объяснила адвокат.
Главврач ответил, что в данном случае самое главное — это способность детского организма выделять фермент алкогольдегидрогеназа. «Если организм выделял фермент алкогольдегидрогеназа в достаточном количестве, то эти дети не умирали. У них этот спирт (этиленгликоль — ред.) расщеплялся, и нефротоксические действия препарата не наблюдались. Очень много детей было, которые применяли этот препарат и выздоровели. Никаких проявлений почечной недостаточности не было», — сказал Азизов.
Адвокат сказала, что один из свидетелей ранее заявил, что существует антидот к этиленгликолю, и спросила, почему врачи не применяли его в лечении детей.
«В составе „Док-1 Макс“ по инструкции этиленгликоля нет. Как мы можем принимать антидот этиленгликоля, если в составе он не значится? В составе этого препарата по инструкции имеется пропиленгликоль. Он не является токсическим продуктом», — сказал Маматкул Азизов.
Тогда адвокат спросила, почему антидот не применялся для лечения детей после того, как врачи узнали, что причиной острой почечной недостаточности может быть «Док-1 Макс».
Профессор ответил, что всех детей, поступивших в центр с острой почечной недостаточностью, лечили по соответствующему протоколу.
«Идеальным методом лечения острой почечной недостаточности у детей и не только является процедура гемодиализа. Детям проводилась инфузионная терапия и гемодиализ по стандарту лечения», — сказал главврач. Необходимости в изменении методов лечения, по его словам, не было.