Jinoyat ishlari bo‘yicha Yuqori Chirchiq tuman sudi 23-oktabr kuni bo‘lib o‘tgan majlisda Toshkent viloyatida yashovchi fuqaroga nisbatan hukm chiqardi, deya xabar berdi O‘zbekiston Oliy sudi matbuot xizmati “Gazeta.uz”ga.
Sud ushbu erkakni Jinoyat kodeksining 154-moddasi 1-qismi (Yollanish, ya’ni … shaxsning moddiy manfaatdorlik yoki boshqa biron shaxsiy manfaatni ko‘zlab, o‘zga davlat hududida yoki uning tarafini olib qurolli to‘qnashuvda yoxud harbiy harakatlarda qatnashish uchun yollanishi) bo‘yicha aybdor deb topib, besh yil muddatga ozodlikdan mahrum etildi.
Mahkumning ismi va familiyasi ko‘rsatilmagan, faqat uning bosh harflari — I. X., shuningdek, 1985-yilda tug‘ilgan, payvandchi bo‘lib ishlagani aytilgan.
“Ozodlik” radiosi keltirgan ma’lumotlarga ko‘ra, gap Ildar Xayrulin haqida ketmoqda. Nashrning tergov hujjatlariga tayanib ma’lum qilishicha, Xayrulin 2014−2015-yillarda Ukrainada o‘zini o‘zi mustaqil deb e’lon qilgan DXR tomonida jang qilgan.
Dalil sifatida tergov, xususan, Xayrulinning Ukrainaning “Mirotvorets” saytidagi profilini keltirdi.
Bundan tashqari, tergovchilar Xayrulinning telefonida uning aybini tasdiqlovchi skrinshotlar topilganini da’vo qilmoqda.
Mahkumning yaqinlari nashr bilan suhbatda bu ish bo‘yicha tergov va sud jarayonini “asossiz” deb atab, hukm ustidan shikoyat qilish niyatida ekanliklarini aytishgan. Ular Xayrulinning Ukrainadagi urushda qatnashmaganini, u yerga bormagani va ayblov e’lon qilingan paytda Rossiyada bo‘lganini da’vo qilmoqda.
Mahkumning katta akasi Lenur Davletshinning aytishicha, Xayrulin “Mirotvorets” saytiga joylashtirilgan suratni Tatariston hududida olgan va suratdagi qurol o‘qotar emas, balki pnevmatik quroldir.
“Bu suratning „Mirotvorets“ saytiga qanday tushib qolganini bilmayman. Tergovda ushbu fotosurat, bir nechta SMS xabarlar va yana ikkita guvohning ko‘rsatmalari bor. Ildar bu guvohlar bilan gaplashmaganini aytdi. Guvohlardan biri mast holda akam bilan gaplashganini tan oldi. Ikkinchisi esa uning ko‘rsatmasidan butunlay voz kechdi”, — deya uning so‘zlarini keltiradi “Ozodlik”.
Oliy sud xabariga ko‘ra, mahkum birinchi instansiya sudi qarori ustidan apellyatsiya shikoyati bergan.
Mirotvorets” sayti, ma’murlarining fikriga ko‘ra, Ukraina xavfsizligiga tahdid soladigan odamlar haqidagi ma’lumotlarni e’lon qiladi. Rossiya istilosi boshlangandan so‘ng, saytda rus harbiylari tomonidan sodir etilgan jinoyatlar haqidagi ma’lumotlar ham paydo bo‘ldi.
Loyiha, shu jumladan BMT tomonidan, sayt ma’lumotlar bazasiga kiritilgan odamlarning shaxsiy ma’lumotlarini jamoatchilikka e’lon qilgani uchun tanqid qilingan. 2019-yil dekabr oyida “Mirotvorets” o‘z bazasiga erkin kirishni yopishga va’da berdi. Ukraina rasmiylari, jumladan, prezident Vladimir Zelenskiy saytni yopishga majburlash vakolatiga ega emasligi, chunki u qonunni buzmaganin bildirdi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Bosh prokuraturasi xorijdagi vatandoshlarni qurolli kuchlar safiga qo‘shilmaslik va jangovar harakatlarda qatnashmaslikka chaqirgan hamda buning uchun jinoiy javobgarlik haqida ogohlantirgan edi.

Юкоричирчикский районный суд по уголовным делам 23 октября приговорил жителя Ташкентской области к пяти годам лишения свободы по статье о наёмничестве. Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе Верховного суда Узбекистана.
Мужчину признали виновным по части 1 статьи 154 Уголовного кодекса (наёмничество, то есть участие на территории или стороне иностранного государства в вооружённом конфликте или военных действиях… с целью получения материального вознаграждения или иных личных выгод).
Имя и фамилия осуждённого не называются, указаны только его инициалы — И. Х., а также, что он родился в 1985 году и работал сварщиком.
Радио «Озодлик» сообщило, что речь идёт об Ильдаре Хайрулине. Издание со ссылкой на документы следствия пишет, что по версии правоохранительных органов осуждённый в 2014—2015 годах воевал в Украине на стороне самопровозглашённой ДНР.
В качестве доказательства следствие привело профиль мужчины на украинском сайте «Миротворец». Кроме того, следователи утверждают, что нашли в телефоне Хайрулина скриншоты, подтверждающие его вину, отмечает издание.
Родственники осуждённого в беседе с «Озодлик» назвали «безосновательными» следствие и суд по этому делу. Они подтвердили, что на сайте «Миротворец» действительно опубликовано фото Хайрулина, но, по их словам, снимок был сделан в Татарстане, а мужчина держит в руках пневматическое оружие, которое там не запрещено. Семья также утверждает, что Хайрулин «вообще не ездил» в Украину.
По данным Верховного суда, осуждённый подал апелляционную жалобу на решение суда первой инстанции.
Ранее Генпрокуратура Узбекистана призывала соотечественников за границей не вступать в ряды вооружённых сил за рубежом и не участвовать в боевых действиях, а также предупредила об уголовной ответственности за это.
• На сайте «Миротворец» публикуются данные о людях, которые, по мнению его администраторов, представляют угрозу для безопасности Украины. После начала полномасштабного российского вторжения в феврале 2022 года на сайте также появилась информация о предполагаемых преступлениях военных России. Проект неоднократно критиковали, в том числе в ООН, за публикацию в открытом доступе персональных данных.