27-oktabr kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda Rossiya banki asosiy stavkani birdaniga ikki foiz punktga — 13 foizdan 15 foizga oshirdi. Regulyator bu qarorni proinflyatsion bosimning kuchayishi bilan izohladi.
“Joriy inflyatsiya bosimi sezilarli darajada oshdi va Rossiya banki kutganidan yuqori”, — deyiladi regulyator bayonotida.
Asosiy stavkani oshirish sabablari orasida RF Markaziy banki “mahsulot va xizmatlar ishlab chiqarishni kengaytirish imkoniyatlaridan tobora ortib borayotgan ichki talabning o‘sishi” hamda “kreditlashning yuqori o‘sish sur’atlari”ni ham ta’kidladi.
Bu 2023-yil iyulidan beri asosiy stavkaning ketma-ket to‘rtinchi o‘sishidir. Iyulda Rossiya Markaziy banki asosiy stavkani 8,5% ga oshirgandi. Avgust oyida rublning pasayishi va inflyatsiya bosimining oshishi fonida bu ko‘rsatkich 12 foizga, sentabrda esa 13 foizga ko‘tarildi.
The Bell nashri iqtibos keltirgan moliyaviy tahlilchilar va iqtisodchilar asosiy stavkaning oshishi yaqin oylarda rublning dollarga nisbatan kursini barqarorlashtirishini kutishmoqda. Nashrning qo‘shimcha qilishicha, Markaziy bank qaroriga rubl o‘rtacha o‘sish bilan javob bergan: o‘sha paytda dollar 92,7, yevro esa 97,8 rubl atrofida bo‘lgan.
Avvalroq O‘zbekiston Markaziy banki asosiy stavkani yillik 14 foiz darajasida o‘zgarishsiz qoldirdi. Regulyatorning ta’kidlashicha, joriy inflyatsiya va asosiy savdo hamkorlaridagi valyuta kurslari bilan bog‘liq vaziyat “so‘mning real samarali ayirboshlash kursining mustahkamlanishiga bosimni kuchaytirmoqda”.

Банк России на заседании 27 октября повысил ключевую ставку сразу на два процентных пункта — с 13% до 15%. Такое решение регулятор объяснил усилением проинфляционного давления.
«Текущее инфляционное давление значительно усилилось и складывается выше ожиданий Банка России», — говорится в сообщении регулятора.
Среди причин для повышения ключевой ставки Центробанк РФ также назвал «увеличение внутреннего спроса, которое все больше превышает возможности расширения производства товаров и услуг» и «высокие темпы роста кредитования».
Это четвёртое подряд повышение ключевой ставки с июля 2023 года. В июле ЦБ России поднял ключевую ставку до 8,5%. В августе на фоне падения рубля и растущего инфляционного давления показатель повысили до 12%, в сентябре — до 13%.
Финансовые аналитики и экономисты, которых цитирует The Bell, ожидают, что повышение ключевой ставки должно стабилизировать курс рубля по отношению к доллару в ближайшие месяцы. Издание добавляет, что рубль отреагировал умеренным ростом на решение ЦБ: доллар торговался на уровне 92,7, евро — около 97,8 рубля на тот момент.
Накануне Центробанк Узбекистана оставил основную ставку без изменений на уровне 14% годовых. Регулятор отметил, что ситуация с текущей инфляцией и обменными курсами в основных торговых партнёрах «усиливает давление на укрепление реального эффективного обменного курса сума».