24-oktabr kuni Samarqandda “C5+1” (Markaziy Osiyo mamlakatlari + AQSh) formatida mintaqaviy hamkorlik bo‘yicha birinchi Vazirlar uchrashuvi bo‘lib o‘tmoqda, deb xabar berdi “Gazeta.uz” muxbiri. Unda Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston, O‘zbekiston, shuningdek, AQSh Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) administratori Samanta Pauer boshchiligidagi delegatsiyalar ishtirok etmoqda.
ақш, марказий осиё, с5+1, саманта паuэр
O‘zbekiston investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov konferensiya ishtirokchilarini qutlar ekan, oziq-ovqat xavfsizligi, iqlim o‘zgarishi va ta’minot zanjirining uzilishi kabi muammolarni birgalikdagi sa’y-harakatlar va o‘zaro qo‘llab-quvvatlov orqali hal qilish mumkinligini ta’kidladi.
“Markaziy Osiyo doimo Yevropa va Osiyoni bog‘lovchi ko‘prik vazifasini o‘tagan. Davlatlarimiz o‘rtasida mustahkam aloqalar mavjud. Dunyoda an’ana, urf-odatlari va qadriyatlari jihatidan bir-biriga bunchalik yaqin bo‘lgan davlatlar mavjud emas. Biz shunchaki qo‘shnilar emas, balki katta bir hududda birga yashayotgan qarindoshlar, aka-uka va do‘stlarmiz”, — dedi vazir.
Shu bois bugungi tadbirdan ko‘zlangan asosiy maqsad — aniq kompleks chora-tadbirlarni birgalikda puxta ishlab chiqish orqali mintaqa mamlakatlari o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlikni mustahkamlash va rivojlantirishdan iborat, dedi u.
Laziz Kudratov so‘nggi bir necha yil ichida Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi hamkorlik tarixida yangi davr boshlanganini ta’kidladi. “2022-yilda mintaqadagi barcha mamlakatlarning umumiy tovar ayirboshlash hajmi 220 milliard AQSh dollarini tashkil etdi va 2017-yilga nisbatan qariyb ikki baravar oshdi. O‘zaro investitsiyalar hajmi 5,6 barobarga ko‘paydi. Bu ijobiy tendensiyalarning barchasi besh yil davomida umumiy yalpi ichki mahsuloti 40 foizga o‘sgan davlatlarimizning umumiy iqtisodiy rivojlanishida ham o‘z ifodasini topmoqda”, — dedi u.
“Shu bilan birga, iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish uchun bizda hali salohiyat mavjudligini ta’kidlash muhimdir. Shu munosabat bilan biz AQShning dunyodagi kutilmagan muammolar oldida mintaqamizning yanada gullab-yashnashi va jadal rivojlanishiga bo‘lgan qiziqishi va intilishini mamnuniyat bilan qabul qilamiz”.
Investitsiyalar vaziri Samarqanddagi uchrashuvni sentabr oyida Nyu-Yorkda “C5+1” platformasi doirasida mintaqa va AQSh davlat rahbarlari o‘rtasida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishning davomi deb atadi.
“Ushbu uchrashuv bo‘lajak qo‘shma tashabbuslar uchun mustahkam qo‘llanma bo‘lib xizmat qilishi kerak, bu ham mintaqalararo xarakterga ega bo‘lib, Markaziy Osiyo va AQSh o‘rtasidagi sheriklikni sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqadi”, — dedi u.
USAID administratori Samanta Pauer ushbu mintaqaviy uchrashuv e’lon qilingan sentabr oyida Nyu-Yorkdagi sammitda prezident Jo Bayden AQShning Markaziy Osiyo mamlakatlarida suverenitet, barqarorlik va farovonlikni mustahkamlashga sodiqligini yana bir bor tasdiqlaganini eslatdi.
“Mamlakatlaringizning ko‘pi bu yo‘nalishda muhim qadamlarni qo‘ydi: investitsiyalarni jalb qilish bo‘yicha islohotlarni amalga oshirish, energiya va suv resurslarini taqsimlash bo‘yicha ish olib borish, fuqarolik jamiyati hamkorlari bilan ishlashning qadr-qimmatini e’tirof etish, bolalar mehnati va majburiy mehnatga barham berish hamda rahbarlarning o‘z xalqi oldida javobgarligini ta’minlash shular jumlasidan”, — dedi u.
“Ushbu qadamlarning barchasi bu mamlakatlarning har birida ish haqi, barqarorlik va umumiy farovonlik darajasini oshirishga qodir. O‘tgan oy BMTda prezident Bayden ta’kidlaganidek, iqtisodiy aloqalarni kengaytirish ushbu maqsadga erishish uchun juda muhim bo‘ladi — mamlakatlaringizda iqtisodiy o‘sishni rag‘batlantirish uchun ham, barcha fuqarolaringiz inklyuziv o‘sishdan foydalanishlari uchun ham”, — dedi USAID rahbari.
Samanta Pauerning qo‘shimcha qilishicha, mintaqalararo va xalqaro savdodagi to‘siqlarni kamaytirish bo‘yicha real choralar ko‘rish orqali Markaziy Osiyo mamlakatlari mintaqaga yangi investitsiyalarni jalb qilish, shuningdek, eksport uchun yangi bozorlarni topish va fermerlar, tadbirkorlar, kichik va o‘rta biznes egalari daromadlarining o‘sishiga erishish uchun vositalarga ega bo‘lishlari mumkin.
“Iqtisodiyotlaringizni diversifikatsiya qilishga — innovatsiyalar bilan bo‘lishishga, iqlim o‘zgarishiga moslashishga va qayta tiklanadigan energiyadan samaraliroq foydalanishga yordam beradigan bilim va vositalar almashinuviga hissa qo‘shasiz. USAID sizga yordam berishga tayyor bo‘lgan yangi bozorlarda savdoni kengaytirish esa barcha mamlakatlaringiz uchun adolatli va samarali iqtisodiy o‘sish uchun yangi imkoniyatlar ochadi”, — dedi u.
“Tarix davomida, Ipak yo‘li davridan boshlab, bu mintaqa odamlar o‘rtasidagi savdo va aloqalar o‘zgarishlar jarayonlarini qanday osonlashtirishini bizga ko‘rsatib berdi. Bugun siz ham xuddi shunday qilishingiz — dunyoning qolgan qismiga qo‘shni davlatlar o‘rtasidagi savdo va hamkorlik barcha fuqarolarga qanday foyda keltirishi, suverenitetni mustahkamlash, haqiqiy va mustahkam barqarorlikni oshirish va umumiy farovonlikni ta’minlashini ko‘rsatish imkoniyatiga egasiz”, — dedi Samanta Pauer.
USAID administratori AQShning mintaqadagi hamkorlikni qo‘llab-quvvatlash majburiyatini yana bir bor ta’kidladi: “Qo‘shma Shtatlar siz bilan birga bo‘lishga tayyor, chunki prezident Bayden o‘tgan oy Nyu-Yorkda sizning yetakchilaringiz bilan uchrashganida aytganidek, „Biz birlashsak, kuchliroqmiz va shunda dunyo ham xavfsizroq bo‘ladi“”.
23-oktabr kuni USAID rahbari Samanta Pauerni Toshkentda O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev qabul qildi. Yig‘ilishda u so‘nggi yillarda O‘zbekistonda o‘tgan yillardagidan ko‘ra ko‘proq islohotlar amalga oshirilganini ta’kidlab, iqtisodiy islohotlar siyosiy islohotlar bilan birga olib borilayotgani muhimligini ta’kidladi.
Samanta Pauer, shuningdek, O‘zbekiston xalqini qo‘llab-quvvatlash uchun 14 mln dollardan ortiq mablag‘ ajratilishini ma’lum qildi. Bu pullar silga qarshi kurashishga (3,2 million dollar), epidemiya va pandemiya tahdidiga qarshi kurashga (4 million dollar), xususiy sektorni mustahkamlashga (3,5 million dollar) va mahalliy davlat hokimiyati organlarining mas’uliyati va samaradorligini oshirishga (3,5 million dollar) yo‘naltiriladi.
Bundan tashqari, AQSh O‘zbekistonda inklyuziv ta’limni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha yangi dasturni amalga oshiradi. Dasturning birinchi yili uchun 4,5 mln dollar ajratilgan.
19-sentabr kuni BMTning Nyu-Yorkdagi shtab-kvartirasida Markaziy Osiyo davlatlari va AQSh rahbarlarining “S5+1” formatidagi birinchi sammiti bo‘lib o‘tgan. Muzokaralarda terrorizmga qarshi kurashni kuchaytirish, mintaqaviy iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash va energiya xavfsizligini ta’minlash masalalari muhokama qilingan. Sammitda “barcha davlatlarning suvereniteti va hududiy yaxlitligini hurmat qilish zarurati” hamda “boshqaruv va qonun ustuvorligini takomillashtirish bo‘yicha olib borilayotgan islohotlar” muhokama qilingan.

В Самарканде во вторник проходит первая Министерская встреча по вопросам регионального взаимодействия формата «C5+1» (страны Центральной Азии + США), передаёт корреспондент «Газеты.uz». Во встрече участвуют делегации из Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана, Узбекистана, а также США во главе с администратором Агентства по международному развитию (USAID) Самантой Пауэр.
c5+1, usaid, саманта пауэр, центральная азия
Приветствуя участников конференции, министр инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Лазиз Кудратов отметил, что такие современные вызовы, как продовольственная безопасность, изменение климата и проблемы нарушения цепочек поставок могут быть решены совместными усилиями и взаимной поддержкой.
«Центральная Азия всегда служила мостом, соединяющим Европу и Азию. Между нашими государствами существует прочная связь. Нет в мире стран, которые были бы так близки друг другу по традициям, обычаям, ценностям. Мы не просто соседи, мы — родственники, братья и друзья, живущие вместе в одном большом регионе», — сказал министр.
Поэтому главная цель сегодняшнего мероприятия — укрепление и развитие экономического сотрудничества стран региона путём тщательной совместной разработки конкретных комплексных мер, отметил он.
Лазиз Кудратов подчеркнул, что за последние несколько лет в истории сотрудничества между странами Центральной Азии началась новая эпоха. «Совокупный товарооборот всех стран региона в 2022 году составил 220 млрд долларов США и вырос почти в 2 раза по сравнению с 2017 годом. Объёмы взаимных инвестиций расширились в 5,6 раза. Все эти позитивные тенденции отражаются на общем экономическом развитии наших государств, совокупный ВВП которых за пять лет вырос на 40%», — сказал он.
«В то же время важно отметить, что у нас ещё есть потенциал для развития экономического сотрудничества. В этой связи мы приветствуем заинтересованность и стремление США сделать наш регион более процветающим и динамично развивающимся перед лицом непредвиденных вызовов в мире».
Министр инвестиций назвал встречу в Самарканде продолжением реализации договорённостей, достигнутых между главами государств региона и США в сентябре в Нью-Йорке в рамках платформы «C5+1».
«Данная встреча должна послужить прочным ориентиром для предстоящих совместных инициатив, которые будут носить как межрегиональный характер, так и выведут партнёрство Центральной Азии и США на качественно новый уровень», — отметил он.
Администратор USAID Саманта Пауэр напомнила, что на сентябрьском саммите в Нью-Йорке, где была анонсирована данная региональная встреча, президент Джо Байден подтвердил приверженность США укреплению суверенитета, устойчивости и процветания в странах Центральной Азии.
«Многие из ваших стран предприняли важные шаги именно в этом направлении: провели реформы для привлечения инвестиций, работают над совместным использованием энергетических и водных ресурсов, признают ценность сотрудничества с партнёрами из гражданского общества, а также достигли успехов в ликвидации детского и принудительного труда и обеспечения подотчётности лидеров перед своим народом», — сказала она.
«Все эти шаги способны повысить уровень зарплат, стабильности и общего процветания в каждой из ваших стран. И, как подчеркнул президент Байден в ООН в прошлом месяце, расширение экономических связей будет иметь решающее значение для достижения этой цели — как для стимулирования экономического роста в ваших странах, так и для того, чтобы все ваши граждане могли воспользоваться преимуществами инклюзивного роста», — отметила глава USAID.
Саманта Пауэр добавила, что предпринимая реальные шаги по снижению барьеров в межрегиональной и международной торговле, страны Центральной Азии смогут получить инструменты для привлечения новых инвестиций в регион, а также найти новые рынки для экспорта и добиться роста доходов фермеров, предпринимателей, владельцев малого и среднего бизнеса.
«Вы будете способствовать обмену знаниями и инструментами, которые помогут диверсифицировать ваши экономики, — обмениваться инновациями, адаптироваться к изменению климата и более эффективно использовать возобновляемые источники энергии. А расширение торговли на новых рынках, в чем вам с большим удовольствием поможет USAID, откроет новые возможности для справедливого и эффективного экономического роста всех ваших стран», — сказала она.
«На протяжении всей истории, начиная со времён Шёлкового пути, этот регион демонстрировал нам, как торговля и связи между людьми, поддерживаемые торговлей, способствуют преобразовательным процессам. Сегодня у вас есть возможность сделать то же самое — показать остальному миру, как торговля и сотрудничество между соседними странами приносят пользу всем гражданам, укрепляют суверенитет, повышают подлинную и прочную стабильность и обеспечивают всеобщее процветание», — подчеркнула Саманта Пауэр.
Администратор USAID вновь отметила приверженность США поддерживать сотрудничество в регионе: «Соединённые Штаты готовы поддержать вас, потому что, как сказал президент Байден на встрече с вашими лидерами в Нью-Йорке в прошлом месяце, „Мы сильнее,. и мир в большей безопасности, когда мы вместе“».
23 октября главу USAID Саманту Пауэр в Ташкенте принял президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев. На встрече она отметила, что за последние годы в Узбекистане было реализовано больше реформ, чем за многие предыдущие годы, и подчеркнула важность того, чтобы экономические реформы сопровождались политическими.
В Ташкенте Саманта Пауэр объявила о выделении USAID Узбекистану более 14 млн долларов на борьбу с туберкулёзом (3,2 млн долларов), с угрозами эпидемий и пандемий (4 млн долларов), укрепление частного сектора (3,5 млн долларов) и улучшение отчётности и эффективности местного управления (3,5 млн долларов). Кроме того, 4,5 млн долларов будет выделено на первый год новой программы по поддержке инклюзивного образования в стране.
19 сентября в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке состоялся первый саммит лидеров стран Центральной Азии и США в формате «С5+1». Переговоры сконцентрировались на усилении борьбы с терроризмом, укреплении региональных экономических связей и энергетической безопасности. На саммите обсуждались «необходимость уважения суверенитета и территориальной целостности всех стран» и «продолжающиеся реформы по улучшению управления и верховенства закона».