Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 23 октябрь куни АҚШ Халқаро тараққиёт агентлиги (USAID) администратори Саманта Пауэр бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
У 24 октябрь куни Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтадиган C5+1 форматидаги (Марказий Осиё давлатлари ва АҚШ) ривожланиш масалалари бўйича вазирлар йиғилишида иштирок этиш учун Ўзбекистонга келди.
Ўзбекистонда USAID билан ҳамкорликда соғлиқни сақлаш, таълим, «яшил» энергетика, агробизнес ва бошқа йўналишларда бир қатор лойиҳалар рўёбга чиқарилгани ва давом эттирилаётганини таъкидланди.
Суҳбат чоғида 2023 йилнинг сентябрь ойида Нью-Йорк шаҳрида БМТ Бош Ассамблеяси сессияси доирасида бўлиб ўтган «С5+1» форматидаги давлат раҳбарлари саммитида эришилган келишувларни амалга ошириш юзасидан фикр алмашилди, дейилади хабарда.
«Сиёсий ислоҳотлар иқтисодий ислоҳотлар билан бирга бўлиши керак»
usaid, саманта пауэр
Саманта Пауэр музокаралар якуни бўйича берган баёнотида Шавкат Мирзиёев билан учрашув «узоқ ва самарали» бўлганини ҳамда USAID ва АҚШ ҳукуматининг Ўзбекистон билан ҳамкорлигига оид кенг кўламли масалаларни қамраб олганини таъкидлади.
Аввалроқ Тошкентда Саманта Пауэр USAID Ўзбекистонга сил касаллиги (3,2 миллион доллар), эпидемия ва пандемия хавфи (4 миллион доллар), бизнес ва хусусий секторни мустаҳкамлаш (3,5 миллион доллар) ҳамда масъулиятли ва самарали маҳаллий бошқарувни яхшилаш (3,5 миллион доллар) учун Ўзбекистонга 14 миллион доллардан ортиқ маблағ ажратилишини эълон қилган эди. Бундан ташқари, мамлакатда инклюзив таълимни қўллаб-қувватлаш бўйича янги дастурнинг биринчи йили учун 4,5 миллион доллар ажратилмоқда.
Бу масалалардан ташқари, «[Ўзбекистон] президенти олиб бораётган иқтисодий ислоҳотлар ва коррупцияга қарши курашга мос келадиган кенг кун тартиби муҳокама қилинди», — деди Америка агентлиги раҳбари.
«Биз иқтисодий ислоҳотлар билан бирга олиб борилаётган сиёсий ислоҳотларнинг аҳамиятини муҳокама қилдик. АҚШ-Ўзбекистон муносабатларининг келажаги ҳақида ҳам гаплашдик, биз буни жуда ёрқин деб ҳисоблаймиз», — деди Саманта Пауэр.
Унинг фикрича, «икки давлат ўртасидаги муносабатлар аввал ҳеч қачон бунчалик мустаҳкам бўлмаган» ва «ҳар куни мустаҳкамланиб бормоқда».
«Ўзбекистон президентининг устувор йўналишларидан бири, албатта, минтақавий алоқаларни таъминлаш бўлиб, USAID минтақавий даражада қўллаб-қувватлашга интилган транспорт инфратузилмаси ва рақамли алоқа мавжуд бўлса, ёшлар учун кўпроқ иш ўринларини яратиш имконини беради», — деди АҚШ ҳукумат агентлиги раҳбари.
Унинг сўзларига кўра, Самарқандда минтақадаги беш мамлакат савдо вазирлари билан АҚШнинг ушбу масалаларда қўллаб-қувватлаши муҳокама қилинади.
Саманта Пауэр Тошкентда Инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Қудратов билан учрашувда. Фото: twitter.com/PowerUSAID.Саманта Пауэр Тошкентда Инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Қудратов билан учрашувда. Фото: twitter.com/PowerUSAID.
Ўзбекистонда сўнгги йилларда амалга оширилаётган ислоҳотлар дастурини қандай баҳолайсиз, деган саволга Саманта Пауэр шундай жавоб берди: «Менимча, сўнгги беш-олти йил ичида кўплаб соҳаларда бундан олдинги кўп йилларга қараганда кўпроқ ислоҳотлар амалга оширилди, деб айтиш тўғри бўлади».
«Одам савдосига қарши махсус ислоҳотлар ва одамлар кўп йиллардан бери кутган гендерга асосланган зўравонликка қарши қонун бу ислоҳотларнинг фақат иккита мисолидир», — деди у.
Шу билан бирга, «биз ва [Ўзбекистон президенти] сармоя киритиш йўлида бюрократиянинг камроқ тўсиқ бўлишини хоҳлаймиз».
«Ижтимоий хизматларни соддалаштириш, рақамлаштириш соҳасида, чуқур бюрократизация деб аташимиз мумкин бўлган соҳаларда ҳам кўпроқ ютуқларга эришиш мумкин. Биз АҚШда ҳам бу борада ишлаяпмиз», — дейди Саманта Пауэр.
«Президентнинг конструктив мухолифатга, эркин матбуотга содиқлигини, коррупция қарши қилинаётган ишларни кўриб, бу соҳаларда ҳам ривожланишни кутяпмиз», — дея хулоса қилди USAID раҳбари.
Саманта Пауэр 2021-йил май ойида USAID раҳбари бўлди. У бир вақтнинг ўзида АҚШ Миллий хавфсизлик кенгаши аъзоси сифатида фаолият юритган USAIDнинг биринчи раҳбари бўлди. Илгари у АҚШнинг Бирлашган Миллатлар Ташкилотидаги доимий вакили (2013−2017), Президент Барак Обаманинг махсус ёрдамчиси, Миллий хавфсизлик кенгашининг кўп томонлама ишлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича катта директори (2009−2013) бўлган. У ўз фаолиятини уруш мухбири сифатида бошлаган, бир нечта китоблар муаллифи ва Пулицер мукофоти совриндори. Time журнали уни 100 та энг нуфузли инсонлар рўйхатига ва Forbes уни сайёрадаги 100 та энг нуфузли аёл қаторига киритган.

Президент Шавкат Мирзиёев 23 октября принял администратора Агентства США по международному развитию (USAID) Саманту Пауэр.
Она прибыла в Узбекистан для участия Министерской встречи формата «С5+1» (стран Центральной Азии и США) по вопросам развития, которая состоится 24 октября в Самарканде.
США через USAID являются крупнейшим донором в сфере развития в Узбекистане, реализуя совместные проекты в сферах здравоохранения, образования, «зелёной» энергетики, агробизнеса и других направлениях.
На встрече были рассмотрены вопросы «дальнейшего развития конструктивного и взаимовыгодного двустороннего сотрудничества», а также «практического выполнения договорённостей, достигнутых в ходе саммита глав государств в формате „С5+1“ на полях сессии Генеральной ассамблеи ООН в Нью-Йорке в сентябре», отмечается в сообщении пресс-службы президента.
«Политические реформы должны сопровождать экономические»
В заявлении по итогам переговоров Саманта Пауэр отметила, что встреча с Шавкатом Мирзиёевым были «долгой и продуктивной» и охватила широкий спектр вопросов сотрудничества USAID и правительства США с Узбекистаном.
Ранее в Ташкенте Саманта Пауэр объявила о выделении USAID Узбекистану более 14 млн долларов на борьбу с туберкулёзом (3,2 млн долларов), с угрозами эпидемий и пандемий (4 млн долларов), укрепление частного сектора (3,5 млн долларов) и улучшение отчётности и эффективности местного управления (3,5 млн долларов). Кроме того, 4,5 млн долларов выделяется на первый год новой программы по поддержке инклюзивного образования в стране.
Помимо этих вопросов, обсуждена «широкая повестка дня, которая соответствует экономическим реформам и борьбе с коррупцией, которую проводит президент [Узбекистана]», отметила глава американского агентства.
«Мы обсудили важность того, чтобы политические реформы сопровождали экономические реформы, чтобы люди, которые видят коррупцию или видят лидеров, которые не реализуют это видение, могли заявить об этом и довести это до сведения тех, кто хочет бороться с коррупцией. Мы также говорили о будущем американо-узбекских отношений, которое, по нашему мнению, очень и очень светлое», — сказала Саманта Пауэр.
Она выразила мнение, что «отношения между нашими двумя странами на самом деле никогда не были крепче», и «они становятся крепче с каждым днём».
«Одним из приоритетов президента [Узбекистана], конечно, является региональная взаимосвязанность, которая создаст гораздо больше возможностей трудоустройства для молодых людей, если будет транспортная инфраструктура и определённая цифровая взаимосвязанность, что USAID стремится поддерживать на региональном уровне», — отметила руководитель правительственного агентства США.
По её словам, поддержка США в этих вопросах будет обсуждаться с министрами торговли пяти стран региона в Самарканде.
Саманта Пауэр на встрече с министром инвестиций, промышленности и торговли Лазизом Кудратовым в Ташкенте. Фото: twitter.com/PowerUSAID.Саманта Пауэр на встрече с министром инвестиций, промышленности и торговли Лазизом Кудратовым в Ташкенте. Фото: twitter.com/PowerUSAID.
На вопрос о том, как она оценивает реализацию программ реформ в Узбекистане в последние годы, Саманта Пауэр ответила: «Я думаю, будет справедливо сказать, что во многих сферах за последние пять или шесть лет было реализовано больше реформ, чем за многие-многие годы до этого, вместе взятые».
«Отдельные реформы в сфере борьбе с торговлей людьми, принятый закон о гендерном насилии, принятие которого люди ждали на протяжении многих лет, — это лишь два примера этих реформ», — сказала она.
В то же время, «мы хотели бы, и президент [Узбекистана] хотел бы видеть, чтобы ещё меньше бюрократии стояло на пути инвестиций».
«Большего прогресса можно добиться также в упрощении социальных услуг, в сфере цифровизации, в том, что мы могли бы назвать глубокой бюрократизацией — понимаете, в устранении бюрократии из жизни граждан. Мы в Соединённых Штатах тоже над этим работаем», — отметила Саманта Пауэр.
«И, видя приверженность президента в отношении конструктивной оппозиции, свободной прессы, необходимость которой он очень признаёт, того, что нужно сделать для разоблачении коррупции, когда она происходит, я думаю, мы с нетерпением ждём прогресса и в этих областях — дополнительного прогресса», — заключила руководитель USAID.
Саманта Пауэр возглавила USAID в мае 2021 года. Она стала первой главой USAID, одновременно являющейся членом Совета национальной безопасности США. Ранее была постоянным представителем США при ООН (2013−2017 годы), специальным помощником президента Барака Обамы и старшим директором по многосторонним отношениям и правам человека Совета национальной безопасности (2009−2013). Карьеру начинала военным корреспондентом, является автором ряда книг и обладателем Пулитцеровской премии. Журнал Time включал её в список 100 наиболее влиятельных людей, а Forbes называл одной из 100 самых влиятельных женщин планеты.