Jinoyat ishlari bo‘yicha Toshkent shahar Yashnobod tuman sudi 11-iyul kuni 2023-yil yanvarida homilador ayolni urib ketib, uning o‘limiga sababchi bo‘lgan Nexia haydovchisiga hukm chiqardi. “Gazeta.uz” bu bo‘yicha Oliy sud saytiga joylangan sud qarorini o‘rgandi.
Jinoyat ishi materiallariga ko‘ra, 3-yanvar kuni soat taxminan 18:50 larda Nexia-3 avtomashinasi haydovchisi (hukm matnida ismi va familiyasi yashiringan) Yashnobod tumani Ohangaron yo‘li ko‘chasi bo‘ylab harakatlanayotganda “Yangiobod” savdo majmuasi ro‘parasi to‘qnashuv sodir etgan. Sud qarorida aytilishicha, sudlanuvchi yo‘l va ob-havo sharoitlariga inobatga olmay, ko‘rinuvchanlik cheklangan vaqtda 37 haftalik homilador ayol piyoda S.M.ni urib yuborgan.
Oqibatda jabrlanuvchi og‘ir tan jarohatlari bilan shifoxonaga yetkazilgan va olgan tan jarohatlari tufayli ertasi (4-yanvar) kuni vafot etgan. O‘limidan oldin ayol o‘g‘il tug‘gan, lekin bir muncha vaqt o‘tgach, bola ham vafot etgan.
Sud-tibbiy ekspertiza xulosasiga ko‘ra, ayol va chaqaloqning o‘limi bosh miya yopiq jarohati, bosh miya qattiq pardasi ostiga qon quyilishi oqibatida sodir bo‘lgan. Aniqlanishicha, ikkalasi ham baxtsiz hodisa tufayli vafot etgan.
Haydovchining aybi voqea joyidan olingan ma’lumotlar va ekspert xulosalari bilan ham isbotlangan.
Sudlanuvchi o‘z ko‘rsatmasida ayol “Yangiobod” savdo majmuasi oldidagi tartibga solinmagan piyodalar o‘tish joyidan yo‘lni kesib o‘tayotganini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, u 60−65 km/soat tezlikda harakatlanar ekan, “yomg‘ir yog‘ishi hamda oldinda o‘ng va chap bo‘laklarda mashinalar yo‘qligi sababli” yo‘lning o‘ng tomonida qanday o‘tganini ko‘rmagan. Haydovchi jabrlanuvchini o‘tib ketayotgan Damas`ga o‘tqazib, kasalxonaga olib ketgan.
Haydovchi jabrlanuvchiga yetkazilgan barcha moddiy zararni qoplaganini aytib, suddan yengilroq jazo tayinlashni so‘radi.
Marhumning onasi kuyovi va o‘g‘li xorijda ekani, shu bois sudda ishtirok etmayotganini aytdi. U sudlanuvchiga hech qanday da’vosi yo‘qligini ta’kidlab, suddan ozodlikdan mahrum qilish bilan bog‘liq bo‘lmagan jazo tayinlashni so‘radi.
Sudya Anvar Ikromov sudlanuvchini Jinoyat kodeksining 266-moddasi 3-qismi “a” bandi (odamlar o‘limiga sabab bo‘lgan transport vositalari harakati yoki ulardan foydalanish xavfsizligi qoidalarini buzish / muayyan huquqlardan mahrum qilib, 10 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi) bilan aybdor, deb topdi va unga nisbatan 3 yil muddatga transport vositalarini boshqarish huquqidan mahrum qilish hamda 5 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi.
Shu bilan birga, sud Jinoyat kodeksining 72-moddasini (shartli jazo) qo‘llab, jazoni shartli jazo bilan almashtirib, 3 yil sinov muddati belgiladi.
Sud jazoni yengillashtirishda haydovchining aybiga iqror bo‘lgani, yoshi (aniq yoshi ismi-sharifi kabi yashiringan), oilaviy sharoiti, sudlanmagani, oilada yagona boquvchiligi, “Damariq” mahallasidan olingan ijobiy tavsifnoma, shuningdek, jabrlanuvchining qonuniy vakilining da’vosi yo‘qligini inobatga olgan. Uning vakiliga garov sifatida berilgan 10 million so‘m ham qaytarilgan.
2023-yilning sakkiz oyi davomida O‘zbekistonda 5772 ta yo‘l-transport hodisasi rasman qayd etilgan. Ularda 5448 kishi jarohatlangan, 1415 kishi halok bo‘lgan. Yetti oylik statistikada esa YTH oqibatida vafot etganlar soni 1115 nafar edi.
Kuni kecha prezident yana amaldorlarni “yo‘llardagi favqulodda vaziyat"ga befarqlikda aybladi. “Nimaga prezident tashvish qilib, hammani “yondirishi” kerak? Nimaga sizlar (deputatlar) “yonmaysizlar”? Shuncha odam o‘lib ketyapti, ijtimoiy tarmoqlarga qarab bo‘lmaydi — dod-faryod odamlar o‘lgani uchun. Ijtimoiy tarmoq degani — xalqning ovozi degani”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.

Яшнабадский районный суд по уголовным делам Ташкента 11 июля вынес приговор водителю Nexia, который в январе 2023 года сбил беременную женщину, которая впоследствии скончалась в больнице. «Газета.uz» изучила судебное решение на сайте Верховного суда Узбекистана.
Согласно материалам уголовного дела, 3 января примерно в 18:50 водитель автомобиля Nexia-3 (имя и фамилия в тексте приговора скрыты) совершил наезд во время движения по Ахангаранскому шоссе в Яшнабадском районе, напротив Янгиабадского торгового комплекса. Подсудимый проигнорировал дорожные и погодные условия, а также ограниченную видимость и сбил женщину-пешехода С. М., находившуюся на 37-й неделе беременности, говорится в решении суда.
В результате пострадавшая с тяжёлыми травмами была доставлена в больницу, а на следующий день (4 января) от полученных травм скончалась. До смерти она родила ребёнка, однако через некоторое время мальчик тоже скончался.
Согласно заключению судебно-медицинской экспертизы, смерть женщины и младенца наступила в результате закрытой черепно-мозговой травмы и кровоизлияния в головной мозг. Установлено, что смерть обоих наступила из-за ДТП.
Вина водителя также была доказана протоколами с места аварии, заключениями экспертиз.
В своих показаниях подсудимый заявил, что женщина переходила дорогу по нерегулируемому пешеходному переходу перед Янгиабадским торговым комплексом. По его словам, он ехал со скоростью 60−65 км/ч и не увидел, как она проходит через дорогу с правой стороны «из-за сильного дождя и отсутствия машин на правой и левой полосе впереди». Водитель посадил пострадавшую на проезжавший Damas и отвёз в больницу.
Водитель заявил, что покрыл весь материальный ущерб пострадавшей стороне и попросил суд назначить более лёгкое наказание.
Мать погибшей заявила, что её зять и сын находятся за границей, поэтому они отсутствуют на судебном процессе. Она отметила, что у неё нет претензий к подсудимому, и просила суд вынести приговор, не связанный с лишением свободы.
Судья Анвар Икромов признал подсудимого виновным по пункту «а» части 3 статьи 266 Уголовного кодекса (нарушение правил безопасности движения или эксплуатации транспортных средств, повлёкшее человеческие жертвы / наказывается лишением свободы до 10 лет с лишением определённого права) и приговорил к 5 годам лишения свободы с лишением права управлять транспортными средствами в течение трёх лет.
Вместе с тем суд применил статью 72 (условное осуждение) УК и заменил наказание на условное с испытательным сроком в три года.
Суд при смягчении наказания учитывал признание вины водителя, его молодой возраст (конкретный возраст, как и имя, скрыт), семейные условия, отсутствие судимости, положительную характеристику из махалли «Дамарик», то, что он является единственным кормильцем в семье. Его представителю также возвращены 10 млн сумов, которые были внесены в качестве залога.
За восемь месяцев в Узбекистане официально было зарегистрировано 5772 ДТП. В них 5448 человек получили травмы и 1415 погибли. В статистике за семь месяцев говорилось о 1115 погибших. На днях президент снова обвинил чиновников в безразличии к «чрезвычайной ситуации на дорогах». «Столько людей умирает [на дорогах], невозможно читать соцсети. Почему только президент должен переживать? Почему депутаты не переживают?» — спросил он.