O‘tgan yili O‘zbekiston qishloq xo‘jaligida 39 milliard kub metr suv sarf etildi. Shundan 36 foizi, ya’ni 14 milliard kub metrdan ortig‘i tuproq o‘zanli kanal va ariqlarda yo‘qolgan. Bu haqda Shavkat Mirziyoyev juma kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda ma’lum qildi.
Davlat rahbari suv resurslari bilan bog‘liq muammolarning dolzarbligi kundan-kunga ortib borayotganini alohida ta’kidladi, deb xabar bermoqda uning matbuot kotibi Sherzod Asadov. Shu bilan birga, so‘nggi ikki yilda suv xo‘jaligiga, jumladan, suvni tejovchi texnologiyalarni joriy etish maqsadida katta miqdorda subsidiyalar ajratildi.
Yerlarning 70 foizi eski usulda sug‘orilgani bois 5−6 milliard kub metr suv behuda sarflanib, kollektorlarga tashlanmoqda, dedi prezident.
Bugungi kunda 2,5 million gektar maydonni sug‘orish uchun 5 mingdan ziyod nasos ishlatilib, yiliga 7 milliard kilovatt soat elektr sarflanadi. Lekin 80 foiz nasoslar 35−40 yildan beri ishlatilib, o‘z resursini o‘tab bo‘lgan, dedi Shavkat Mirziyoyev.
“Davlatimiz rahbari suv xo‘jaligidagi bunday vaziyatdan chuqur tashvishdaligini qayd etib, soha mutasaddilariga qattiq e’tiroz bildirdi”, — deydi Sherzod Asadov.
Prezident kanallarni beton qilish orqali yo‘qotishlarni kamaytirish, nasoslarni energiya tejamkoriga almashtirish, suv inshootlarida avtomatlashgan hisoblagich o‘rnatish yuzasidan topshiriqlar berildi.
O‘zbekistonda chuchuk suvning 90% dan ortig‘i qishloq xo‘jaligida foydalaniladi. Bu jahon o‘rtacha ko‘rsatkichidan ancha yuqori.
Suv xo‘jaligi vazirligi rahbarining birinchi o‘rinbosari Azimjon Nazarov 2030-yilga borib mamlakatda 7 milliard kub metr suv yetishmasligini ta’kidlagandi.

В прошлом году в сельском хозяйстве в Узбекистане было потреблено 39 миллиардов кубометров воды. Из них 36%, или более 14 миллиардов, было потеряно в каналах и арыках с земляным руслом. Об этом на совещании в пятницу заявил президент Шавкат Мирзиёев.
Глава государства подчеркнул, что актуальность проблем, связанных с водными ресурсами, растёт с каждым днём, сообщает его пресс-секретарь Шерзод Асадов. При этом за последние два года для сектора водного хозяйства, в том числе в целях внедрения водосберегающих технологий, были выделены крупные субсидии.
Из-за того, что 70% земель до сих пор поливаются с применением устаревших методов, 5−6 миллиардов кубометров воды теряется бесцельно и сбрасывается в коллекторы, отметил президент.
Для орошения 2,5 миллиона гектаров земель сегодня используется свыше 5000 насосов и в год тратится 7 миллиардов киловатт-часов электроэнергии. Однако 80% насосов работают уже 35−40 лет и выработали свой ресурс, сказал Шавкат Мирзиёев.
«Глава государства выразил глубокую обеспокоенность таким положением дел в водном хозяйстве и выразил сильное недовольство ответственным лицам отрасли», — сообщил Шерзод Асадов.
Президент дал поручения по бетонированию каналов для сокращения потерь воды, замене насосов на энергосберегающие, а также установке автоматизированных приборов учёта воды на водных сооружениях.
Первый замглавы Минводхода Азимжон Назаров отмечал, что к 2030 году стране будет не хватать 7 миллиардов кубометров воды.