Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi ijtimoiy tarmoqlarda O‘zbekistonda Ai-80 benzini sotib olishga cheklovlar kiritilgani va bu taqchillikka olib kelishi mumkinligi haqidagi xabarlarga izoh berdi.
Qo‘mita ma’lumotlariga ko‘ra, birja savdolarida benzinning 80 foizi 1 tn lotlarda, qolgan qismida vagon normasida (60 va 55 tn) sotilmoqda va bugungi kunda birja savdolarida Ai-80 benzinini sotib olish bo‘yicha cheklov o‘rnatilmagan.
“Agar avgust oyida jami kunlik 2,8 ming tn mahsulot qo‘yilgan bo‘lsa, oktabr oyida o‘rtacha 3,2 ming tonnadan savdoga chiqarilmoqda, ya’ni taklif 14 foizga oshirilgan, bu esa ko‘proq xaridorlarga mahsulotni olishga imkoniyat yaratadi”, — deya ta’kidladi qo‘mita.
“Benzinga talabning mavsumiyligini hamda narxlarning yuqori darajada tez o‘zgaruvchanligi hisobga olgan holda qo‘mitaga amaldagi qonun hujjatlariga muvofiq narxlarni barqarorlashtirish maqsadida bir savdoda mahsulot xarid qilinishining maksimal miqdorini belgilash vakolati berilgan va ushbu chora mahsulotga talabning oshishi davrida bir necha yildan buyon bozor muvozanatini barqarorlashtirish uchun davlat tomonidan qo‘llab kelinadigan nomonetar vosita hisoblanadi”, — deyiladi bayonotda.
Shundan kelib chiqib, avgust oyida benzin narxlarining oshishi natijasida mahsulot xarid qilinishining maksimal miqdori 5 tn etib belgilangan edi. Mazkur choralar hamda taklifni oshirilishi sentabr oyi oxirida hamda oktabrning birinchi yarmida birja savdolarida benzin narxlarining 10 foizgacha pasayishiga va birmuncha barqarorlashishiga olib keldi, deya ta’kidladi qo‘mita.
Shularni inobatga olgan holda, shuningdek, jahon bozorlaridagi yuzaga kelgan salbiy tendensiyalardan (neft narxlarining oshishi, benzin eksportiga o‘rnatilgan cheklovlar) kelib chiqib import narxlarining ichki bozorga ta’sirini yumshatish maqsadida 17-oktabrdan mahsulot xarid qilinishining maksimal miqdori 10 tonnagacha oshirildi, deya ta’kidladi qo‘mita.
Bugungi kunda respublikadagi 2 mingdan ortiq AYOQSHlarning 99 foizida Ai-80 benzini 6800 so‘mgacha bo‘lgan barqaror narxlarda sotilmoqda, deyiladi qo‘mita xabarida.
Shu bilan birga, 19-oktabrda qo‘mitada Energetika vazirligi, Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti, Soliq qo‘mitasi, “O‘zbekneftgaz” AJ, “Sanoat energetika guruhi” MCHJ XK, “O‘zRTXB” AJ hamda “O‘zenergoinspeksiya” vakillari ishtirokida savdoga chiqarilayotgan benzin hajmlarini oshirish hamda narxlarini barqarorligini ta’minlash masalalari muhokamasi bo‘lib o‘tdi.
Bunda ishlab chiqaruvchilar tomonidan mahsulotning qo‘shimcha hajmlarini birja savdolariga chiqarish bo‘yicha aniq choralar hamda chakana narxlarning asossiz oshishini oldini olish bo‘yicha qo‘mitada Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti, Soliq qo‘mitasi va “O‘zenergoinspeksiya” bilan birgalikda respublika va hududiy ishchi guruhlar tuzilishi belgilandi.
Benzin bilan ta’minlashda qo‘mita tegishli mutasaddi vazirlik va idoralar bilan birgalikda benzin bozorida tanqislik va ajiotajni oldini olish bo‘yicha o‘z vakolatlaridan kelib chiqib tezkor zarur choralarni ko‘rib boradi, — deyiladi xabarda.
Qo‘mita bugungi kunda benzin bilan ta’minlash masalalarida ajiotajga sabab bo‘ladigan omillar mavjud emasligini ta’kidladi.
Eslatib o‘tamiz, bir kun avval “O‘zbekneftgaz” kompaniyasi noyabr oyidan boshlab Ai-80 benzini narxi oshishi haqidagi ma’lumotni rad etgandi.

Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей прокомментировал сообщения в социальных сетях о том, что в Узбекистане введены ограничения на закупку бензина АИ-80 и это может стать причиной его дефицита.
По данным комитета, на биржевых торгах 80% бензина реализуется лотами по 1 тонне, остальное реализуется в вагонных нормах (60 и 55 тонн).
Если в августе ежедневно выставлялось в общей сложности 2800 тонн продукции, то в октябре было выпущено в среднем 3200 тонн, то есть предложение было увеличено на 14%, что позволяет большему количеству покупателей приобрести продукцию, отметили в комитете.
«Принимая во внимание сезонность спроса на бензин, а также высокую волатильность цен, комитет уполномочен устанавливать максимальный объем закупки продукции в рамках одной торговли с целью стабилизации цен в соответствии с действующим законодательством, и данная мера является немонетарным инструментом, используемым государством уже несколько лет для стабилизации рыночного баланса в период повышенного спроса на продукцию», — говорится в сообщении.
Исходя из этого, в августе в результате роста цен на бензин максимальный объем закупки продукции был установлен на уровне 5 тонн. Эти меры и увеличение предложения привели к 10-процентному снижению и к некоторой стабилизации цен на бензин на биржевых торгах в конце сентября и первой половине октября, подчеркнули в комитете.
Учитывая это, а также негативные тенденции на мировых рынках (рост цен на нефть и ограничения на экспорт бензина), в целях смягчения влияния импортных цен на внутренний рынок максимальный объем закупок продукции был увеличен до 10 тонн с 17 октября, отметили в комитете.
Сегодня в стране насчитывается более 2000 АЗС, и в 99% бензин АИ-80 реализуется по стабильным ценам до 6800 сумов, заявил комитет.
Вместе с тем, 19 октября в комитете с участием представителей Министерства энергетики, Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре, Налогового комитета, «Узбекнефтегаза», компании Saneg, Товарно-сырьевой биржи Узбекистана и «Узэнергоинспекции» были обсуждены вопросы увеличения объёмов реализации бензина и обеспечения стабильности цен.
В комитете решено создать республиканскую и региональные рабочие группы совместно с Департаментом по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре, Налоговым комитетом и «Узэнергоинспекцией» по конкретным мерам по выпуску дополнительных объёмов продукции на биржу производителями, а также недопущению необоснованного повышения розничных цен.
«При обеспечении бензином комитет совместно с соответствующими министерствами и ведомствами примет срочные необходимые меры исходя из своих полномочий для предотвращения дефицита и ажиотажа на рынке бензина», — говорится в заявлении ведомства.
На сегодняшний день, подчеркнули в комитете, нет никаких факторов, вызывающих ажиотаж, в вопросах обеспечения бензином.
Напомним, накануне компания «Узбекнефтегаз» опровергла информацию о повышении цен на бензин Аи-80 с ноября.