O‘zbekiston Raqamli texnologiyalar vazirligi 24−27-oktabr kunlari bo‘lib o‘tadigan ICTWeek Uzbekistan 2023 axborot-kommunikatsiya texnologiyalari haftaligida “mobil qullik”ka barham berilishi haqida e’lon qiladi. Bu haqda Raqamli texnologiyalar vazirligi “Gazeta.uz”ga ma’lum qildi.
Ushbu yangilik vazirlik rahbariyati tomonidan e’lon qilinishi kutilmoqda, shuningdek, mobil operatorlar o‘rtasida raqamlarni uzatish tizimi (Mobile Number Portability, MNP) namoyish etiladi.
3-oktabr kuni Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida bo‘lib o‘tgan brifingda vazirlik vakili “mobil qullik”ni bekor qilishning texnik asoslari o‘tgan yili tayyor bo‘lganini bildirdi.
“Ushbu protsedura kelishuv jarayoni tufayli kechiktirildi. Texnik jihatlarga kelsak, biz o‘tgan yili tayyor edik”, — dedi u.
Raqamlarni ko‘chirish xizmatini joriy etish prezident tomonidan 2018-yil may oyida tasdiqlangan 2018−2021-yillarda O‘zbekistonda elektron tijoratni rivojlantirish dasturida nazarda tutilgan edi. O‘sha yilning dekabr oyida Axborot va kommunikatsiyalarni rivojlantirish vazirligi (hozirgi Raqamli texnologiyalar vazirligi) mobil aloqa tarmoqlarida abonent raqamlarini o‘tkazish to‘g‘risidagi nizom loyihasini muhokamaga kiritgan edi.
Boshqa operator bilan yangi shartnoma tuzishda raqamni saqlab qolish huquqi 2020-yil 1-oktabrdan kuchga kirgan Telekommunikatsiya xizmatlarini ko‘rsatish qoidalariga ham kiritilgan.
Unitel (Beeline) sobiq direktori Dmitriy Shukov MNP`ni joriy qilish o‘n yillar avvalgidek dolzarb emasligini ta’kidladi, chunki yangi texnologiyalar abonent raqamiga qat’iy bog‘lanishni amalda nolga tushirdi. Shu bilan birga, u boshqa mamlakatlarda mavjud bo‘lgan statsionar raqamlarni ko‘chirish imkoniyati yo‘qligidan hayratda ekanligini bildirdi.

Министерство цифровых технологий Узбекистана объявит об отмене «мобильного рабства» на неделе информационно-коммуникационных технологий ICTWeek Uzbekistan 2023, которая пройдёт 24−27 октября. Об этом «Газете.uz» сообщили в Минцифры.
Ожидается, что эту новость объявит руководство министерства, которое также продемонстрирует систему передачи номера между мобильными операторами (Mobile Number Portability, MNP).
На брифинге в Агентстве информации и массовых коммуникаций 3 октября представитель министерства сообщил, что техническая база для отмены «мобильного рабства» была готова ещё в прошлом году.
«Эта процедура затянулась из-за процесса согласования. По техническим моментам мы были готовы ещё в прошлом году», — отметил он.
Внедрение услуги переноса номера было предусмотрено Программой развития электронной коммерции в Узбекистане на 2018−2021 годы, утверждённой президентов в мае 2018 года. В декабре того же года Мининфоком (ныне Минцифры) выносил на обсуждение проект положения о переносе абонентского номера в сетях мобильной связи.
Право на сохранение номера при заключении нового договора с другим оператором было включено в Правила оказания телекоммуникационных услуг, вступившие в силу с 1 октября 2020 года.
Бывший директор Unitel (Beeline) Дмитрий Шуков отмечал, что внедрение MNP уже не так актуально, как десятилетия назад, поскольку новые технологии практически свели к нулю жёсткую привязку к абонентскому номеру. В то же время он выражал удивление отсутствием возможности переноса стационарных номеров, которая имеется в других странах.