Buyuk ipak yo‘lining Zarafshon-Qoraqum yo‘lagi YUNESKOning Butunjahon merosi ro‘yxatiga kiritildi. Mazkur qaror 10−25-sentabr kunlari Ar-Riyod (Saudiya Arabistoni)da bo‘lib o‘tgan YUNESKO Jahon merosi qo‘mitasining 45-sessiyasida ma’qullandi, deya xabar bermoqda San’at va madaniyatni rivojlantirish jamg‘armasi matbuot xizmati.
Qo‘mita yodgorliklar va diqqatga sazovor joylarni muhofaza qilish bo‘yicha Xalqaro kengashning xulosalariga muvofiq Butunjahon merosi ro‘yxatiga yangi nomzodlarni ko‘rib chiqdi.
зарафшон-қорақuм, uмuмжаҳон merosi, юнеско
“Zarafshon-Qoraqum yo‘lagining Butunjahon merosi ro‘yxatiga kiritilishi uning o‘ziga xos tarixiy-madaniy qadriyatining e’tirofidir”, — dedi San’at va madaniyatni rivojlantirish jamg‘armasi ijrochi direktori, O‘zbekistonning YUNESKO ishlari bo‘yicha Milliy komissiyasi bosh kotibi Gayane Umerova.
Zarafshon-Qoraqum yo‘lagi uch davlatda joylashgan 31 ta obyektdan iborat. Ulardan 9 tasi Tojikistonda, 15 tasi O‘zbekiston hududida, qolgan 7 tasi Turkmaniston hududida joylashgan.
Markaziy Osiyo tadqiqotlari xalqaro instituti direktori Dmitriy Voyakin qabul qilingan qaror nafaqat O‘zbekiston va Markaziy Osiyo, balki butun dunyo tarixi uchun nihoyatda muhim ekanini ta’kidladi.
“Zarafshon-Qoraqum yo‘lagi shunchalik muhimki, u madaniy va tabiiy meros sohasidagi yagona seriyali transmilliy nominatsiyaga kiritilgan. U bir nechta davlatlarning qator obyektlarni Jahon merosi ro‘yxatiga kiritish uchun birgalikda ishlashni o‘z ichiga olishi sababli juda qimmatli loyihadir”, — dedi u.
Turli davrlardagi barcha obyektlar tarixdagi eng muhim savdo yo‘llaridan biri — Buyuk ipak yo‘lida joylashgan bo‘lib, mintaqaning ko‘p asrlik tarixi va boy madaniy-tarixiy merosini namoyish etadi.
Loyiha YUNESKO ishlari bo‘yicha O‘zbekiston Milliy komissiyasi tashabbusi bilan ishlab chiqilgan bo‘lib, komissiya muvofiqlashtiruvchi funksiyani ham bajargan. Nominatsiya Markaziy Osiyo tadqiqotlari xalqaro instituti, Madaniy meros agentligi hamda Buxoro va Navoiy viloyatlari hokimliklari ko‘magida tayyorlangan.

Зарафшан-Каракумский коридор Великого Шёлкового пути включён в список Всемирного наследия ЮНЕСКО. Решение было одобрено на 45-й сессии Комитета всемирного наследия ЮНЕСКО, которая проходит с 10 по 25 сентября в Эр-Рияде (Саудовская Аравия). Об этом сообщила пресс-служба Фонда развития культуры и искусства Узбекистана.
Кандидатуры рассматривались в воскресенье на основе оценки Международного совета по сохранению памятников и достопримечательных мест (ИКОМОС).
«Внесение Зарафшан-Каракумского коридора Шёлкового пути в список Всемирного наследия — это признание уникальной исторической и культурной ценности объекта», — сказала председатель Фонда развития культуры и искусства Узбекистана и Национальной комиссии по делам ЮНЕСКО Гаянэ Умерова.
«Комитет подготовил рекомендации, которые дают возможность составить обширный план плана управления, создания согласованной стратегии и внедрения систем управления объекта для посетителей — их выполнение станет важным шагом на пути к сохранению исторического наследия для будущих поколений», — отметила она.
Зарафшан-Каракумский коридор Шёлкового пути состоит из 31 объекта, расположенного в трёх странах. Из них 9 объектов находятся в Таджикистане, 15 расположены на территории современного Узбекистана, остальные 7 — на территории Туркменистана.
Директор Международного института центральноазитских исследований Дмитрий Воякин отметил, что принятое решение чрезвычайно важно не только для Узбекистана и Центральной Азии, но и для истории всего мира.
«Зарафшан-Каракумский коридор настолько важен, что включён в единую серийную транснациональную номинацию в области культурного и природного наследия. Это является ценнейшим проектом, поскольку в нем участвуют несколько государств, принимающих совместное участие над внесением ряда объектов в список Всемирного наследия», — сказал он.
Все объекты в разные эпохи находились на одном из важнейших торговых путей в истории — Шёлковом пути — и показывают многовековую историю и богатое культурно-историческое наследие региона.
Инициатором проекта выступила Национальная комиссия Узбекистана по делам ЮНЕСКО, которая также осуществляла координационную функцию. Номинация была подготовлена при содействии Международного института Центральноазиатских исследований, Агентства культурного наследия и областных хокимиятов Бухарской и Навоийской областей.