Termiz shahrida 1000 adadda nashr etilayotgan “Surxon ovozi” gazetasida 5-sentabr kuni bosh muharrir Qurbon Jo‘ranazarovning O‘zbekiston Xalq demokratik partiyasi yetakchisi Ulug‘bek Inoyatovga murojaati e’lon qilindi. Birinchi sahifada uning surati bilan e’lon qilingan maqola O‘zbekiston bosma nashrlari uchun noodatiy keskin va to‘g‘ridan-to‘g‘ri bo‘lgan bayonot sifatida o‘quvchilar e’tiborini tortdi.
“Iste’foga chiqmaysizmi, janob?” nomli murojaat “Betga aytganning zahri yo‘q” rubrikasidan o‘rin olgan. Maqolaning tagsarlavhasida shunday deyiladi: “O‘zbekiston XDP markaziy kengashi raisi, 9-iyul kuni bo‘lib o‘tgan saylovda prezidentlikka nomzod sifatida qatnashgan Ulug‘bek Inoyatovga murojaat”.
saylov-2023, uлuғбек иноятов, хдп, сuрхон ovozi
“Ulug‘bek Ilyasovich! Saylov ham kurash maydonidir. Mard maydonga tushadi. Maydonga tushgan or uchun halol kurashmog‘i lozim. O‘shanda elning olqishiga sazovor bo‘ladi”, — deb boshlaydi muallif.
“Raqibdan qo‘rqqan, hayiqqan maydondan nariroq yurgani ma’qul. Qandaydir manfaatni ko‘zlab, shunchaki nomiga ko‘rinish berish uyat emasmi? Nima qiladi o‘zini ham, boshqalarni ham ahmoq qilib?” — so‘raydi Qurbon Jo‘ranazarov.
“Jamoatchilik prezidentlikka nomzodlardan hokimiyat tizimi faoliyati va bir-birining dasturini taftish qilish hamda xolis tanqid qilishni kutishga haqli. Jamiyatdagi muammolar va ularning yechimi haqida erkin fikr yuritilganda, nur ustiga nur bo‘lardi”, — deya ta’kidlaydi u.
“O‘tgan prezident saylovi jarayonlarida fikrlar xilma-xilligi sezilmadi. Siyosiy raqobat muhiti yaratilmadi. Xullas, hammasi xamirdan qil sug‘urgandek silliqqina kechdi”, — deydi gazeta bosh muharriri.
“Beixtiyor allaqaysi kinoda „Bag‘dodda hammayoq osoyishta. Tinchgina yashayveringlar“, degan gaplar xayoldan o‘tadi. Bunga prezidentlikka nomzod sifatida siz ham, Ulug‘bek Ilyasovich, munosib „ulush“ qo‘shdingiz, albatta”, — deydi muallif.
“Saylovoldi dasturingizda hech qanday yangi fikr, yangi g‘oyani ko‘rmadik. Quruq safsatadan nariga o‘tilmadi va shunga yarasha “mukofot”ini ham oldingiz. Ovoz berish natijalari buning dalilidir”, — deb yozadi Qurbon Jo‘ranazarov.
“Saylovda, ma’lumotlarga ko‘ra, atigi 4,02% ovoz olib, nomzodlar orasida oxirgi o‘ringa tushib qolishingizga bir baxya qoldi, xolos. Bu siz rahbarlik qilayotgan partiya uchun sharmandali holat emasmi?” — deb so‘radi u.
“Chinakam demokratik davlatlarda saylovda mag‘lubiyatga uchragan partiya yetakchisi darhol o‘z xohishi bilan lavozimidan voz kechadi”, — deydi muallif.
“Ulug‘bek Ilyasovich! — davom etadi bosh muharrir. “Sizning saylov jarayonlaridagi befarqligingiz tufayli XDP mavqeiga putur yetkazildi. Partiyadoshlaringiz, qolaversa, saylovchilar ishonchini oqlay olmadingiz”, — deyiladi maqolada.
“Shunday ekan, partiya markaziy kengashi raisi vazifasidan iste’foga chiqsangiz (Bizda-ku bunday an’ana yo‘q. Siz boshlab bersangiz, zap ish bo‘lardi-da), mardning ishi bo‘lar edi. Bu mening shu yurt fuqarosi, saylovchi sifatidagi shaxsiy fikrim”, — deydi muallif.

Газета «Сурхон овози» («Голос Сурхана»), выходящая в Термезе тиражом 1000 экземпляров, 5 сентября опубликовала обращение главного редактора Курбона Жураназарова к лидеру Народно-демократической партии Узбекистана Улугбеку Иноятову. Статья, опубликованная на первой странице с его фотографией, удивила наблюдателей непривычно резкими и прямыми для печатной прессы Узбекистана высказываниями.
«Не собираетесь ли вы в отставку, господин?» озаглавлено обращение под рубрикой «Не в обиду будь сказано». Подводка к статье гласит: «Обращение к председателю центрального совета НДПУ Улугбеку Иноятову, участвовавшему в выборах президента Республики Узбекистан 9 июля».
выборы-2023, ндпу, сурхон овози, улугбек иноятов
«Улугбек Ильясович! Выборы — тоже поле борьбы. На поле выходит смелый. Вышедший на поле должен ради чести бороться честно. Только тогда ему будет рукоплескать народ», — начинает автор.
«Тот, кто боится соперника, должен держаться от поля подальше. Просто показываться ради каких-то интересов, для галочки — разве не стыдно? Зачем выставлять глупым и себя, и других?» — спрашивает Курбон Жураназаров.
«Общественность вправе слышать от кандидатов в президенты анализировать и конструктивно критиковать деятельность властей и программы друг друга. Ещё лучше, если звучат свободные мысли о проблемах в обществе и их решении», — отмечает он.
«На прошедших выборах президента не чувствовалось разнообразие мнений. Не была создана атмосфера политической конкуренции. Говоря образно, всё прошло гладко, как вытягивание волоса из теста», — заявляет главный редактор газеты.
«Непроизвольно вспоминаешь фразы из какого-то кино: „В Багдаде всё спокойно. Живите спокойно“. Конечно же, вы, Улугбек Ильясович, внесли в это свой „вклад“ как кандидат в президенты», — утверждает автор.
«В вашей предвыборной программе мы не увидели ни одной новой мысли, новой идеи. Ограничившись пустой болтовнёй, вы получили соответствующую „награду“. Результаты голосования — доказательство этому», — пишет Курбон Жураназаров.
«Получив всего 4,02% голосов, вы чудом не оказались на последнем месте среди кандидатов. Разве это не позорная ситуация для партии, которой вы руководите?» — спрашивает он.
«В по-настоящему демократическом государстве лидер партии, проигравший на выборах, отказывается от должности по собственному желанию», — заявляет автор.
«Улугбек Ильясович! — продолжает главный редактор. — Из-за вашего безразличия в процессах выборов имиджу НДП нанесён ущерб. Вы не смогли оправдать доверие ваших однопартийцев, да и всех избирателей», — отмечается в статье.
«Раз так, подав в отставку с поста председателя центрального совета партии (Такой традиции у нас нет. Если вы её начнёте, было бы отлично.), вы совершили бы поступок мужественного человека. Это моё личное мнение как гражданина этой страны, как избирателя», — заявляет автор.