Qobul Raimovich Berdiyev Favqulodda vaziyatlar vazirligi akademiyasi rahbari lavozimidan ozod etildi, deb xabar bermoqda O‘zA.
Ushbu lavozimni 2021-yil fevral oyidan buyon Toshkent shahar Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi boshlig‘i bo‘lib ishlab kelayotgan Ravshan Xaydarovich Хайдаров egalladi.
равшан хайдаров, фвв, қобул бердиев
Ravshan Xaydarov. Foto: FVV
Ravshan Xaydarov faoliyati davomida Favqulodda vaziyatlar vazirligi qoshidagi Fuqaro muhofazasi institutiga, Toshkent shahar Ichki ishlar bosh boshqarmasiga va Toshkent viloyati IIBga, Favqulodda vaziyatlar vazirligiga, Davlat bojxona qo‘mitasiga rahbarlik qilgan va Sirdaryo viloyati hokimi bo‘lib ishlagan.
Qobul Berdiyev 2018-yilning may oyidan buyon Favqulodda vaziyatlar vazirligining Fuqaro muhofazasi institutiga, so‘ngra akademiyaga rahbarlik qilgan. Bungacha O‘zbekiston Qurolli Kuchlari akademiyasini boshqargan (2017−2018). 2008−2017-yillarda O‘zbekiston mudofaa vaziri, 2006−2008-yillarda esa Favqulodda vaziyatlar vazirligi rahbari lavozimlarida ishlagan. Uning qayerga tayinlangani hozircha e’lon qilinmagan.

Кабул Раимович Бердиев освобождён от должности начальника Академии Министерства по чрезвычайным ситуациями, сообщило УзА.
Этот пост занял Равшан Хайдарович Хайдаров, с февраля 2021 года работавший главой Управления по чрезвычайным ситуациям Ташкента.
кабул бердиев, мчс, назначения, равшан хайдаров
Равшан Хайдаров. Источник: пресс-служба МЧС
В разные годы он возглавлял Институт гражданской защиты при Академии МЧС, ГУВД Ташкента и УВД Ташкентской области, МЧС, Государственный таможенный комитет, был хокимом Сырдарьинской области.
Кабул Бердиев с мая 2018 года руководил Институтом гражданской защиты МЧС, затем академией. До этого он возглавлял Академию Вооружённых сил Узбекистана (2017−2018). В 2008—2017 годах работал министром обороны Узбекистана, а в 2006—2008 годах — главой МЧС. О его новом назначении не сообщается.