O‘zbekiston madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi 31-avgust kuni Toshkentda Respublika bolalar kutubxonasi restavratsiyadan so‘ng ochilishini e’lon qildi.
Restavratsiya ishlari Sankt-Peterburgdagi Ludi Architects arxitektura byurosi loyihasi asosida 2020-yildan beri davom etayotgan edi.
Kutubxona binosi XIX asr oxirida qo‘qonlik tadbirkor aka-uka Vadyayevlar tomonidan qurilgan. Qurilganidan ko‘p o‘tmay oila binoni sotib yubordi hamda uning bir qismiga Toshkent shahar dumasi va xalq yig‘ini joylashdi, turar joy qismi esa bolalar kutubxonasiga aylantirildi.
O‘tgan asrning 60-yillarida Alisher Navoiy nomidagi kutubxonaning o‘smirlar bo‘limi Vadyayevlar uyining kutubxona binosiga ko‘chiriladi va keyinchalik u to‘liq Respublika bolalar kutubxonasi ixtiyoriga o‘tkaziladi.
Kutubxonaning kitob fondi 1965-yildan shakllanib, 200 ming jildga yaqinni tashkil etgan. Restavratsiya ishlari davomida u kengaytirildi, unga yana 21 ming kitob qo‘shildi. Islom, Yevropa va zamonaviy san’atga oid kitoblar tanloviga alohida e’tibor qaratildi.
Doimiy ravishda to‘ldirilib boriladigan kitob fondining sifat darajasini nazorat qilish maqsadida “Irbis” elektron kutubxona boshqaruv tizimi joriy etildi. Unda risoladagidek to‘ldirish, tizimlashtirish, toifalashtirish, o‘quvchilarni izlash, kitoblarni berish va ma’muriy boshqaruvga oid zamonaviy texnologiyalar tatbiq etilgan.
Bolalar va yoshlarni jalb qilish maqsadida barcha kutubxona maydonlari xalqaro standartlarga javob beruvchi ko‘p funksiyonal ahamiyat kasb etdi: mushtarak ilhom ijodxonalari va raqamli kontent bilan ishlash studiyasi vujudga keldi. Mebel va ish o‘rinlari asl hassos dizayn bo‘yicha ishlab chiqarilgan: turli buyumlarni saqlash tizimlari, qulay partalar, ma’ruzalarni tinglash, o‘qish, dam olish uchun modullar, audio kontent bilan yakka tartibda ishlash xonalari nazarda tutilgan. Mutolaa zallaridan tashqari kutubxonada kompyuter sinflari, kichik bosmaxona, ovoz yozish studiyasi mavjud.
“Biz bolalar va yoshlarning ijodiy va aqliy salohiyatlarini yanada rivojlantirish uchun zarur bo‘lgan barcha narsalarni o‘zida mujassam etgan zamonaviy jamoatchilik maydonini yaratgan holda binoning tarixiy muhitini imkon qadar saqlab qolishga harakat qildik. Ishonchim komilki, kutubxona qo‘shma kashfiyotlar, sarguzashtlar maskaniga aylanib, bo‘sh vaqt va bilim olish uchun yangi imkoniyatlarni yaratadi”, — deydi Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova.
Kutubxona binosining ichki qismida pardoz ishlari davomida qiziqarli topilmalarga duch kelindi. Ular orasida XX asrning 60-yillariga mansub manzarali devoriy suratlar ham bor. Tashrif buyuruvchilar kutubxonaning ichki qismidagi restavratsiya qilingan rangtasvir namunalarini tomosha qilishlari mumkin bo‘ladi.
“Bizning byuro ushbu loyihaga o‘zining barcha bilim va mehrini jo etdi, madaniyat muassasasi negizida mazkur jamoatchilik maskanini yaratish uchun ilg‘or tajriba va yetakchi mutaxassislar ishtirokidagi eng zamonaviy xulosa va tavsiyalardan foydalandi. Shahar ahlidan mushtarak qiziqish va ijobiy xayrixoh javoblarni kutib qolamiz. Shu singari amaliyot kutubxonalar va madaniyat markazlari negizida boshqa jamoat joylarini rivojlantirish uchun asos bo‘lib xizmat qilishi mumkin”, — dedi Ludi Architects me’morchilik byurosi rahbari Lyubov Leonteva.
Jamg‘arma Toshkent shahri aholisi va mehmonlarini 31-avgust kuni Respublika bolalar kutubxonasining ochiq eshiklar kuniga taklif etdi. Kutubxonaning ochilishiga bag‘ishlangan tadbirlar dasturi uning saytida mavjud. Ludi Architects kompaniyasining me’morchilik bo‘yicha mahorat saboqlari, kitob muhokamalari, xattotlik, robototexnika, fortepiano, floristika, Toshkent qushlari haqida ma’ruzalar, shuningdek, O‘zbek milliy qo‘g‘irchoq teatri tomonidan spektakl namoyish etilishi rejalashtirilgan.
Eslatib o‘tamiz, Respublika bolalar kutubxonasi 2020-yil sentabr oyidan rekonstruksiya qilish uchun yopilgan, ochilishi 2021-yil bahorida rejalashtirilgan edi. 2022-yilda “Gazeta.uz”ga ma’lum bo‘lishicha, rekonstruksiyani yakunlash muddati dizayn loyihasidagi o‘zgarishlar tufayli orqaga surilgan. O‘zgarishlar restavratorlar ish davomida tarixiy ustunlar topgani bilan bog‘liq edi. “Ular XIX asr oxiridagi bino markaziy intereri asl qiyofasining bir qismi edi. 1990-yillarning boshlarida ustunlar devorlar bilan to‘liq bekitilgan va o‘sha yillarda bino rejalarida ular bo‘lmagan”, — dedi Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi.
Joriy yil bahorida kutubxona ochilishi yana qoldirildi. Jamg‘arma buni kutubxona oldidagi hududni kompleks restavratsiya va obodonlashtirish ishlari bilan izohladi.

Фонд развития культуры и искусства Узбекистана объявил об открытии после реставрации Республиканской детской библиотеки 31 августа в Ташкенте.
Реставрационные работы по проекту петербургского архитектурного бюро Ludi Architects длились с 2020 года.
Здание библиотеки было построено в конце XIX века предпринимателями из Коканда братьями Вадьяевыми. Вскоре после его постройки семья продала здание, где впоследствии расположились Ташкентская городская Дума и Общественное собрание, а жилая часть превратилась в детскую библиотеку.
В 60-х годах прошлого века отдел юношеской библиотеки имени Алишера Навои был перенесён в библиотечное помещение дома Вадьяевых, который впоследствии был полностью отдан под ту самую Республиканскую детскую библиотеку, которую помнят жители Ташкента.
Книжный фонд библиотеки формировался с 1965 года и достиг порядка 200 тысяч томов. В период проведения реставрационных работ он был расширен, к нему добавилась ещё 21 тысяча книг. Отдельное внимание было уделено подборке книг об исламском, европейском и современном искусстве.
Для контроля за постоянно пополняющимся книжным фондом введена электронная система управления библиотекой «Ирбис». В ней реализованы современные технологии комплектования, систематизации, каталогизации, читательского поиска, книговыдачи и администрирования.
Для привлечения детей и молодёжи все библиотечные площади стали многофункциональными: появились коворкинг-пространства и студия для работы с цифровым контентом. Мебель и рабочие места выполнены по оригинальному дизайну: предусмотрены системы хранения различных вещей, удобные парты, модули для прослушивания лекций, чтения, отдыха, кабинки для индивидуальной работы с аудио-контентом. Помимо читальных залов в библиотеке расположены компьютерные классы, мини-типография и студия звукозаписи.
«Мы постарались максимально сохранить историческую атмосферу здания, создав современное общественное пространство, которое объединяет в себе всё необходимое для развития творческих и интеллектуальных способностей детей и молодёжи», — сказала председатель Фонда развития культуры и искусства Республики Узбекистан Гаянэ Умерова.
В ходе работ над внутренней отделкой библиотеки были найдены живописные панно, которые относятся к 60-м годам XX века. Посетители смогут увидеть отреставрированные панно в интерьере библиотеки.
«Наше бюро вложило в проект максимум знаний, использовало лучшие практики и самые современные возможности экспертизы, чтобы создать это общественное пространство на базе культурной институции. Ожидаем ответный интерес и позитивных откликов от горожан. Подобная типология может стать основой для развития других общественных пространств на базе библиотек и культурных центров», — отметила автор проекта реконструкции, глава архитектурного бюро Ludi Architects Любовь Леонтьева.
Фонд приглашает жителей и гостей Ташкента на день открытых дверей Республиканской детской библиотеки 31 августа. Программа мероприятий в честь открытия библиотеки доступна на его сайте. Среди запланированных активностей — мастер-классы по архитектуре от Ludi Architect, каллиграфии, робототехнике, игре на фортепиано, флористике, лекция о птицах Ташкента, а также спектакль Узбекского Национального театра кукол.
Напомним, Республиканская детская библиотека была закрыта на реконструкцию c сентября 2020 года, открытие планировалось весной 2021-го. В 2022 году «Газета.uz» узнала, что сроки окончания реконструкции отодвинули в связи с изменениями в дизайн-проекте. Они, в свою очередь, были связаны с тем, что реставраторы при выполнении работ обнаружили исторические колонны. «Они были частью оригинального облика центрального интерьера здания в конце XIX века. В начале 1990-х колонны были полностью замурованы в стены, и на планах здания тех лет их уже нет», — рассказали тогда в Фонде развития культуры и искусства.
Весной этого года открытие библиотеки вновь было перенесено. В фонде это объяснили сложными реставрационными работами и благоустройством территории перед библиотекой.