O‘zbekistonning UzGasTrade va Turkmanistonning “Turkmangaz” kompaniyasi o‘rtasida yiliga 2 milliard kub metrgacha turkman gazini yetkazib berish bo‘yicha qisqa muddatli shartnoma imzolandi. Bu haqda O‘zbekiston Energetika vazirligi rahbari Jo‘rabek Mirzamahmudov Turkmaniston davlat axborot portaliga bergan intervyusida ma’lum qildi.
Bunday kelishuvga Ashxobodda O‘zbekiston energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov va Turkmaniston bosh vazirining yonilg‘i-energetika kompleksi uchun mas’ul o‘rinbosari Botir Amanov o‘rtasidagi muzokaralar chog‘ida erishildi.
“Bu faqat boshlanishi, chunki biz o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirishning yanada keng istiqbollarini muhokama qildik. Bu uzoq muddatga va yetkazib berishni ko‘paytirish bilan uzoq muddatli shartnoma ishlab chiqishni o‘z ichiga oladi”, — dedi Jo‘rabek Mirzamahmudov.
Shuningdek, u tomonlar elektr energiyasini yetkazib berish, elektr energiyasini uchinchi davlatlarga tranzit qilish, shuningdek, neft, neft mahsulotlari, kimyo sanoati mahsulotlarini, xususan, fosfat va azotli o‘g‘itlar va boshqalarni yetkazib berish sohasida hamkorlik qilish masalalarini ko‘rib chiqqanini aytdi.
Eslatib o‘tamiz, dekabr oyida O‘zbekiston Turkmaniston bilan birinchi marta gaz yetkazib berish bo‘yicha to‘g‘ridan-to‘g‘ri, uchinchi tomon ishtirokisiz qisqa muddatli shartnoma tuzgandi. Qish mavsumida taqchillikni qoplash uchun uch oy ichida 1,5 milliard kub metrga yaqin gaz importi rejalashtirilgan.

Узбекистанская UzGasTrade и туркменистанская «Туркменгаз» заключили краткосрочный контракт на поставку туркменского газа в объёме до 2 миллиардов кубометров в год. Об этом сообщил глава Министерства энергетики Узбекистана Журабек Мирзамахмудов в интервью туркменскому государственному новостному порталу.
Такая договорённость была достигнута в ходе переговоров в Ашхабаде министра энергетики Узбекистана Журабека Мирзамахмудова и вице-премьера Туркменистана Батыра Аманова, курирующего топливно-энергетический комплекс.
«Это только начало, потому что мы обсудили более широкие перспективы расширения взаимовыгодного сотрудничества. Это и проработка долгосрочного контракта на более длительные сроки и с увеличением поставок», — заявил Журабек Мирзамахмудов.
Он также сообщил, что стороны рассматривали вопросы взаимодействия в сфере поставок электроэнергии, транзита электроэнергии в третьи страны, а также поставки нефти, нефтепродуктов, продукции химической отрасли, в частности, фосфорных и азотных удобрений, каустической и кальцинированной соды, хлора.
Напомним, в декабре Узбекистан впервые заключил с Туркменистаном прямой, без участия третьей стороны, краткосрочный контракт на поставку газа. В течение трёх месяцев планировалось импортировать около 1,5 млрд кубометров газа для покрытия дефицита в зимний сезон.