2021-yilga nisbatan davlat ishtirokidagi kompaniyalar soni 196 taga — 2144 tadan 2340 taga ko‘paydi. Ulardan — 224 tasi aksiyadorlik jamiyati (avval 231 tasi shunday edi), 1219 tasi mas’uliyati cheklangan jamiyat (871 tasi) va 897 tasi davlat unitar korxonasi (1042 tasi) hisoblanadi. Davlat korxonalari sonining o‘sishi prezident va hukumat qarorlari asosida 444 ta korxona xususiylashtirish uchun davlat tasarrufiga o‘tkazilgani bilan izohlanadi.
Davaktiv ma’lumotlariga ko‘ra, bu kompaniyalarning 12 foizi ishlamayapti, 3 foizi esa tugatilish jarayonida. 2072 ta korxonada davlat ulushi va aksiyalari 50 foizdan oshadi, 138 tasida 25 foizdan 50 foizgacha, 130 tasida 25 foizdan kam.
Bir qator korxonalarda ta’sischi va davlatning aksiyadorlik funksiyalarini 82 ta vazirlik va idoralar bajaradi. Jumladan, Davaktiv 416 ta korxonada, Avtomobil yo‘llari qo‘mitasi 267 ta, Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligi 62 ta, Qishloq xo‘jaligi vazirligi 105 ta, Iqtisodiyot va moliya vazirligi 34 ta, Sog‘liqni saqlash vazirligi 47 ta, mahalliy hokimiyat organlari 834 ta korxonada shunday vazifani ijro etadi.
Davlat korxonalaridan tushgan soliqlar va dividendlar davlat budjeti barcha daromadlarining 39,4 foizini tashkil etdi. Bunday korxonalarning aholini ish bilan ta’minlash ko‘rsatkichidagi ulushi 17,4 foiz bo‘ldi.
Davlat korxonalari aktivlarining umumiy hajmi o‘tgan yilga nisbatan 80,8 trln so‘mga (deyarli 7 mlrd dollar yoki 7 foizga) kamayib, 1,06 kvadrillion so‘mni tashkil etdi (91,4 mlrd dollar). Aktivlar ulushining 85,5 foizi 56 ta yirik davlat korxonasi hissasiga (980,3 trln so‘m), jumladan, 12 ta bank (457,9 trln so‘m), 2 ta sug‘urta kompaniyasi (2,05 trln so‘m), Navoiy kon-metallurgiya kombinati (120,57 trln so‘m), “O‘zbekneftgaz” (76,5 trln so‘m), Olmaliq KMK (38,2 trln so‘m), “Issiqlik elektr stansiyalari” AJ (29,67 trln so‘m) va boshqalarga to‘g‘ri keladi.
2022-yil uchun moliyaviy hisobot tahlili natijalariga ko‘ra, 1206 ta davlat korxonasi 41,05 trln so‘m (+ 26,4 foiz) sof foyda ko‘rgan, 439 ta korxona esa o‘tgan yilni 13,17 trln so‘m (+ 43,9 foiz) zarar bilan yakunlagan. 210 ta kompaniya foyda ham, zarar ham ko‘rmagan.
Davaktiv 30 ta eng ko‘p foyda olgan va 20 ta eng ko‘p zazar ko‘rgan korxonalar ro‘yxatini tuzdi.
Navoiy kon-metallurgiya kombinati (NKMK) eng yuqori sof foydaga ega bo‘lgan korxona bo‘lib qolmoqda. Keyingi o‘rinni an’anaviy ravishda Olmaliq KMK egalladi, uchinchi o‘rinni esa yil davomida o‘z foydasini qariyb 2,5 barobarga oshirgan O‘zbekiston Milliy banki (NBU) olgan. Bundan avval uchinchi o‘rinni “O‘zbekneftgaz” egallagandi. Bu korxona foydasi uch barobardan ko‘proqqa kamaydi.
Foyda o‘sishi “Navoiyazot”, “O‘zavtosanoat”, “O‘zkimyosanoat” aksiyadorlik jamiyatlari, shuningdek, ilgari ro‘yxatda bo‘lmagan qator yirik banklarda kuzatilmoqda. O‘zbekiston metallurgiya kombinati, “O‘zsanoatqurilishbank”, “Farg‘onaazot” va boshqalardan daromad kamaydi.
Eng ko‘p foyda ko‘rayotgan kompaniyalar top-30 taligidan Universal Mobile System (UMS mobil operatori), “Dori-Darmon”, O‘zshahar qurilish invest" kompaniyalari tushib qoldi.
2022-yilda zarar ko‘rish bo‘yicha yetakchi o‘zgardi — birinchi o‘rinni “O‘ztransgaz” o‘rniga “Milliy elektr tarmoqlari” egalladi. O‘zbekistonda O‘zbekistonda tabiiy gazni markazlashgan tartibda xarid qilish va sotish, shuningdek, yagona eksportchi vazifasini bajarishga mas’ul bo‘lgan UzGasTrade ikkinchi bo‘ldi, UNG esa uchinchi o‘ringa tushdi.
“O‘zbekiston temir yo‘llari” va “Hududiy elektr tarmoqlari” aksiyadorlik jamiyatlari 2021-yilni foyda bilan yakunlaganiga qaramay katta zarar ko‘rdi.
Eng ko‘p foyda ko‘rgan kompaniyalar:
- NKMK — 15,39 trln so‘m (2021-yilda 10,64 trln so‘m);
- OKMK — 6,67 trln so‘m (5,36 trln);
- O‘zbekiston Milliy banki — 2,41 trln so‘m (981,6 mlrd);
- “Navoiyuran” — 2,08 trln so‘m (11,46 trln);
- “Navoiyazot” — 1,33 trln so‘m (779,8 mlrd);
- O‘zmetkombinat — 1,16 trln so‘m (1,47 trln);
- “Ipotekabank” — 1,16 trln so‘m (722,6 mlrd);
- “O‘zbekneftgaz” — 1,09 trln so‘m (3,34 trln);
- “UZBAT” — 988,6 mlrd so‘m (725,3 mlrd);
- “O‘zavtosanoat” — 871 mlrd so‘m (136,6 mlrd);
- “Agrobank” — 609,2 mlrd so‘m (192,2 mlrd);
- “Trast bank” — 605,3 mlrd so‘m (448,2 mlrd);
- “O‘zsanoatqurilishbank” (SQB) — 588,9 mlrd so‘m (993 mlrd);
- “Ipak yo‘li” banki — 470,4 mlrd so‘m (317,6 mlrd);
- “Qishloq qurilish bank” — 437,5 mlrd so‘m (317,6 mlrd);
- “O‘zkimyosanoat” — 433,9 mlrd so‘m (53,3 mlrd);
- Uzbekistan Airports — 384,8 mlrd so‘m (10,3 mlrd);
- Uzbekistan Airways — 294,2 mlrd (53,7 mlrd so‘m);
- “Issiqlik elektr stansiyalari” — 243,1 mlrd so‘m (360,1 mlrd);
- “Farg‘onaazot” — 233,8 mlrd so‘m (348,8 mlrd);
- “Aloqabank” — 228,4 mlrd.so‘m (77,3 mlrd);
- “O‘zbektelekom” — 226,9 mlrd so‘m (473,9 mlrd so‘m);
- “Hududgazta’minot” — 201,9 mlrd so‘m (301,9 mlrd so‘m zarar ko‘rgan);
- “Tovar-xom ashyo birjasi” — 197,7 mlrd so‘m (140 mlrd);
- “O‘zaeronavigatsiya markazi” — 136,7 mlrd so‘m (96,9 mlrd);
- “O‘zdonmahsulot” — 134,6 mlrd so‘m (23,6 mlrd so‘m);
- “Elektromagnit moslashuv markazi” — 118,2 mlrd so‘m (1,9 mlrd); https://cemc.uz/uz/category/o-nas
- O‘zbekiston-Ummon investitsiya kompaniyasi — 101,1 mlrd so‘m (122 mlrd);
- E-Auksion elektron onlayn-auksionlar tashkiloti — 98,8 mlrd so‘m (18,8 mlrd);
- “O‘zbekko‘mir” — 55,5 mlrd so‘m (20,6 mlrd so‘m).
Eng ko‘p zarar ko‘rgan kompaniyalar:
- “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” — 4,34 trln so‘m (-2,1 trln);
- “Uzgastrade” — 3,96 trln so‘m;
- “O‘ztransgaz” — 2,17 trln so‘m (-2,51 trln);
- “O‘zbekiston temir yo‘llari” — 1,17 trillion so‘m (2021-yilda 51,9 milliard so‘m foyda ko‘rgan);
- Yangi-Angren IES — 237,4 mlrd so‘m (-303,9 mlrd so‘m);
- Angren IES — 207,6 mlrd so‘m (-87,6 mlrd so‘m);
- “Toshshahartransxizmat” — 155,4 mlrd so‘m (-127,6 mlrd);
- Grand Road Tashkent — 92,9 mlrd so‘m (+0,2 mlrd);
- “Angren issiqlik energiyasi” DUK — 58,4 mlrd so‘m (-68,3 mlrd so‘m);
- “Hududiy elektr tarmoqlari” — 56,7 mlrd so‘m (+400,3 mlrd so‘m);
- Uz-Dong Yang Kompani — 54,8 mlrd so‘m (-38,9 mlrd);
- “Toshkent IES” — 52,4 mlrd so‘m (-53,5 mlrd);
- “Oltin kon” — 37,1 mlrd so‘m;
- “Issiqlik manbai” — 33,9 mlrd so‘m (+22,7 mlrd);
- Nurlikum O‘zbekiston-Fransiya qo‘shma korxonasi — 29,4 mlrd so‘m (-11,7 mlrd);
- “Bunyodkor” futbol klubi — 27,5 mlrd so‘m (-37 mlrd);
- “Paxtakor” futbol klubi — 25,2 mlrd so‘m (-30,3 mlrd);
- Toshkent viloyat issiqlik elektr stansiyasi — 21,9 mlrd so‘m (-17,8 mlrd);
- “O‘zagroeksportbank” — 18,5 mlrd so‘m (-16,7 mlrd);
- “O‘zsuvqurilish” — 1,6 mlrd so‘m (+0,05 mlrd so‘m).
Ta’kidlab o‘tish kerakki, 2019-yilda Angren IES va Yangi-Angren IES 3 yil muddatga Qozog‘istonning “Gornыye rabotы” kompaniyasiga (Toshkentda Central Asia Energy kompaniyasi tomonidan tashkil etilgan) ishonchli boshqaruvga berilgandi. 2023-yil yanvar oyida hukumat Angren issiqlik elektr stansiyasini ishonchli boshqarish bo‘yicha shartnomani yangilamadi. Oldin foyda ko‘rib kelayotgan bo‘lganiga qaramay, uch yil davomida stansiya ko‘p milliard dollar zarar ko‘rdi. Yangi Angren IES esa hali ham ishonchli boshqaruvda qolmoqda.

Агентство по управлению государственными активами опубликовало анализ финансовой отчётности предприятий Узбекистана с государственной долей за 2022 год.
По сравнению с 2021 году число компаний с госучастием увеличилось на 196 — с 2144 до 2340. В их числе — 224 акционерных обществ (было 231), 1219 обществ с ограниченной ответственностью (871) и 897 государственных унитарных предприятий (1042). Рост числа госпредприятий объясняется тем, что на основе решений президента и правительства 444 предприятий были переведены государству для приватизации.
По данным АУГА, из указанных компаний 12% не осуществляют деятельность, а 3% — в процессе ликвидации. В 2072 предприятия доля и акции государства превышают 50%, в 138 — от 25% до 50%, в 130 — менее 25%.
В ряде предприятиях функции учредителя и акционера от государства выполняют 82 министерства и ведомства. В частности, Госактив представляет государства в 416 компаниях, Комитета по автомобильным дорогам — 267, Министерство строительства и жилищно-коммунального хозяйства — 62, Министерство сельского хозяйства — 105, Министерство экономики и финансов — 34, Министерство здравоохранения — 47, местные органы власти — 834.
Налоги и дивиденды от госпредприятий составили 39,4% от всех доходов государственного бюджета. Доля госкомпаний в показателе обеспечения занятости населения составляет 17,4%.
Общий объём активов госпредприятий снизился по сравнению с прошлым годом на 80,8 трлн сумов (почти на $7 млрд, или 7%) — до 1,06 квинтиллиона сумов ($91,4 млрд). На 56 крупных госпредприятий (980,3 трлн сумов) приходится 85,5% доли активов, включая 12 банков (457,9 трлн сумов) и 2 страховых компаний (2,05 трлн сумов), а также Навоийского горно-металлургического комбината (120,57 трлн сумов), «Узбекнефтегаза» (76,5 трлн сумов), Алмалыкский ГМК (38,2 трлн сумов), АО «Тепловые электрические станции» (29,67 трлн сумов) и другие.
Согласно результатам анализа финансовой отчётности за 2022 год, у 1206 госпредприятий чистая прибыль составила 41,05 трлн сумов (+26,4%), а 439 компаний завершили предыдущий год с убытками на 13,17 трлн сумов (+43,9%), 210 — не получали прибыль или убытки.
АУГА сформировала список 30 наиболее прибыльных и 20 наиболее убыточных предприятий.
Компанией с наибольшей чистой прибылью остаётся Навоийский горно-металлургический комбинат (НГМК). Следом традиционно идёт Алмалыкский ГМК, а вот на третье место поднялся Национальный банк Узбекистана (НБУ), увеличивший свою прибыль за год почти в 2,5 раза. Ранее третье место занимал «Узбекнефтегаз», чья прибыль упала более чем в три раза.
Прирост прибыли наблюдается у «Навоийазота», «Узавтосаноата», «Узкимёсаноата», а также ряда крупных банков, которых ранее не было в списке. Выручка упала у Узбекского металлургического комбината, «Узпромстройбанка», «Ферганаазота» и других.
Из списка топ-30 крупнейших прибыльных компаний пропали Universal Mobile System (мобильный оператор UMS), «Дори-Дармон», «Узшахар курилиш инвест».
В 2022 год сменился лидер по убыткам — вместо «Узтрансгаза» первую позицию заняли «Национальные электрические сети». UzGasTrade, отвечающий за единый закуп газа в Узбекистана, стал вторым, а УНГ опустился на третье место.
Крупные убытки понесли компании «Узбекистон темир йуллари», «Региональные электрические сети», хотя ещё в 2021 году были прибыльными.
Предприятия с наибольшей прибылью:
- НГМК — 15,39 трлн сумов (в 2021 году было 10,64 трлн);
- АГМК — 6,67 трлн сумов (5,36 трлн);
- Национальный банк Узбекистана — 2,41 трлн сумов (981,6 млрд);
- «Навоийуран» — 2,08 трлн сумов (11,46 трлн);
- «Навоиазот» — 1,33 трлн сумов (779,8 млрд);
- Узметкомбинат — 1,16 трлн сумов (1,47 трлн);
- «Ипотекабанк» — 1,16 трлн сумов (722,6 млрд);
- «Узбекнефтегаз» — 1,09 трлн сумов (3,34 трлн);
- «УЗБАТ» -- 988,6 млрд сумов (725,3 млрд);
- «Узавтосаноат» — 871 млрд сумов (136,6 млрд);
- «Агробанк» — 609,2 млрд сумов (192,2 млрд);
- «Траст банк» — 605,3 млрд сумов (448,2 млрд);
- «Узпромстройбанк» (SQB) — 588,9 млрд сумов (993 млрд);
- Банк «Ипак йули» — 470,4 млрд сумов (317,6 млрд);
- «Кишлок курилиш банк» — 437,5 млрд сумов (317,6 млрд);
- «Узкимёсаноат» — 433,9 млрд сумов (53,3 млрд);
- Uzbekistan Airports — 384,8 млрд сумов (10,3 млрд);
- Uzbekistan Airways — 294,2 млрд сумов (53,7 млрд);
- «Тепловые электрические станции» — 243,1 млрд сумов (360,1 млрд);
- «Ферганаазот» — 233,8 млрд сумов (348,8 млрд);
- «Алокабанк» — 228,4 млрд сумов (77,3 млрд);
- «Узбектелеком» — 226,9 млрд сумов (473,9 млрд сумов);
- «Худудгазтаъминот» — 201,9 млрд сумов (были убытки в 301,9 млрд сумов);
- «Товарно-сырьевая биржа» — 197,7 млрд сумов (140 млрд);
- «Узаэронацигация» — 136,7 млрд сумов (96,9 млрд);
- «Уздонмахсулот» — 134,6 млрд сумов (23,6 млрд сумов);
- «Центр электромагнитной совместимости» — 118,2 млрд сумов (1,9 млрд); https://cemc.uz/ru/category/o-nas
- Узбекско-оманская инвестиционная компания — 101,1 млрд сумов (122 млрд);
- Организация электронных онлайн-аукционов E-Auksion — 98,8 млрд сумов (18,8 млрд);
- «Узбекуголь» — 55,5 млрд сумов (20,6 млрд сумов).
Предприятия с наибольшими убытками:
- «Национальные электрические сети Узбекистана» — 4,34 трлн сумов (-2,1 трлн);
- Uzgastrade — 3,96 трлн сумов;
- «Узтрансгаз» — 2,17 трлн сумов (-2,51 трлн);
- «Узбекстон темир йуллари» — 1,17 трлн сумов (в 2021 году была прибыль в 51,9 млрд сумов);
- «Ново-Ангренская ТЭС» — 237,4 млрд сумов (-303,9 млрд сумов);
- «Ангренская ТЭС» — 207,6 млрд сумов (-87,6 млрд сумов);
- «Тошшахартрансхизмат» — 155,4 млрд сумов (-127,6 млрд);
- Grand Road Tashkent — 92,9 млрд сумов (+0,2 млрд);
- ГУП «Ангрен иссиклик энергияси» — 58,4 млрд сумов (-68,3 млрд сумов);
- «Региональные электрические сети» — 56,7 млрд сумов (+400,3 млрд сумов);
- Uz-Dong Yang Kompani — 54,8 млрд сумов (-38,9 млрд);
- «Ташкентская ТЭЦ» — 52,4 млрд сумов (-53,5 млрд);
- «Олтин кон» — 37,1 млрд сумов;
- «Иссиклик манбаи» — 33,9 млрд сумов (+22,7 млрд);
- Узбекско-французское СП Nurlikum — 29,4 млрд сумов (-11,7 млрд);
- Футбольный клуб «Бунёдкор» -27,5 млрд сумов (-37 млрд);
- ФК «Пахтакор» — 25,2 млрд сумов (-30,3 млрд);
- Ташкентская областная ТЭЦ — 21,9 млрд сумов (-17,8 млрд);
- «Узагроэкспортбанк» — 18,5 млрд сумов (-16,7 млрд);
- «Узсувкурилиш» — 1,6 млрд сумов (+0,05 млрд сумов).
Стоит отметить, что в 2019 году Ангренская ТЭС и Ново-Ангренской ТЭС были переданы в доверительное управление казахстанской компании «Горные работы» (которая учредила в Ташкенте Central Asia Energy) на три года. В январе 2023 года правительство не стало продлевать договор о доверительном управлении Ангренской теплоэлектростанции. За три года станция понесла многомиллиардные убытки, хотя до этого она была прибыльной. При этом Ново-Ангренская ТЭС пока остаётся в доверительном управлении.