2-avgust kuni Zangiota tumani hokimi Abdivahob Tamikayev va Bekobod tumani hokimi Furqat Xudoyberdiyev o‘z lavozimidan ozod qilish to‘g‘risida ariza yozgan. Viloyat hokimi ularni egallab turgan lavozimidan ozod etib, bu haqdagi qarorlarni xalq deputatlari tuman Kengashlariga yuborgan.
Furqat Xudoyberdiyev va Abdivahob Tamikayev.Furqat Xudoyberdiyev va Abdivahob Tamikayev.
Abdivahob Tamikayev olti yil Zangiotani boshqardi — 2017-yilning iyulidan. Furqat Xudoyberdiyev esa 2020-yilning fevralidan Bekobod tumanini boshqarib kelayotgan edi.
O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev chorshanba kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda Toshkent viloyati hokimining kambag‘allikni qisqartirish masalalari bo‘yicha birinchi o‘rinbosari, Qibray va Yangiyo‘l tumanlari hokimlari hamda ushbu tumanlar sektor mudirlarini lavozimidan ozod etish bo‘yicha topshiriq bergan edi. Shuningdek, viloyat hokimining yana ikki o‘rinbosariga hayfsan e’lon qilindi.
Davlat rahbari oxirgi uch yilda viloyatda sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish hajmi 19 foizga oshib, 94 trln so‘mga yetganini ta’kidladi. Ammo shu davrda Bekobod tumanida bu ko‘rsatkich 3,6 foizga kamaygan. Shuningdek, o‘tgan yili Zangiota viloyatining viloyat sanoat ishlab chiqarishidagi ulushi 8,3 foizdan 3,5 foizga, elektrotexnika mahsulotlari eksporti ham kamaygan.

Хокимы двух районов Ташкентской области подали в отставку. Это следует из решений хокима области Зойира Мирзаева от 3 августа на портале E-Qaror.
2 августа хоким Зангиатинского района Абдивахоб Тамикаев и хоким Бекабадского района Фуркат Худойбердиев подали заявление об увольнении. Хоким области освободил их от должностей и направил решения об этом в районные кенгаши народных депутатов.
Фуркат Худойбердиев и Абдивахоб Тамикаев.
Абдивахоб Тамикаев возглавлял Зангиату шесть лет — с июля 2017 года, Фуркат Худойбердиев руководил Бекабадским районом с февраля 2020 года.
В среду президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на совещании поручил освободить от должностей первого замхокима Ташкентской области, ответственного за сокращение бедности, хокимов и руководителей секторов Кибрайского и Янгиюльского районов. Он также объявил выговор двум другим заместителям хокима области.
Глава государства отмечал, что за последние три года объём промышленного производства области увеличился на 19% и достиг 94 трлн сумов. Но за этот период в Бекабадском районе этот показатель упал на 3,6%. Кроме того, доля Зангиатинского района в промышленном производстве области снизилась с 8,3% до 3,5%, а также в прошлом году упал экспорт электротехнической продукции.