“Turkmaniston” kompaniyasi Moskva (Domodedovo)ga parvozlarni to‘xtatdi, deb xabar qildi aviakompaniya matbuot xizmati.
1-avgustdan boshlab Ashxobod-Moskva-Ashxobod reyslari to‘xtalib, ular o‘rniga Ashxobod-Qozon-Ashxobod reyslari amalga oshiriladi, deyiladi xabarda.
Qaror “Moskva havo zonasidagi holat munosabati bilan parvozlar xavfsizligini ta’minlash maqsadida xavflarni baholash” asosida qabul qilingan.
Ashxoboddan Moskvaga parvozlar uch haftaga — 22-avgustga qadar to‘xtatildi, deya ma’lum qilgan TASS agentli aviakompaniya kassasiga tayanib. Rossiyadan Turkmanistonga hozirda mamlakat aviakompaniyasidan tashqari Rossiyaning S7 kompaniyasi samolyotlari parvoz qilmoqda.
Biroq FlightRadar24 ma’lumotlariga ko‘ra, Turkmaniston aviakompaniyasi 2−3-avgust kunlari Domodedovo aeroportiga bir nechta reyslarni amalga oshiradi.
So‘nggi kunlarda Moskvaning Vnukovo aeroporti faoliyati uchuvchisiz samolyotlar hujumi tufayli ikki marta to‘xtatildi. 30-iyul kuni uchib kelish hamda ketish uchun tungi va ertalabki reyslarning bir nechtasi kechiktirildi. Ukraina dronlari tomonidan qilingan hujum oqibatida Moskva shahridagi ikkita ofis binosi zararlangan, qurbonlar va jarohatlanganlar bo‘lmagan.
TASS, shuningdek, “IQ-kvartal”dagi 50 qavatli binoda portlash sodir bo‘lgani haqida xabar bergan. Majmua hukumat idorasi va bir nechta vazirliklar va idoralarni, jumladan, Iqtisodiy rivojlanish vazirligi, Sanoat va savdo vazirligi, Raqamli rivojlanish vazirligi, Millatlar ishlari bo‘yicha federal agentlik, Rosakkreditatsiya va Rosstandart tashkilotlarini o‘z ichiga oladi.
1-avgustga o‘tar kechasi dronlar hujumi takrorlandi. Moskva meri Sergey Sobyaninning so‘zlariga ko‘ra, binoga avvalgi hujum paytidagi kabi zarar yetgan.
Vnukovo aeroportidan samolyotlar vaqtincha boshqa aeroportlarga, jumladan, Domodedovoga yo‘naltirilgan, keyin esa cheklovlar olib tashlangan.

Авиакомпания «Туркменистан» приостановила полёты в Москву (Домодедово), сообщила пресс-служба перевозчика.
С 1 августа вместо рейсов Ашхабад — Москва — Ашхабад будут выполняться рейсы Ашхабад — Казань — Ашхабад, говорится в сообщении.
Решение принято «в связи с воздушной обстановкой в Московской воздушной зоне», на основании «оценки рисков в целях обеспечения безопасности полётов».
Полёты из Ашхабада в Москву прекращены на три недели — до 22 августа, сообщили ТАСС в кассах авиакомпании. Из России в Туркменистан сейчас, помимо «Туркменистана», летают самолёты российской компании S7.
Согласно данным FlightRadar24, туркменистанская авиакомпания 2 и 3 августа выполнит несколько рейсов в и из аэропорта Домодедово.
За последние дни в Москве из-за атак беспилотников дважды приостанавливал работу аэропорт Внуково. 30 июля были задержаны несколько ночных и утренних рейсов на вылет и прилёт. В результате атаки предположительно украинских дронов повреждения получили фасады на двух офисных башнях в «Москва-Сити», жертв и пострадавших не было.
ТАСС также сообщал о взрыве в 50-этажном здании в «IQ-квартале», куда входит правительственный комплекс и где размещены несколько министерств и ведомств, в их числе — Минэкономразвития, Минпромторг, Минцифры, Федеральное агентство по делам национальностей, Росаккредитация и Росстандарт.
В ночь на 1 августа атака дронов повторилась. По словам мэра Москвы Сергея Собянина, повреждения получила та же башня, что и во время предыдущей атаки.
Самолёты из Внуково временно перенаправлялись в другие аэропорты, в том числе в Домодедово, а затем ограничения сняли.