Sirdaryo viloyati hokimi o‘rinbosarlariga, tuman va shahar hokimlariga jami 16 ta Tracker avtomashinasini xarid qilish uchun 4 mlrd so‘m ajratilishi rejalashtirilayotgani xabar qilingandi. Viloyat hokimi Akmal Mahmudaliyev 12-iyul kuni (ko‘plab viloyatlardan farqli ravishda) jonli efirda bo‘lib o‘tgan viloyat kengashi sessiyasida yangi avtomobillar xarid qilish nima uchun kerakligini tushuntirdi.
“Ochig‘ini aytish kerak, men bu masalani hukumat darajasiga ko‘tardim, sababi biz hududlarga chiqyapmiz. Tumanda o‘zimiz ham ishlaganmiz. Men buni tahlil qildirdim. Hokimlar dalalarga, qishloq xo‘jaligi, qurilish obyektlariga boradi. Kunda-kunora xar bitta mashinasi harajat, 2016−2017-yillardagi mashinalar… Bu bitta narsa, ikkinchisi, baribir ishlayotgan odamlarga ozgina motivatsiya kerak… Ayrim tumanlarda transport masalasi bo‘lgani uchun [hokimlar] klasterlarning mashinasida yuribdi. Ertaga bu manfaatlar to‘qnashuviga olib kelmaydimi? Bunday bo‘lmasligiga kim kafolat beradi?.. Ulardan talab qilishim uchun avvalo shart-sharoit yaratib berish kerak”, — dedi hokim.
Ma’lumot o‘rnida, 16 ta Tracker avtomashinasini xarid qilish uchun 4 mlrd so‘m ajratilishi bo‘yicha Sirdaryo viloyati xalq deputatlari kengashining qarori loyihasi 11-iyuldan 26-iyulgacha Normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari muhokamasi portaliga joylashtirilgandi. 27-iyul kuni esa kengash mazkur qarorni qabul qildi.
2021-yil aprel oyida O‘zbekiston hukumati davlat organlari rahbarlariga biriktirilgan xizmat avtomashinalarining eng yuqori narxini tasdiqlagandi. Vazirlar, davlat qo‘mitalari rahbarlari, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlariga biriktirilgan xizmat avtotransportlarining eng yuqori narxi BHMning 2000 baravaridan (660 mln so‘m), dvigatel hajmi esa 4000 kub. sm. dan oshmasligi kerak. O‘rinbosarlar mashinalarining narxi BHMning 1500 baravaridan (495 mln so‘m), dvigatel hajmi esa 2500 kub. sm. dan oshmasligi kerak. Tumanlar hokimlari uchun limit BHMning 1000 baravari (330 million so‘m) etib belgilangan.

Кенгаш народных депутатов Сырдарьинской области 27 июля принял решение о выделении 4 млрд сумов на приобретение автомобилей Tracker для местных должностных лиц.
Согласно документу, планируется закупить 16 автомобилей этой модели для заместителей хокима области, а также хокимов районов и городов (по 250 млн сумов за автомобиль). Перед приятием решения документ публиковался для общественного обсуждения.
12 июля на сессии областного кенгаша, которая (в отличие от многих других регионов) транслировалась в прямом эфире, хоким области Акмал Махмудалиев объяснил необходимость покупки новых автомобилей.
«Нужно открыто сказать. Я поднял этот вопрос до уровня правительства, потому что мы выезжаем в регионы. Я попросил провести анализ. Каждый день расходы на машины 2016−2017 годов выпуска. Для работающих людей всё равно нужна мотивация… В некоторых районах из-за проблем с транспортом [хокимы] ездят на автомобилях кластеров. Это же приводит к конфликту интересов. Кто даст гарантии, что этого не будет?.. Чтобы я мог требовать от них, нужно сначала создать условия», — заявил хоким.
Кроме того, кенгаш одобрил выделение 1 млрд сумов на расходы, связанные со строительством дополнительного здания для областного хокимията, 1,2 млрд сумов — на разработку и экспертизу проектно-сметной документации по модернизации систем теплоснабжения учреждений социальной сферы, переходящих на систему теплоснабжения на основе частного партнёрства, 1 млрд сумов — на расходы по выделению субсидии для покрытия части первоначального взноса по ипотечным кредитам и части процентных платежей в 2023 году, а также 400 млн сумов на возмещение задолженности, возникшей в связи с техническим обслуживанием закупленного оборудования.
В апреле 2021 года правительство Узбекистана утвердило предельную стоимость служебных автомобилей, закрепляемых за руководителями госорганов. Максимальная цена служебного транспорта, закреплённого за министрами, руководителями государственных комитетов, хокимами областей и Ташкента, не должна превышать 2000 базовых расчётных величин (660 млн сумов), а объём двигателя — 4000 куб. см. Для их заместителей — 1500 БРВ (495 млн сумов), объём двигателя — 2500 куб. см. Для районных хокимов лимит установлен в размере 1000 БРВ (330 млн сумов).