Bankning global xom ashyo tovarlari bo‘yicha tadqiqotlar departamenti ijrochi direktori Greg Shirerning ma’lum qilishicha, AQSh Federal zaxira tizimi (FZT) tomonidan foiz stavkalarining tushirilishi oltin narxining oshishiga “drayver” vazifasini bajaradi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu keyingi yilning ikkinchi choragida sodir bo‘lishi kerak. Ayni paytda AQSh markaziy banki vazifasini bajaruvchi FZT inflyatsiyani jilovlash maqsadida asosiy stavkani oshirishda davom etmoqda. FZT yaqinda stavkalar diapazonini yiliga 5,25−5,5% gacha oshirdi — bu so‘nggi 22 yildagi eng yuqori ko‘rsatkichdir.
“Biz hozir juda qulay holatdamiz hamda oltin va kumushga uzoq muddatli sarmoya kiritish diversifikatsiya vazifasini o‘taydi va kelgusi 12−18 oy ichida yaxshi natijalarni ko‘rsatishiga ishonamiz”, — dedi Shirer.
RBK ma’lumotlariga ko‘ra, so‘nggi 12 oy ichida oltin taxminan 15 foizga oshgan. Bunga AQSh stavkalarini oshirish sikli yaqinlashib kelayotgani va jahon markaziy banklari tomonidan rekord miqdorda oltin sotib olingani yordam berdi. Butunjahon oltin kengashi (World Gold Council) ma’lumotlariga ko‘ra, 2023-yilning yanvar-mart oylarida jahon markaziy banklari zaxiralarni to‘ldirish uchun 228 tonna qimmatbaho metal sotib olgan.
Avvalroq “Gazeta.uz” 1-iyul holatiga ko‘ra, O‘zbekiston za[iralaridagi oltinning fizik hajmi 0,2 mln troya unsiyasiga (6,2 tonna) oshib, 12,1 mln troya unsiyasiga (taxminan 376,3 tonna) yetgani haqida yozgan edi. Biroq kotirovkalar tushishi fonida mamlakat oltin zaxiralarining qiymati 23,08 mlrd dollargacha tushib ketdi.

Американский банк JPMorgan прогнозирует, что цена на золото превысит 2000 долларов за унцию к концу 2023 года и достигнет рекордного значения в 2175 долларов за унцию в 2024 году, сообщает РБК со ссылкой на Bloomberg.
Как заявил исполнительный директор отдела глобальных исследований сырьевых товаров банка Грег Ширер, «драйвером» для увеличения стоимости золота послужит снижение процентных ставок Федеральной резервной системой (ФРС) США. По его словам, это должно произойти во втором квартале следующего года. Пока же ФРС, выполняющая функции центрального банка США, продолжает повышать ключевую ставку в попытке сдержать инфляцию. Накануне ФРС увеличила диапазон ставки до 5,25−5,5% годовых — это самый высокий уровень за 22 года.
«Мы сейчас находимся в очень выгодном положении, и считаем, что долгосрочное вложение средств в золото и серебро — это то, что выступает в качестве диверсификации и будет показывать хорошие результаты в течение следующих 12−18 месяцев», — отметил Ширер.
По данным РБК, за последние 12 месяцев золото выросло примерно на 15%. Этому способствовали приближение цикла повышения ставок в США к концу и покупка рекордного количества золота со стороны мировых центральных банков. Как подсчитал Всемирный совет по золоту (World Gold Council), за январь-март 2023 года мировые центробанки купили 228 тонн драгоценного металла для пополнения резервов.
Ранее «Газета.uz» писала, что на 1 июля физический объём золота в резервах Узбекистана увеличился на 0,2 млн тройских унций (6,2 тонны) — до 12,1 млн тройских унций (около 376,3 тонны). Однако на фоне падения котировок стоимость золотого запаса страны снизилась до 23,08 млрд долларов.