24-iyul kuni Jinoyat ishlari bo‘yicha Olmaliq shahar sudi may oyida ikki nafar o‘quvchi qizni urib yuborgan Damas haydovchisiga nisbatan hukm chiqardi. Bu haqda “Almalыkskiy rabochiy” gazetasi xabar berdi.
Jinoyat ishi materiallariga ko‘ra, 15-may kuni soat taxminan 07:50 larda 19 yoshli S. Xidirov otasiga tegishli Damas avtomobilida Tinchlik ko‘chasi bo‘ylab harakatlanayotgan bo‘lgan. 21- maktab hududida svetoforning taqiqlovchi chirog‘iga e’tibor bermay, harakatlanishda davom etib, piyodalar o‘tish joyidan ko‘chani kesib o‘tayotgan 2009-yilda tug‘ilgan ikki nafar 7-sinf o‘quvchisini urib yuborgan. Qizlar turli darajadagi tan jarohatlari bilan Olmaliq markaziy shifoxonasiga yetkazilgan.
Sud-tibbiy ekspertizasi natijasida qizlardan birining bosh suyagi yopiq jarohati, bosh miyaning 1−2 darajali chayqalishi, peshona-chakka qismi jarohati, teri osti gematomalari, o‘ng tizza bo‘g‘imi sohasida yaralar borligi aniqlangan. Bunday jarohatlar o‘rtacha jarohatlar deb tasniflanadi.
Ikkinchi qizda bosh suyagi ochiq jarohati, bosh suyagi asosi sinishi, miyaga qon quyilishi, qorin bo‘shlig‘i shikastlanishi, tos suyagi o‘ng tomonining sinishi, miya shishi, ko‘plab jarohatlar va butun tanasida gematomalar bor edi. Bunday jarohatlar og‘ir jarohatlar deb tasniflanadi, natijada maktab o‘quvchisi to‘qqiz kundan keyin kasalxonada vafot etadi.
“Sud-avtotexnika ekspertizasi xulosasiga ko‘ra, Damas avtomobili haydovchisi Yo‘l harakati qoidalariga, xususan, svetofor, yo‘l belgilari va chiziqlari signallariga rioya qilganida, yo‘l-transport hodisasining oldini olish uchun texnik imkoniyatga ega bo‘lgan”, — deb yozadi gazeta.
Sudda sudlanuvchi o‘z aybiga to‘liq iqror bo‘ldi. Uning aybi jabrlanuvchi, qonuniy vakillari ko‘rsatmalari, o‘z aybiga iqror bo‘lishlari, videomateriallar, sud-tibbiyot va sud avtotexnika ekspertizalarining xulosalari bilan tasdiqlangan.
Sudda aniqlanishicha, sudlanuvchi yo‘l harakati qoidalarini qo‘pol ravishda buzgan, buning oqibatida bir kishi halok bo‘lgan, yana bir kishi jarohatlangan bo‘lgan YTH sodir etgan.

Алмалыкский городской суд по уголовным делам 24 июля вынес приговор водителю Damas, который в мае сбил двух школьниц. Об этом сообщила газета «Алмалыкский рабочий».
Согласно материалам уголовного дела, 15 мая примерно в 7:50 утра 19-летний С. Хидиров двигался по улице Тинчлик на принадлежащем его отцу автомобиле Damas. В районе школы №21 он проигнорировал запрещающий сигнал светофора и, продолжив движение, совершил наезд на двух девочек 2009 года рождения, учащихся 7-го класса, переходивших улицу по пешеходному переходу. Девочки были доставлены в центральную больницу Алмалыка с повреждениями разной степени тяжести.
Судебно-медицинская экспертиза выявила у одной из девочек закрытую черепно-мозговую травму, ушиб головного мозга 1−2-й степени, ушиб лобно-височной части, подкожные гематомы, рваные ранения в области правого коленного сустава. Такие повреждения относятся к категории травм средней тяжести.
У второй девочки были зафиксированы открытая черепно-мозговая травма, перелом основания черепа, кровоизлияние в мозг, травмы живота, перелом правой стороны таза, отёк головного мозга, множественные кровоподтёки и гематомы по всему телу. Такие повреждения относятся к категории тяжёлых травм, вследствие которых школьница скончалась в больнице через девять дней.
«Согласно заключению судебно-автотехнической экспертизы, водитель автомобиля Damas имел техническую возможность предотвратить дорожно-транспортное происшествие в случае соблюдения им Правил дорожного движения, в частности значений сигналов светофора, дорожных знаков и разметки», — пишет газета.
В суде подсудимый полностью признал свою вину. Его вина подтвердилась показаниями пострадавшей, законных представителей, его личными признательными показаниями, видеоматериалами, заключениями судебно-медицинских и судебно-автотехнической экспертиз.
Суд установил, что подсудимый грубо нарушил ПДД, в результате чего совершил ДТП, повлёкшее смерть одного человека и ранения второго.
Суд признал подсудимого виновным в совершении преступления, предусмотренного частью 2 статьи 266 Уголовного кодекса Узбекистана и приговорил его к 6 годам лишения свободы в колонии-поселении с лишением права управлять транспортными средствами в течение 2 лет.