O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga (JST) a’zo bo‘lishi bo‘yicha ishchi guruhining yettinchi yig‘ilishi sentabr-oktabr oylarida o‘tkazilishi rejalashtirilgan, deya xabar berdi “Dunyo” axborot agentligi.
O‘zbekiston prezidentining JST masalalari bo‘yicha maxsus vakili Azizbek O‘runov Jenevada JST bosh direktori Ngozi Okonjo-Iveala, shuningdek, bir qator xorijiy davlatlar vakillari bilan tovar va xizmatlar bozoriga chiqish masalalari bo‘yicha uchrashuvlar o‘tkazdi.
“Tashrif davomida delegatsiya JST Kotibiyati bilan birgalikda O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishi bo‘yicha ishchi guruhining 7-yig‘ilishini shartli ravishda 2023-yil sentabr-oktabr oylarida o‘tkazish uchun barcha fundamental hujjatlar to‘plamini tayyorladi”, — deyiladi xabarda.
Ngozi Okonjo-Iveala, shuningdek, JST tashkilotga a’zo davlatlar bilan ikki tomonlama va ko‘p tomonlama muzokaralarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida O‘zbekistonga texnik ko‘makni kengaytirishga tayyorligini bildirdi. Shu nuqtai nazardan, tomonlar bir qator xalqaro maslahatchilardan ekspert yordamini jalb qilish imkoniyatlarini muhokama qildi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishi bo‘yicha muzokaralar deyarli 15 yillik tanaffusdan so‘ng 2020-yil iyul oyida qayta boshlangan va bu yig‘ilish to‘rtinchisi bo‘lgan edi. JSTning 2022-yildagi beshinchi yig‘ilishi oldidan o‘tkazilgan konferensiyada so‘zga chiqqan o‘sha paytdagi bosh vazir o‘rinbosari Sardor Umurzoqov JST a’zolarini yanada moslashuvchan bo‘lishga chaqirgandi va O‘zbekiston a’zo bo‘lish jarayonini imkon qadar tezroq yakunlash niyatida ekanligini ta’kidlagandi.
Aprel oyida O‘zbekiston uchta davlat bilan mamlakatning JSTga kirishi bo‘yicha muzokaralarni deyarli yakunlagani haqida xabar berilgandi. Ishchi guruh tarkibiga jami 47 davlat kiradi, 31 davlat bilan faol muzokaralar olib borilmoqda.
Avvalroq O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakat eksportini ikki baravar oshirish strategiyasi doirasida JSTga albatta a’zo bo‘lishi kerakligini ta’kidlagandi. Uning so‘zlariga ko‘ra, mamlakat rasmiylari 2023-yilda tashkilotga kirishda sezilarli natijalarga erishadi.

Седьмое заседание рабочей группы по присоединению Узбекистана к Всемирной торговой организации (ВТО) планируется провести в сентябре-октябре, сообщило информационное агентство «Дунё».
Специальный представитель президента Узбекистана по вопросам ВТО Азизбек Урунов провёл встречи в Женеве с генеральным директором ВТО Нгози Оконджо-Ивеалой, а также представителями ряда зарубежных стран по доступу на рынок товаров и услуг.
«В рамках визита совместно с секретариатом ВТО подготовлен весь пакет основополагающих документов для проведения седьмого заседания рабочей группы по вступлению Узбекистана в ВТО ориентировочно в сентябре-октябре 2023 года», — говорится в сообщении.
Оконджо-Ивеала также озвучила готовность ВТО расширить техническое содействие Узбекистану для поддержки проведения двусторонних и многосторонних переговоров со странами-членами организации. В частности, стороны обсудили возможность привлечения экспертного содействия ряда международных консультантов.
Напомним, переговоры по вступлению Узбекистана в ВТО возобновились в июле 2020 года после почти 15-летнего перерыва, то заседание стало четвёртым. Выступая на конференции ВТО в преддверии пятого заседания в 2022 году, Сардор Умурзаков, тогда работавший вице-премьером, призвал стран-участниц ВТО к большей гибкости и заверил, что Узбекистан намерен завершить процесс вступления как можно скорее.
В апреле сообщалось, что Узбекистан практически завершил переговоры по вступлению страны в ВТО с тремя государствами. Всего в рабочую группу входят 47 государств, активные переговоры ведутся с 31 страной.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев ранее заявил, что страна непременно должна вступить ВТО в рамках стратегии по удвоению экспорта страны. По его оценке, власти страны в 2023 году добьются весомых результатов по вступлению в организацию.