Rossiyalik xonanda Grigoriy Lepsning Qirg‘izistonning Issiqko‘l viloyati Cholpon-Ata shahrida 2-avgust kuni o‘tkazilishi rejalashtirilgan konserti bekor qilindi. Bu haqda san’atkorning konsertini o‘tkazishni rejalashtirgan Blonder Pub bari ma’lum qildi.
Tashkilotchilar konsert nima sababdan bo‘lib o‘tmasligiga izoh bermagan. “Ozodlik”ning tadbir tashkilotchilariga tayanib xabar berishicha, konsert jamoatchilik noroziligi tufayli bekor qilingan.
Konsert e’lon qilinganidan so‘ng Qirg‘izistondagi ko‘plab ijtimoiy tarmoq foydalanuvchilari Rossiyaning Ukrainaga harbiy bosqinini qo‘llab-quvvatlovchi san’atkorning kelishiga qarshi chiqishdi. 3-iyul kuni xonanda urush harakatlari hududida “Leopard” tankini shikastlagan askarga 1 million rubl to‘laganini ma’lum qildi.
Iyun oyida Qozog‘istonda Grigoriy Lepsning konserti ham jamoatchilik noroziligi tufayli bekor qilingan edi.
Uning Toshkentdagi konserti 23-oktabrga belgilangan. Avvalroq O‘zbekistondagi bir guruh faollar nutqni bekor qilishni talab qilgani haqida yozgan edik.
O‘zbekiston madaniyat va turizm vaziri o‘rinbosari Bahodir Ahmedov esa O‘zbekistonda san’at uchun hech qanday to‘siq yo‘qligini aytdi. Mamlakatga taklif etilgan san’atkorlar haqida “Kelyapti, san’atini namoyish qilyapti, ketyapti”, — dedi.
Ukrainaning Toshkentdagi elchixonasi vazir o‘rinbosarining intervyusiga javoban, bunday gastrollarni qo‘llab-quvvatlash O‘zbekiston imijiga tahdid ekanini ta’kidlab, qarshi chiqqan faollarga minnatdorlik bildirdi.

Концерт певца из России Григория Лепса в городе Чолпон-Ата Иссык-Кульской области Кыргызстана, запланированный на 2 августа, отменён. Об этом сообщил бар Blonder Pub, где планировалось выступление артиста.
Организаторы не объяснили, почему концерт не состоится. «Азаттык» со ссылкой на организаторов мероприятия сообщает, что мероприятие отменили из-за недовольства общественности.
После анонса концерта многие пользователи соцсетей в Кыргызстане начали высказываться против приезда артиста, поддерживающего военное вторжение России в Украину. 3 июля артист сообщил, что заплатил 1 млн рублей военнослужащему, который в зоне боевых действий подбил танк Leopard.
В июне в Казахстане также из-за недовольства общественности был отменён концерт Григория Лепса.
На 23 октября запланирован его концерт в Ташкенте. Мы писали, что группа активистов в Узбекистане требует отмены выступления.
Заместитель министра культуры и туризма Узбекистана Баходир Ахмедов, между тем, заявил, что в Узбекистане для искусства преград нет. «Они приезжают, представляют своё искусство и уезжают», — сказал он о приглашаемых в страну артистах.
Посольство Украины в Ташкенте в ответ на интервью замминистра заявило, что поддержка таких гастролей может нести угрозу имиджу Узбекистана. В дипмиссии также выразили признательность активистам, выступающим против концерта.