Украинанинг Ўзбекистондаги элчихонаси маданият ва туризм вазири ўринбосари Баҳодир Аҳмедовнинг россиялик хонанда Григорий Лепснинг октябрь ойида Тошкентда ўтказилиши режалаштирилган концерти ҳақидаги баёнотига изоҳ берди.
Эслатиб ўтамиз, Григорий Лепс Россиянинг Украинага бостириб киришини қўллаб-қувватлайди, 3 июль куни у жанговар зонада Украинанинг Leopard танкини йўқ қилган россиялик аскарга 1 миллион рубль тўлаганини айтганди. Ўзбекистонда бир гуруҳ фаоллар Григорий Лепснинг Тошкентдаги чиқишини бекор қилишни талаб қилмоқда.
Бу ҳақда Kun.uz сайти маданият ва туризм вазири ўринбосари Баҳодир Аҳмедов билан суҳбатлашганди. У ўз интервьюсида «ҳамма нарсани чеклаш мумкинлиги, лекин санъат чегарасиз соҳа эканини» таъкидлаб, Ўзбекистонда санъат учун ҳеч қандай тўсиқ йўқлигини қўшимча қилган.
«Элчихона урушни қўллаб-қувватловчи россиялик санъаткорларнинг Ўзбекистондаги чиқишлари уларнинг Ўзбекистон Республикаси обрўсига таҳдид соладиган урушни қўзғатишга қаратилган жиноий фаолиятини қўллаб-қувватлашнинг сохта кўринишини яратиши мумкинлигига эътибор қаратади. Бундан ташқари, россиялик ижрочилар томонидан олинган маблағлар улар томонидан уруш, терроризм ва Украина халқининг геноцидини молиялаштириш учун ишлатилиши мумкин», — дея таъкидлади дипломатик миссия.
Элчихонанинг хабар беришича, «ушбу масала бўйича Ўзбекистон ваколатли органларига тегишли мурожаат» юборилган.
Бундан ташқари, Украинанинг Ўзбекистондаги дипломатик ваколатхонаси урушни қўллаб-қувватловчи россиялик санъаткорларнинг чиқишлари учун Ўзбекистондаги концерт майдонларидан фойдаланишга қарши чиққан ўзбек жамоатчилигига миннатдорлик билдирди.

Посольство Украины в Узбекистане прокомментировало заявление заместителя министра культуры и туризма Баходира Ахмедова относительно планируемого в октябре в Ташкенте концерта российского певца Григория Лепса.
Напомним, Григорий Лепс поддерживает военное вторжение России в Украину, 3 июля он сообщил, что заплатил 1 млн рублей российскому военнослужащему, который в зоне боевых действий подбил украинский танк Leopard. Группа активистов в Узбекистане требует отмены выступления Григория Лепса в Ташкенте.
Сайт Kun.uz поговорил по этому поводу с заместителем министра культуры и туризма Баходиром Ахмедовым. В интервью он заявил, что «ограничить можно всё, но искусство — это сфера без границ» и добавил, что в Узбекистане для искусства преград нет.
«Посольство обращает внимание, что выступления в Узбекистане российских артистов, поддерживающих войну, могут создать ложную видимость поддержки их преступной деятельности, направленной на разжигание войны, что несёт угрозы для имиджа Республики Узбекистан. Кроме того, денежные средства, полученные российскими исполнителями, могут быть использованы ими для финансирования войны, терроризма и геноцида украинского народа», — подчеркнули в дипломатической миссии.
В посольстве сообщили, что направили «соответствующее обращение по данному вопросу узбекским компетентным органам».
Кроме того, дипломатическая миссия Украины в Узбекистане выразила признательность узбекской общественности, выступившей против использования концертных площадок Узбекистана для выступления российских артистов, поддерживающих войну.