Belarusda inson huquqlari bilan bog‘liq vaziyat “halokatli va faqat yomonlashmoqda”. Bu haqda BMTning ushbu mamlakat bo‘yicha maxsus ma’ruzachisi Anais Marin 4-iyul kuni Jenevada bo‘lib o‘tgan BMT Inson huquqlari kengashining 53-sessiyasida taqdim etgan yangi hisobotida aytib o‘tdi.
“Belarus hukumati fuqarolik erkinliklarini yo‘q qilish uchun allaqachon qonunchilikka qat’iy o‘zgartirishlar kiritdi, bu esa siyosiy sabablarga ko‘ra ta’qiblar va sudlovlarning ko‘payishiga olib keldi”, — dedi Marin. “Inson huquqlarining buzilishi uchun javobgarlikning yo‘qligi qurbonlar va ularning oilalari o‘rtasida qo‘rquv muhitini keltirib chiqaradi”.
BMT hisob-kitoblariga ko‘ra, 1500 dan ortiq odam siyosiy motivlarda ayblanib, hibsda saqlanmoqda. 2020 -yildan buyon mamlakatda kuniga o‘rtacha 17 ta o‘zboshimchalik bilan hibsga olingan.
Marinning ta’kidlashicha, Belarusdagi mustaqil ommaviy axborot vositalari “ekstremistik tashkilotlar” degan tamg‘a bilan taqiqlangan, ularning xodimlari esa reydlar, hibsga olishlar va qamalishlarga duchor bo‘lishgan.
“O‘nlab jurnalistlar va blogerlar uzoq muddat qamoq jazosini o‘tamoqda”, — dedi u.
Belorussiyadagi akademik erkinlik ham “tizimli hujum” ostida, dedi BMT maxsus ma’ruzachisi.
“Mafkuraviy nazorat va tartib-intizom choralari fikr va so‘z erkinligini cheklaydi”, — degan ma’ruzachi qatag‘onlar “miyaning ko‘chishi”ga olib kelayotgani, ko‘plab olimlar va umidli talabalar mamlakatni tark etayotganini ta’kidladi.
Boshlang‘ich va o‘rta ta’lim ham “mafkuraviy nazorat”ga bo‘ysundirilib, maktablarda vatanparvarlik saboqlari majburiy yo‘lga qo‘yilgan.
“Bolalar, ayniqsa, siyosiy mavzularda o‘z fikrlarini bildirishdan qaytarilmoqda. O‘qituvchilar, bolalar va ota-onalar o‘zgacha fikr bildirganlik oqibatlari bilan tahdid qilinmoqda”, — dedi Marin.
Uning so‘zlariga ko‘ra, odamlar Rossiyaning Ukrainaga bostirib kirishiga qarshi chiqishga yoki Belarusning urushdagi roliga shubha bildirishga harakat qilganda, fikr erkinligi ham tahdid ostida qolmoqda.
2020-yilda Belarusda prezidentlik saylovlari bo‘lib o‘tgan, unda Aleksandr Lukashenko g‘olib deb e’lon qilingandi. Saylov natijalari mamlakatda bir necha oy davom etgan ommaviy noroziliklarga sabab bo‘ldi. Biroq bu harakatlar hokimiyat tomonidan shafqatsizlarcha bostirildi. Muxolifat yetakchilari yo mamlakatni tark etishga majbur bo‘ldi yoki uzoq muddatga qamaldi.

Ситуация с правами человека в Беларуси «катастрофическая и только ухудшается». Об этом заявила специальный докладчик ООН по этой стране Анаис Марен, представляя свой новый доклад на 53-й сессии Совета ООН по правам человека в Женеве 4 июля.
«Белорусское правительство внесло поправки в и без того строгое законодательство, направленные на ликвидацию гражданских свобод, что привело к всплеску политически мотивированных преследований и приговоров, — сказала Марин. — Отсутствие ответственности за нарушения прав человека способствует созданию атмосферы страха среди жертв и их семей».
По оценке ООН, более 1500 человек все ещё находятся под стражей по политически мотивированным обвинениям. С 2020 года в стране ежедневно происходит в среднем 17 произвольных арестов.
Марин отметила, что независимые белорусские СМИ были признаны «экстремистскими организациями» и запрещены, а их сотрудники столкнулись с рейдами, арестами и задержаниями.
«Десятки журналистов и блогеров отбывают длительные тюремные сроки», — подчеркнула она.
Академическая свобода в Беларуси также подвергается «систематическим нападкам», заявила спецдокладчик ООН.
«Идеологический контроль и дисциплинарные меры ограничивают свободу мнений и выражения», — сказала она, добавив, что репрессии ведут к «утечке мозгов» и страну покидают множество учёных и перспективных студентов.
Начальное и среднее образование также подвергается «идеологическому контролю», а в школах вводят обязательные уроки патриотизма.
«Детей отговаривают от выражения собственного мнения, особенно на политические темы. Учителям, детям и родителям грозят последствиями за инакомыслие», — сказала Марин.
По ее словам, свобода мнений также подвергается угрозе, когда люди пытаются высказаться против российского вторжения в Украину или ставят под сомнение роль Беларуси в этой войне.
В 2020 году в Беларуси прошли президентские выборы, победителем которых был объявлен Александр Лукашенко. Итоги выборов вызвали в стране массовые акции протеста, продолжавшиеся несколько месяцев и затем жестоко подавленные властями. Лидеры оппозиции были вынуждены либо покинуть страну, либо были осуждены на длительные тюремные сроки.