23 август куни Беларусь пойтахтидаги Мустақиллик майдони ва «Минск — Қаҳрамон шаҳар» меъморий мажмуасида бўлиб ўтган президент сайлови натижаларидан норози бўлганларнинг намойиши — «Янги Белоруссия марши» 100 мингга яқин иштирокчиларни жамлади. Бу ҳақда Беларуснинг TUT.by портали хабар берди.
Ғолиблар шоҳ кўчасидаги «Минск — Қаҳрамон шаҳар» меъморий мажмуаси яқинидаги майдон нафақат турникетлар, балки тиканли симлар билан ҳам ўралган эди, намойишлар бошланишидан бир соат олдин мамлакат мудофаа вазири Виктор Хренин агар тартиб бузиладиган бўлса, намойишчилар билан армия шуғулланишини айтиб ўтди.
Фото: TUT.by
Намойишчилар хавфсизлик кучлари томонидан ҳимоя қилинаётган тўсиқларга яқинлашиши билан, собиқ президентликка номзод Виктор Бабарико штаби аъзоси Мария Колесникова ва Светлана Тихановскаянинг ишончли ёрдамчиси Ольга Ковалькова провокацияларнинг олдини олиш учун барчани «Минск — Қаҳрамон шаҳар» меъморий мажмуасидан узоқлашишни сўрашди.
Мухолифатнинг Мувофиқлаштириш кенгаши аъзолари йиғилганларга мурожаат билан чиқишди. Унда кенгаш аъзолари ўз нуқтаи назарлари ва позицияларини ифода этмаган Вакиллар палатасининг барча депутатларини чақириб олишини, шунингдек, президентнинг муддатларини чеклайдиган 1994 йилги конституцияни қайтариш бўйича республика референдумини ўтказиш режалаштирилаётганини билдиришди.
Фото: Дмитрий Брушко / TUT.by
Кечга яқин намойишчиларнинг бир қисми тарқалиб кетди, қолганлари эса Давлат байроғи майдонига ҳаракатландилар. Мустақиллик саройи (президент қароргоҳи) олдида хавфсизлик кучлари ва ҳарбий техника уларнинг йўлини тўсиб қўйди. Намойишчилар кордонга тахминан 50 метр масофага яқинлашиши билан, оммавий ахборот воситаларининг хабарига кўра, ўша пайтдаги вазият таранглашган, аммо улар ўртасига туриб олган мусиқачилар «Тры чарапахi» қўшиғини ижро этишганидан кейин юмшаган ва шундан сўнг, намойишчилар «Минск — Қаҳрамон шаҳар» меъморий мажмуасига қайтишди.
Шу ўринда, президент матбуот котиби Наталья Эйсмонт ҳолатни қуйидагича тасвирлаб берди: «Ушбу намойишчилар ўзича бинога қандайдир ҳужум уюштиришди деса ҳам бўлади».
Кейин саройга вертолёт учиб келди, ундан Александр Лукашенко ва унинг кенжа ўғли Николай бронежилет ва қўлида автомат (АК-74У) билан тушишди. Маълум бўлишича, мамлакат раҳбари шаҳар марказини вертолётда учиб ўтган, шундан сўнг у Мустақиллик саройидаги кордон ташқарисига чиқиб, у ерда турган хавфсизлик кучларига хизмат учун миннатдорчилик билдирди.
Шанба куни Гроднода сўзлаган Александр Лукашенко, намойишчиларга «шанба ва якшанба кунлари ўйлаш учун» берилганлигини айтди: «Душанба кунидан улар хафа бўлмасин. Ҳукумат ўз ишини қилиши керак», деганди.
Беларусдаги норозилик намойишлари мамлакатнинг бошқа вилоятларида — Витебск, Гомел, Гродно, Брест ва Могилевда ҳам бўлиб ўтди. Якшанба кунги тадбир намойишлар давомида Минскда ва бошқа шаҳарларда ҳибсга олишлар қайд этилмади, деди Ички ишлар вазирлиги матбуот котиби Олга Чемоданова.
Бундан ташқари, 23 август куни дунёнинг турли шаҳарларида (Рига, Санкт-Петербург, Варшава, Киев) беларуслик намойишчиларни қўллаб-қувватлаш учун митинглар бўлиб ўтди. Литвада одамлар саф тортишди (у Вилнюсдан Белорусия чегарасигача чўзилиб, унда Литва президенти Гитанас Науседа, ташқи ишлар вазири Линас Линкявичюс, собиқ президентлар Даля Грибаускайте ва Валдас Адамкус иштирок этди. Москвада Беларусь элчихонаси олдида бўлиб ўтган намойишчиларни қўллаб-қувватлаш учун митинг давомида 11 киши ҳибсга олинди.

В воскресенье, 23 августа, протестная акция несогласных с итогами президентских выборов «Марш новой Беларуси» собрала около 100 тысяч участников, которые пришли к площади Независимости и стеле «Минск — город-герой» в белорусской столице, сообщил портал TUT.by.
Площадка у стелы на проспекте Победителей была обнесена не только турникетами, но и колючей проволокой, за час до начала акции министр обороны Виктор Хренин заявил, что в случае нарушения порядка протестующие будут иметь дело с армией.
Фото: TUT.by.
Протестующие подошли близко к ограждениям, которые охраняли силовики, но член штаба бывшего кандидата Виктора Бабарико Мария Колесникова и доверенное лицо Светланы Тихановской Ольга Ковалькова попросили всех отойти от стелы, чтобы не допустить провокаций.
Перед собравшимися выступили члены Координационного совета оппозиции, которые сообщили, что планируют отозвать всех депутатов Палаты представителей, которые не высказывают своего мнения и позиции, а также инициировать республиканский референдум о возвращении конституции 1994 года, который ограничивает сроки президента.
Фото: Дмитрий Брушко / TUT.by.
К вечеру часть протестующих разошлась, а другая двинулась к площади Государственного флага. Перед Дворцом независимости — резиденцией президента — дорогу им перекрыли силовики и военная техника. Демонстранты приблизились к кордону на расстояние около 50 метров, обстановка в этот момент, как отмечают СМИ, была накаленной, но разрядилась после того, как между колоннами и силовиками встали музыканты, сыгравшие песню «Тры чарапахi». После этого протестующие развернулись обратно к стеле.
Впоследствии пресс-секретарь президента Наталья Эйсмонт охарактеризовала произошедшее: «Так называемые митингующие пошли, можно сказать, на своеобразный штурм здания».
Затем ко дворцу прилетел вертолет, в котором был Александр Лукашенко и его младший сын Николай. Президент спустился с трапа в бронежилете и с автоматом в руках. Как оказалось, глава страны облетел на вертолете центр города, затем Александр Лукашенко вышел за кордон у Дворца независимости и поблагодарил за службу силовиков, которые стояли в оцеплении, заявив: «Мы с ними разберемся».
Отметим, что выступая в Гродно в субботу, Александр Лукашенко заявил, что протестующим дается «суббота, воскресенье на раздумье»: «С понедельника пусть не обижаются. Власть должна быть властью».
Акции протеста прошли и в регионах — в Витебске, Гомеле, Гродно, Бресте и Могилеве. Задержаний в ходе воскресной акции в Минске и других городах не было, сообщила пресс-секретарь МВД Ольга Чемоданова.
Кроме того, акции в поддержку протестующих белорусов прошли 23 августа в разных городах мира. В живые цепи люди выстроились в Литве (там цепь протянулась от Вильнюса до границы с Беларусью, а поддержать белорусов вышли президент Литвы Гитанас Науседа, министр иностранных дел Линас Линкявичюс и экс-президенты Даля Грибаускайте и Валдас Адамкус), Риге, Санкт-Петербурге, Варшаве, Киеве. В Москве у посольства Беларуси было задержано 11 человек.