Suhbat avvalida prezident Abay viloyati hududida ro‘y bergan o‘rmon yong‘ini oqibatida insonlar halok bo‘lgani munosabati bilan Toqayev va qardosh Qozog‘iston xalqiga hamdardlik bildirdi.
Tabiiy ofatga qarshi kurashish va uning oqibatlarini bartaraf etishda O‘zbekiston barcha zarur yordamni ko‘rsatishga tayyor ekani bildirildi.
Prezidentlar ikki davlat o‘rtasidagi yaxshi qo‘shnichilik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlashning dolzarb masalalarini ham muhokama qildi.
Savdo, sanoat, energetika, transport, qishloq xo‘jaligi va iqtisodiyotning boshqa tarmoqlarida kooperatsiya loyihalarini amalga oshirishni jadallashtirishga alohida e’tibor qaratildi. Mintaqaviy kun tartibidagi masalalar yuzasidan ham fikr almashildi.
Ma’lumot o‘rnida, Abay viloyatida 8-iyun kuni boshlangan o‘rmon yong‘ini oqibatida 14 kishi halok bo‘lgan. Rossiya bilan chegaradosh viloyatda sodir bo‘lgan yong‘in maydoni 60 ming gektardan oshiqni tashkil etgan. Mamlakatda 12-iyun milliy motam kuni deb e’lon qilindi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 12 июня провёл телефонный разговор с президентом Казахстана Касым-Жомартом Токаевым, сообщила пресс-служба главы государства.
В начале разговора президент выразил глубокие соболезнования и слова поддержки своему коллеге и всему народу Казахстана в связи с человеческими жертвами в результате лесного пожара на территории Абайской области.
Шавкат Мирзиёев также выразил готовность узбекской стороны оказать всю необходимую помощь в борьбе со стихийным бедствием и ликвидации его последствий.
Президенты двух стран также обсудили вопросы укрепления узбекско-казахстанских отношений добрососедства, стратегического партнёрства и союзничества.
Особое внимание уделено ускорению практической реализации проектов кооперации в сферах торговли, промышленности, энергетики, транспорта, сельского хозяйства и других отраслях экономики.