Qozog‘iston 2024-yilgi kuz-qish mavsumiga qadar Rossiya gazini O‘zbekistonga tranzit qilish uchun infratuzilmani shay holatga keltiradi. Bu haqda 2-iyun kuni parlament quyi palatasida gaz tarmog‘i holati bo‘yicha o‘tkazilgan yig‘ilishda mamlakat energetika vaziri Almasadam Satkaliyev ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston va “Gazprom” o‘rtasida gaz hajmi hamda narxi bo‘yicha muzokaralar hamon davom etmoqda. Qozog‘iston tomoni allaqachon tranzitni ta’minlashga tayyorligini bildirgan.
“Bu muzokaralar yakunlanishi bilan biz infratuzilmamizni taqdim etishga tayyormiz. Qolaversa, infratuzilma kelasi yilning kuz-qish mavsumida tayyor bo‘lishi haqida gapiryapmiz. Ushbu tranzitdan va tranzit uchun mablag‘ olishdan, umuman, Markaziy Osiyo mintaqasida energiya ta’minoti ishonchliligini oshirishdan manfaatdormiz”, — dedi u.
16-may kuni Qozog‘iston hukumati yig‘ilishida Energetika vazirligi rahbari Rossiya gazini Qozog‘iston orqali O‘zbekistonga tranzit qilish imkoniyati bo‘yicha muzokaralar “yetarlicha konstruktiv tarzda” ketayotganini aytgan edi.
O‘zbekiston energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov Rossiya rus gazini yetkazib berishning tijoriy shartlarini faqat texnik masalalar hal etilgandan keyingina muhokama qila boshlashini ta’kidladi.
Aprel oyi oxirida vazir “Gazeta.uz”ga Rossiyadan O‘zbekistonga gazni “O‘rta Osiyo-Markaz” (CAC) gaz quvuri orqali yetkazib berish rejalashtirilganini ma’lum qilgan.
30-may kuni O‘zbekiston energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov Sankt-Peterburgda “Gazprom” boshqaruvi raisi Aleksey Miller bilan yana uchrashib, Rossiya gazini yetkazib berish masalasini muhokama qildi.

Казахстан подготовит инфраструктуру для транзита российского газа в Узбекистан к осенне-зимнему сезону 2023 года. Об этом на заседании по состоянию газовой отрасли в нижней палате парламента 2 июня сообщил министр энергетики Алмасадам Саткалиев.
По его словам, переговоры между Узбекистаном и «Газпромом» по объёмам и цене на газ всё ещё продолжаются. Казахстанская сторона уже выразила готовность обеспечить транзит.
«И как только эти переговоры завершатся, мы готовы будем нашу инфраструктуру предоставить. Причём мы говорим о том, что уже в осенне-зимнем сезоне следующего года эта инфраструктура будет готова. Мы заинтересованы в данном транзите и в части получения средств по транзиту, ну и в целом увеличения надёжности энергоснабжения центрально-азиатского региона», — сказал он.
Глава Минэнерго в кулуарах правительства 16 мая рассказал, что переговоры по возможности транзита российского газа в Узбекистан через Казахстан идут «в достаточно конструктивном ключе».
Министр энергетики Узбекистана Журабек Мирзамахмудов отмечал, что обсуждение коммерческих условий поставок российского газа начнётся только после решения технических вопросов. В конце апреля министр сообщил «Газете.uz», что газ из России в Узбекистан планируется поставлять через магистральный газопровод «Средняя Азия — Центр» (САЦ).
Глава Минэнерго 30 мая снова встретился с председателем правления «Газпрома» Алексеем Миллером в Санкт-Петербурге для обсуждения поставок российского газа.