29-may kuni Toshkentda bo‘lib o‘tgan Xalq demokratik partiyasining XIII qurultoyida partiya yetakchisi Ulug‘bek Inoyatovni prezidentlikka nomzod etib tasdiqlash to‘g‘risida qaror qabul qilindi. Qurultoyda, shuningdek, nomzodning 9-iyul kuni bo‘lib o‘tadigan navbatdan tashqari prezidentlik saylovlari bo‘yicha dasturi tasdiqlandi.
Partiya 12-may kuni Ulug‘bek Inoyatovni prezidentlikka nomzod sifatida ko‘rsatgandi. Shundan so‘ng partiya saylovda ishtirok etish uchun Markaziy saylov komissiyasiga hujjatlarini taqdim etib, ruxsat olgan.
Nomzod dasturidan ko‘zlangan asosiy maqsad O‘zbekistonda ijtimoiy adolat, ijtimoiy tenglik va xalq hokimiyatchiligi mezonlariga mos keladigan demokratik ijtimoiy davlatni barpo etish, deyiladi xabarda.
Dasturda davlat va jamiyatni rivojlantirish, huquqlar va imkoniyatlar tengligini ta’minlash, kuchli ijtimoiy siyosat yuritish yo‘nalishlarida 100 ga yaqin taklif va tashabbus ilgari surilgan.
Xususan, pensiya tizimini takomillashtirish, “Eng kam iste’mol xarajatlarini belgilash tartibi to‘g‘risida”gi, “Ko‘p kvartirali uylar va boshqa ko‘chmas mulk obektlarini ulush qo‘shgan holda qurishda ishtirok etish to‘g‘risida”gi, “Uy-joy qurilishini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash to‘g‘risida”gi qonunlarni qabul qilish rejalashtirilgan. Tibbiy xizmatlarni raqamlashtirish, maktablar o‘quv dasturlarida chet tillar va IT bo‘yicha o‘quv soatlarini keskin ko‘paytirish, “maktab solig‘i”ni joriy etish, ijara kompensatsiya tizimini doktorantlarga nisbatan ham joriy etish, pensionerlarning hayot darajasini yaxshilash, ularning ijtimoiy faolligini kuchaytirish kabi tashabbuslar ham ilgari surilgan.
saylov-2023, улуғбек иноятов, хдп
Bundan tashqari, dastur “barqaror taraqqiyot va ijtimoiy farovonlik asosi sifatida” ijtimoiy yo‘naltirilgan bozor iqtisodiyotini shakllantirish maqsadida iqtisodiyotda davlatning faol roli va ishtirokini saqlab qolishni nazarda tutadi. Nomzod mahalliy investorlarga xorijiy investorlar bilan bir xil imtiyozlar berish, qimmatbaho mol-mulk uchun soliq joriy etish, Internet, ijtimoiy tarmoqlar orqali tijoriy faoliyat, reklama bilan shug‘ullanayotganlar daromadlarini soliqqa tortish va boshqalarni ko‘zlamoqda.
Nomzod dasturida qonun ustuvorligini, tenglik va inson huquqlarini ta’minlash garovi sifatida sud-huquq islohotlariga ham e’tibor qaratilgan. Jumladan, viloyat, tuman (shahar) sudlari raislarini har yili rotatsiya qilish, odil sudlovni amalga oshirishda hakamlar hay’ati institutini joriy qilish, sohaviy nazorat organlari (inspeksiyalar) faoliyatini kuchaytirish, fuqarolarning mehnat huquqlari amalga oshirilishida jamoatchilik nazorati va mehnat inspeksiyasining rolini oshirish taklif etilmoqda.
Dasturda “ochiqlik va milliy manfaatlar ustuvorligiga asoslangan konstruktiv tashqi siyosat” masalasiga ham e’tibor qaratilgan. Bu yo‘nalishda inson huquqlari sohasidagi xalqaro hujjatlarga qo‘shilish, Tashqi mehnat migratsiyasi masalalari agentligi faoliyatining ochiqligi va shaffofligini ta’minlash, jamoatchilik nazoratini kuchaytirish kabi takliflar ilgari surilmoqda.

XIII съезд Народно-демократической партии Узбекистана 29 мая в Ташкенте принял решение утвердить в качестве кандидата в президенты своего лидера Улугбека Иноятова. Съезд также утвердил программу кандидата на предстоящие досрочные выборы главы государства, которые пройдут 9 июля.
Партия выдвинула Улугбека Иноятова кандидатом в президенты 12 мая. После этого партия подала в Центральную избирательную комиссию документы для участия на выборах и получила разрешение.
Основная цель программы кандидата — создание в Узбекистане демократического социального государства, отвечающего критериям социальной справедливости, социального равенства и народовластия, говорится в сообщении.
В программе выдвигается около 100 предложений и инициатив по развитию государства и общества, обеспечения равенства прав и возможностей, проведения сильной социальной политики.
В частности, планируется совершенствовать пенсионную систему, принять законы «О порядке определения минимальных потребительских расходов», «О многоквартирных домах и другой недвижимости», «Об участии в строительстве объектов с долей», «О государственной поддержке жилищного строительства», оцифровать медицинские услуги, увеличить количество часов по обучению иностранным языкам и информационным технологиям в школьных программах, внедрить «школьный налог», систему компенсации арендной платы для докторантов, повысить уровень жизни пенсионеров и усилить их социальную активность.
выборы-2023, ндпу, улугбек иноятов
Кроме того, в программе предусматривается сохранение активной роли и участия государства в экономике для формирования социально ориентированной рыночной экономики «как основы устойчивого развития и социального благосостояния». Кандидат намерен предоставить местным инвесторам те же льготы, что и иностранным, ввести налог на дорогое имущество, ввести налогообложение лиц, которые занимаются коммерческой деятельностью или рекламой в интернете и соцсетях и другое.
Особое внимание в программе кандидата уделено судебной реформе как гарантии обеспечения верховенства закона, равноправия и прав человека. В частности, она предлагает проводить ежегодную ротацию председателей областных, районных (городских) судов, ввести институт суда присяжных, усилить работу отраслевых контрольных органов (инспекций) и роль общественного контроля и инспекции труда в реализации трудовых прав граждан.
В программе также акцентируется внимание на вопросе «конструктивной внешней политики, основанной на открытости и приоритете национальных интересов». В этом направлении выдвигаются такие предложения, как присоединение к международным документам в области прав человека, обеспечение открытости и прозрачности деятельности Агентства по вопросам внешней трудовой миграции и усиление общественного контроля.