O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan 24-may kuni imzolangan “Alkogol va tamaki mahsulotlarining tarqatilishini hamda iste’mol qilinishini cheklash to‘g‘risida”gi qonunning yangi tahririda tamaki mahsulotlarini iste’mol qilish taqiqlanadigan jamoat joylari ro‘yxati sezilarli darajada kengaytirilgan va ular batafsil keltirib o‘tildi.
E’tiborlisi, 2011-yildagi qonunning amaldagi tahririda jamoat joylari aniq ko‘rsatilmagan, bu ko‘pincha u yoki bu joy jamoat ekanligi haqida savollarni tug‘dirayotgan edi. Qonunning yangi tahriri uch oydan keyin kuchga kiradi. Avvalroq asosiy o‘zgarishlar haqida yozgan edik.
Alkogol mahsulotlari
Qonun ish joylarida, ko‘chalarda, stadionlarda, maydonlarda, bog‘larda, barcha turdagi jamoat transportida va “boshqa jamoat joylarida” alkogolli mahsulotlarni iste’mol qilishni taqiqlaydi.
Taqiq savdo va xizmatlar ko‘rsatish obyektlariga, shu jumladan alkogolli mahsulotlarni quyib sotishga ruxsat berilgan umumiy ovqatlanish korxonalariga, shuningdek, to‘y, yubiley va boshqa tantana hamda marosimlar o‘tkaziladigan joylarga tatbiq etilmaydi.
Tamaki mahsulotlari
Jamoat joylarida, shu jumladan quyidagi joylarda tamaki mahsulotlarini iste’mol qilish va tamakini hamda nikotinni iste’mol qilish moslamalaridan foydalanish taqiqlanadi:
- ko‘p kvartirali uylarning yo‘laklari va liftlarida, shuningdek bolalar va sport maydonchalarida, shu jumladan uylarga tutashgan hududda joylashgan maydonchalarda;
- savdo va xizmat ko‘rsatish obyektlarida, shu jumladan umumiy ovqatlanish korxonalarida;
- kinoteatrlarda, teatrlarda, sirklarda, konsert, ko‘rik va ko‘rgazma zallarida hamda ommaviy dam olish uchun mo‘ljallangan boshqa yopiq inshootlarda;
- klublarda, diskotekalarda, kompyuter zallarida, Internet jahon axborot tarmog‘idan foydalanish xizmatlarini ko‘rsatish uchun jihozlangan xonalarda yoxud boshqa ko‘ngilochar (bo‘sh vaqt o‘tkaziladigan) joylarda;
- muzeylarda, axborot-kutubxona muassasalarida va ma’ruzaxonalarda;
- mahalliy va uzoqqa qatnaydigan poyezdlarda, daryo kemalarida, avtobuslarda, metropoliten vagonlarida, taksida, shahar elektr transportida, havo kemalarida, shuningdek jamoat transportining boshqa turlarida;
- yer osti o‘tish joylarida, metropoliten stansiyalarida, transport bekatlarida va avtotransport vositalari vaqtinchalik saqlanadigan yopiq joylarda;
- temir yo‘l vokzallari, avtovokzallar, aeroportlar, daryo bandargohlari, metropoliten stansiyalariga kirish joyidan kamida 5 metr masofada bo‘lgan ochiq havodagi joylarda (qiziq, Senat tomonidan ma’qullangan tahririda 15 metr ko‘rsatilgan edi);
- yong‘in xavfi mavjud bo‘lgan joylarda, shu jumladan avtomobillarga yoqilg‘i quyish shoxobchalarida;
- aeroportlarning, temir yo‘l va avtomobil vokzallarining, daryo bandargohlarining binolarida;
- korxonalar, muassasalar, tashkilotlar va davlat organlarining binolarida, shu jumladan ish joyida, yo‘laklarda, liftlarda, zinapoyalarda, vestibyullarda, hojatxonalarda, dam olish xonalarida, ularga tutash xonalarda va xodim tomonidan mehnat faoliyati vaqtida foydalaniladigan shunga o‘xshash boshqa joylarda;
- sog‘liqni saqlash tizimi tashkilotlarida, dorixonalarda, ta’lim tashkilotlarida, madaniyat muassasalarida, jismoniy tarbiya-sog‘lomlashtirish va sport inshootlarida, sanatoriy muassasalarida va tibbiy-ijtimoiy muassasalarda;
- uy-joy xizmatlari, mehmonxona xizmatlari, vaqtinchalik joylashtirish va (yoki) vaqtinchalik yashab turishni ta’minlash bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatish uchun mo‘ljallangan xonalarda;
- xiyobonlarda, bog‘larda, plyajlarda.
Senat tomonidan ma’qullangan tahrirda, shuningdek, voyaga yetmaganlar yoki homilador ayollar bo‘lgan transport vositalarida (jumladan, fuqarolarning shaxsiy transport vositalarida) tamaki mahsulotlari hamda tamaki va nikotin ishlatishga mo‘ljallangan asboblardan foydalanishni taqiqlash taklif qilingan edi. Biroq bu qoida qonundan chiqarib tashlangan.
Tamaki mahsulotlarini iste’mol qilish va chilim chekish uchun maxsus ajratilgan joylarga doir talablar
Tamaki mahsulotlarini iste’mol qilish uchun maxsus ajratilgan joylar:
- binolar va inshootlardan tashqaridagi ochiq havoda;
- texnik jihatdan tartibga solish sohasidagi normativ hujjatlarga mos keladigan va ventilyatsiya tizimlari bilan jihozlangan, ushbu Qonun 24-moddasining ikkinchi qismida sanab o‘tilgan jamoat joylariga taalluqli bo‘lmagan alohida ajratilgan binolar, inshootlar va obyektlarda;
- aeroportlarda reysga ro‘yxatdan o‘tgan yo‘lovchilar turishi uchun mo‘ljallangan hududlarda hamda tranzit bo‘yicha o‘tayotgan yo‘lovchilar uchun mo‘ljallangan hududlarda tashkil etilgan, ventilyatsiya tizimlari bilan jihozlangan va tamaki mahsulotlarini iste’mol qilish jarayonini boshqa xonalardan kuzatish imkoniyati istisno etiladigan maxsus ajratilgan alohida xonalarda;
- poyezdlarning ishlash uchun mo‘ljallanmagan tamburlarida;
- daryo kemalari palubalarining orqa tarafida tashkil etilishi mumkin.
Tamaki mahsulotlarini iste’mol qilish uchun maxsus ajratilgan joylarga tamaki mahsulotlarining qoldiqlari uchun yonmaydigan axlatdonlar, shuningdek bunday joylar qayerdaligi haqida axborot beruvchi ko‘rsatkichlar o‘rnatiladi.

В новой редакции закона «Об ограничении распространения и употребления алкогольной и табачной продукции», которую 24 мая подписал президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, детально конкретизируется и значительно расширен список общественных мест, где запрещено употребление табачной продукции.
В действующей пока редакции закона от 2011 года общественные места не конкретизированы, из-за чего часто возникали вопросы, является то или иное место общественным. Новая редакция закона вступит в силу через три месяца. До этого мы писали об основных изменениях.
Алкогольная продукция
Закон запрещает употребление алкогольной продукции на рабочих местах, улицах, стадионах, в скверах, парках, во всех видах общественного транспорта и «других общественных местах».
Запрет не распространяется на объекты торговли и оказания услуг, включая предприятия общественного питания, в которых реализация алкогольной продукции в розлив разрешена, а также на места проведения свадебных, юбилейных и других торжеств и обрядов.
Табачная продукция
Употребление табачной продукции и использование устройств для употребления табака и никотина в общественных местах запрещено. В числе общественных мест в законе перечислены:
- подъезды и лифты многоквартирных жилых домов, детские и спортивные площадки, в том числе расположенные на придомовой территории;
- скверы, парки и пляжи;
- подземные переходы, станции метрополитена, транспортные остановки и крытые места временного хранения автотранспортных средств;
- места на открытом воздухе на расстоянии менее чем 5 метров от входов в железнодорожные вокзалы, автовокзалы, аэропорты, речные порты, станции метрополитена (интересно, что в одобренной Сенатом версии закона говорилось о 15 метрах);
- кинотеатры, театры, цирки, концертные, смотровые и выставочные залы и иные крытые сооружения, предназначенные для массового отдыха;
- клубы, дискотеки, компьютерные залы, помещения, оборудованные для предоставления услуг доступа к интернету, и другие места развлечений (досуга);
- музеи, информационно-библиотечные учреждения и лектории;
- объекты торговли и оказания услуг, включая предприятия общественного питания;
- здания аэропортов, железнодорожных и автомобильных вокзалов, речных портов;
- организации системы здравоохранения, аптеки, образовательные организации, учреждения культуры, физкультурно-оздоровительные и спортивные сооружения, санаторные и медико-социальные учреждения;
- здания предприятий, учреждений, организаций и государственных органов, в том числе рабочее место, коридоры, лифты, лестницы, вестибюли, туалеты, комнаты для отдыха, прилегающие к ним помещения и другие подобные места, используемые работниками во время трудовой деятельности;
- поезда местного и дальнего сообщения, речные суда, автобусы, вагоны метрополитена, такси, городской электротранспорт, воздушные суда, а также иные виды общественного транспорта;
- пожароопасные места, включая автозаправочные станции;
- помещения, предназначенные для предоставления жилищных услуг, гостиничных услуг, услуг по временному размещению и (или) обеспечению временного проживания.
В одобренной Сенатом версии также предлагалось запретить употребление табачной продукции и устройств для употребления табака и никотина в транспортных средствах (в том числе на личном транспорте граждан) в присутствии несовершеннолетних или беременных женщин. Однако это положение из закона было исключено.
Требования к специальным местам для употребления табачной продукции
Законом утверждены требования к специально отведённым местам для употребления табачной продукции. Они могут быть организованы:
- на открытом воздухе за пределами зданий и сооружений;
- в изолированных зданиях, сооружениях и объектах, не относящихся к общественным местам, перечисленным выше, соответствующих нормативным документам в области технического регулирования и оборудованных системами вентиляции;
- в специально выделенных изолированных помещениях, которые оборудованы системами вентиляции и организованы в аэропортах в зонах, предназначенных для нахождения зарегистрированных на рейс пассажиров, и зонах, предназначенных для пассажиров, следующих транзитом, таким образом, чтобы была исключена возможность наблюдения за процессом употребления табачной продукции из других помещений;
- в нерабочих тамбурах поездов;
- на задней стороне палуб речных судов.
В специальных местах для употребления табачной продукции устанавливаются несгораемые урны и указатели, информирующие о расположении таких мест.