Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 24 май куни «Алкоголь ва тамаки маҳсулотларининг тарқатилишини ҳамда истеъмол қилинишини чеклаш тўғрисида»ги қонуннинг янги таҳририни имзолади. У уч ойдан сўнг, тамаки маҳсулотлари, тамаки ва никотин истеъмол қилиш воситаларига қўйиладиган қадоқлаш ва маркалаш, шунингдек, уларнинг муомаласига қўйиладиган талабларга оид қоидалари эса тўққиз ойдан кейин кучга киради.
Қонун Қонунчилик палатаси томонидан 2022 йил 25 октабрда қабул қилинган ва Сенат томонидан 27 декабрда маъқулланган. У 2011 йилда қабул қилинган амалдаги қонун ва «Жамоат жойларида чилим ва электрон сигареталар чекишни чеклаш тўғрисида»ги қонун ўрнини эгаллайди. Қонун узоқ вақт муҳокама қилинди ва иккинчи ўқишда қабул қилинди. Ўтган йилнинг июнь ойида Сенат қонун нормалари зиддияти ва ҳуқуқни қўллаш амалиёти етарлича ўрганилмагани, шунингдек, «Реклама тўғрисида»ги янги қонунга мос келмаслигини кўрсатиб, ҳужжатни рад этган эди.
Асосий ўзгаришлардан бири алкоголь ва тамаки маҳсулотларини, шунингдек, тамаки ва никотинни истеъмол қилиш учун воситаларини 21 ёшга тўлмаган шахсларга, 21 ёшга тўлмаган шахслар томонидан сотиш тақиқлайди. Амалдаги қонун 20 ёшга тўлмаган шахсларга алкоголь ва тамаки маҳсулотларини сотишни тақиқлайди.
Алкоголь ва тамаки маҳсулотларини, шунингдек, тамакини ҳамда никотинни истеъмол қилиш мосламаларини сотишни бевосита амалга ошираётган шахс 21 ёшдан кичик кўринган харидордан унинг шахси ва ёшини тасдиқловчи ҳужжатини кўрсатишни талаб қилиши, ҳужжат мавжуд бўлмаган тақдирда эса алкоголь ва тамаки маҳсулотлари сотишни рад этиши шарт.
Ушбу маҳсулотларни сотувчининг бевосита иштирокисиз, шу жумладан савдо автоматлари ва бошқа электрон ёки механик қурилмалар орқали, ўз-ўзига хизмат кўрсатиш жавонларидан ҳамда электрон тижорат кўринишида сотиш (бундан кўпикланадиган ва табиий винолар мустасно), шу жумладан, ҳар қандай усул билан етказиб бериш тақиқланади.
Ушбу маҳсулотларни кўчма ва сайёр савдо йўли билан (қўл, лотокларда, саватчаларда, қўл аравачаларида), кўчмас савдо объектларидан ташқарида, дорихоналарда ва болалар товарларини сотиш учун мўлжалланган биноларда сотиш тақиқланади.
Мактабгача бўлган масофа қисқарди
Агар амалдаги қонунда таълим, спорт ва диний муассасалардан тўғри чизиқда 200 метрдан кам бўлмаган масофада жойлашган савдо объектлари томонидан алкоголь ва тамаки маҳсулотларини сотишга рухсат берилган бўлса (майдони 100 кв.м дан ортиқ бўлган савдо мажмуалари (бозорлар) ва ярмарка павильонлари бундан мустасно), энди бу масофа 100 метргача қисқартирилди.
Эътиборлиси, қонуннинг президент томонидан имзоланишидан аввал Сенат томонидан маъқулланган таҳририда ушбу маҳсулотларни сотувчи объектлар таълим, спорт ва диний ташкилотлар ҳудудидан (бу сўз амалдаги нормани тўлдириши керак эди) тўғри чизиқ бўйлаб 200 метрдан яқинроқда жойлашган бўлиши мумкин эмаслиги кўрсатилганди. Ҳозирда мактаблар ва болалар боғчалари ёнида сигарет ва спиртли ичимликлар дўконлари жойлашган бўлса, бу ҳолатни дўконлар ва назорат идоралари 200 метрлик ўлчов мактаб эшигидан бошлаб ҳисобланган, деб асослашиш ҳолати учрамоқда.
Болалар товарларини сотиш учун мўлжалланган биноларда, шунингдек, болалар ўйинчоқларига, конфетларга ёки болалар учун мўлжалланган бошқа товарларга ўхшатиб ишланган алкоголь ва тамаки маҳсулотларини сотиш тақиқланади.
Ушбу маҳсулотларни соғлиқни сақлаш ташкилотлари, таълим муассасалари, маданият муассасалари, спорт-соғломлаштириш муассасалари, санаторийлар ва тиббий-ижтимоий муассасалар ҳудудида сотиш мумкин эмас.
Тамаки ва никотинни истеъмол қилиш мосламаларини бошқа товарлар билан бирга сотиш тақиқланади
Агар истеъмол ўрами (қутиси)да тиббий огоҳлантириш бўлмаса, тамаки маҳсулотларининг истеъмол ўрамида 20 дан кам сигарета бўлса, истеъмол ўрамисиз (пакети, блоки) ёки доналик (сигареталар) бўлса, ушбу маҳсулотларни сотиш тақиқланади.
Шунингдек, тамаки ва тамаки ҳамда никотинни истеъмол қилиш мосламалари бўлмаган товарларни тамаки маҳсулотлари ва тамаки ҳамда никотинни истеъмол қилиш учун мўлжалланган мосламалар билан битта тўпламда сотиш мумкин эмас.
Темир йўл вокзаллари, автовокзаллар, аэропортлар, дарё портлари, метро бекатларининг ҳудудлари ва уларнинг биноларида (бож олинмайдиган дўконлар бундан мустасно) тамаки маҳсулотларини, шунингдек, тамаки ва никотиндан фойдаланишга мўлжалланган воситаларни сотиш тақиқланади.
Фуқаролар олдидаги кафолатлар ва уларнинг мажбуриятлари
Қонун фуқароларга тамаки тутуни ва тамаки маҳсулотларини истеъмол қилиш жараёнида ажралиб чиқадиган моддаларсиз қулай яшаш муҳитидан фойдаланиш ҳуқуқини кафолатлайди.
Бундан ташқари, алкоголь ва тамаки маҳсулотларини тарқатиш ва истеъмол қилишни чеклаш тўғрисидаги қонун ҳужжатларини бошқа шахслар томонидан бузиш натижасида фуқароларнинг ҳаёти, соғлиғи ёки мол-мулкига етказилган зарарнинг ўрнини қоплаш кафолатланади.
Қонун фуқароларни нафақат алкоголь ва тамаки маҳсулотларини тарқатиш ва истеъмол қилишни чеклаш тўғрисидаги қонун ҳужжатларига риоя қилишни, балки «болаларда алкоголь ва тамаки маҳсулотларини истеъмол қилишга салбий муносабатни шакллантириш, шунингдек, уларнинг алкоголь ва тамаки маҳсулотларини истеъмол қилиш жараёнига жалб қилинишига йўл қўйилмаслиги ҳақида ғамхўрлик қилади».

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 24 мая подписал новую редакцию закона «Об ограничении распространения и употребления алкогольной и табачной продукции». Он вступит в силу через три месяца, а его положения, касающиеся требований к упаковке и маркировке табачной продукции и устройств для употребления табака и никотина, а также их оборота, — через девять месяцев.
Закон был принят Законодательной палатой ещё 25 октября 2022 года и одобрен Сенатом 27 декабря. Новая редакция заменит закон, действующий в апреле 2012 года, а также закон «Об ограничении курения кальянов и электронных сигарет в общественных местах». Закон долго обсуждался и был принят со второй попытки. В июне прошлого года Сенат отклонил документ, указав на коллизионные нормы и отсутствие изучения правоприменительной практики, а также несоответствие соответствие новому закону «О рекламе».
Новые термины
В закон с учётом изменений последних лет вводятся новые термины, к примеру, электронная сигарета, электронные системы доставки никотина, система для нагревания табака, изделия с нагреваемым табаком, устройства для употребления табака и никотина, никотиновый и табачный снюс, никотиновая и безникотиновая жидкость, некурительная табачная продукция, никотинсодержащие изделия, окружающий табачный дым, кальян.
Подробно описывается понятие табачной продукции, к которой также отнесён насвай — согласно закону, это «вид некурительной табачной продукции, предназначенной для сосания и изготовленной из табака и нетабачного сырья (щёлочь, известь, мел)».
Вводится новая статья «Профилактика негативного воздействия употребления алкогольной и табачной продукции». Согласно ей, государственные органы, органы самоуправления граждан, негосударственные некоммерческие организации и другие институты гражданского общества, а также образовательные организации в пределах своих полномочий реализуют комплексные социальные и организационно-правовые меры по профилактике негативного воздействия употребления алкогольной и табачной продукции, формированию в общественном сознании негативного отношения к её употреблению.
Повышение возраста
Одно из главных изменений — запрет реализации алкогольной и табачной продукции, а также устройств для употребления табака и никотина лицам, не достигшим 21 года, и лицами, не достигшими 21 года. Нынешний закон запрещает продажу алкоголя и табака лицам в возрасте до 20 лет.
Лицо, непосредственно осуществляющее реализацию алкогольной и табачной продукции, устройств для употребления табака и никотина, обязано потребовать от покупателя, выглядящего моложе 21 года, предъявления документа, удостоверяющего его личность и возраст, а в случае отсутствия документа — отказать в продаже.
Запрещается продажа этой продукции без непосредственного участия продавца, в том числе посредством торговых автоматов и других электронных или механических устройств, а также с полок самообслуживания.
Вводится запрет на продажу табака и алкоголя в форме электронной коммерции, в том числе с помощью доставки конечным потребителям любым путём (за исключением игристых и натуральных вин), а также путём выездной торговли (с рук, лотков, из корзин, ручных тележек), вне стационарных торговых объектов и в аптеках.
Сокращение расстояния до школ
Если действующий закон разрешал продавать алкоголь и табак объектами торговли, расположенными на расстоянии по прямой линии менее чем 200 м от образовательных, спортивных и религиозных учреждений (кроме торговых комплексов и рынков с общей торговой площадью более 100 кв. м и ярмарочных павильонов), то теперь это расстояние сокращается до 100 м.
Примечательно, что в версии закона, одобренной Сенатом до подписания президентом, говорилось, что объекты, торгующие этой продукцией, не могут быть расположены ближе 200 м по прямой линии от территорий (это слово должно было дополнить действующую норму) образовательных, спортивных и религиозных организаций. Сейчас встречаются случаи, когда магазины сигарет и алкоголя находятся рядом со школами и детсадами, при этом магазины и контролирующие органы обосновывают это тем, что расстояние в 200 м измеряется от ворот учебных учреждений.
Алкогольную и табачную продукцию запрещено продавать в помещениях, предназначенных для реализации товаров детского ассортимента, а также если она имитирует детские игрушки, конфеты или другие товары детского ассортимента.
Запрещается продажа данной продукции на территориях организаций системы здравоохранения, образовательных организаций, учреждений культуры, физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений, санаторных и медико-социальных учреждений.
Запрет продажи табака и устройств с другими товарами
При отсутствии на этикетке потребительской тары алкогольной продукции или потребительской упаковке (пачке) табачной продукции и устройства для употребления табака и никотина медицинского предупреждения их продавать запрещено.
Их также нельзя продавать без потребительской упаковки (пачки, блока), поштучно или со вскрытой упаковкой. В пачке табачной продукции должно быть не менее 20 сигарет, иначе её продавать запрещено.
Нельзя продавать табачную продукции и устройства для употребления табака и никотина в одном наборе с другими товарами, не являющимися табачной продукцией и устройствами для употребления табака и никотина.
Табачную продукцию и устройства для употребления табака и никотина нельзя продавать на территориях и в помещениях (за исключением магазинов беспошлинной торговли) железнодорожных вокзалов, автовокзалов, аэропортов, речных портов и станций метрополитена.
Гарантии гражданам и их обязанности
Закон гарантирует гражданам право на благоприятную среду жизнедеятельности без окружающего табачного дыма и веществ, выделяемых при употреблении табачной продукции.
Кроме того, гарантируется возмещение вреда, причинённого жизни, здоровью или имуществу граждан вследствие нарушения другими людьми законодательства об ограничении распространения и употребления алкогольной и табачной продукции.
Закон обязует граждан не только соблюдать законодательство об ограничении распространения и употребления алкогольной и табачной продукции, но и «заботиться о формировании у детей негативного отношения к употреблению алкогольной и табачной продукции, а также о недопустимости их вовлечения в процесс употребления алкогольной и табачной продукции».