U jo‘natgan fotosuratlarda fuqarolik kiyimidagi ikki kishining o‘t o‘chirish mashinasi krani yordamida 8-qavatdagi kvartira balkoniga chiqib, Ukraina bayrog‘ini olib tashlaganini ko‘rish mumkin. Boshqa bir suratda esa harbiy libosdagi xodimning ishni kuzatayotganini ko‘ringan.
Rejep Latipovning aytishicha, hozir rafiqasi bilan Turkiyada ta’tilda, shuning uchun xonadonda hech kim bo‘lmagan. Uning so‘zlariga ko‘ra, bayroq yechib olinishidan avval, 24-may kuni soat taxminan
“U o‘zini Murod deb tanishtirdi shekilli, unvoni mayor. U shaxsimni aniqlashtirdi va Ukraina fuqarosi ekanligimni so‘radi. Men undan nega bunday savollarni berayotganini so‘radim. Keyin u: „Balki sizning xotiningiz ukrainalikdir?“ — deb so‘radi. Yo‘q. „Balki o‘sha yerda tug‘ilgandir?“ Yo‘q, u shu yerda tug‘ilgan. Telegram orqali muloqot qildik. Umuman olganda, mohiyat shundaki, ularga balkonimda Ukraina bayrog‘i osilgani haqida so‘rov yoki bayonot kelib tushgan”, — dedi u.
Xonadon egasining aytishicha, bayroq ko‘chaga emas, hovlining ichki qismida joylashgan balkonga osilgan.
“U bayroq nima uchun osilganini so‘radi. Men unga bu shaxsiy ishim ekanini aytdim. U uzoq vaqt davomida Ukraina bilan qanday aloqalar borligini bilishga urindi… Shundan so‘ng, uyda yashovchilar guruhida chaquv haqida xabar yozdim va muqimlardan kim shikoyat qilgan bo‘lsa, men bilan shaxsan bog‘lanishini so‘radim. Buning ustiga bayroq 1,5 yildan ko‘proq vaqtdan beri, aniqrog‘i 2022-yil martidan beri osilgan turibdi. Keyin muqimlar uyimizga 3−4 ta huquq-tartibot idoralari mashinasi kirib kelgani, harbiy formadagi 8−10 ga yaqin odam derazamga qarab turishganini aytishdi”, — deydi Rejep Latipov.
U muqimlarning so‘zlariga ishora qilgan holda avvaliga uyga o‘t o‘chirish mashinasi kelgani, ammo uning narvonlari 8-qavatga ko‘tarilish uchun yetarli bo‘lmaganini aytdi. 2−3 soatdan keyin FVVning kranli avtomobili kelgan.
“Mashina kelganida, XUJMSH vakili menga qo‘ng‘iroq qildi va xodimlar bayroqni olib tashlashni rejalashtirayotganini aytdi. Men xodimdan nima bo‘layotganini so‘radim. „Biz bayroqni tushirishimiz kerak“, deydi. „Nima uchun, nimaga asoslanib?“ — deb so‘radim, u javoban: „Shunday topshiriq kelgan, biz buyruq asosida ishlaymiz“, deydi. Buyruq suratini Telegram orqali yuborishini so‘radim. Agar bu qonunga muvofiq bo‘lsa, unda hech qanday masala yo‘q, hech qanday shikoyat yo‘q. Ular uni jo‘natishni va’da qilishdi, lekin hech narsa jo‘natishmadi”, — dedi uy egasi.
Rejep Latipovning aytishicha, u Ukrainaning Chernovsi shahrida otasi harbiy xizmatni o‘tayotganda tug‘ilgan. Oradan uch oy o‘tib, oila Toshkentga qaytishgan.
“Men u yerda tug‘ilganman, xolos, uni kichik vatan deb bilaman. Ukraina bilan meni ko‘p narsalar bog‘lab turadi, u yerda do‘stlarim bor. U yerga tez-tez borib turardim. Lekin menda Ukraina fuqaroligi yo‘q, men u yerda tug‘ilganman, xolos. Shu bilan birga, Rossiyada ham do‘stlarim ko‘p, men rus madaniyati muhitida o‘sganman, rusiyzabonman. Ammo urushni va u bilan bog‘liq hamma narsani yomon ko‘raman”, — dedi u.
Rejep Latipov Ukraina bayrog‘ini uning kiyevlik do‘stlari jo‘natganini ta’kidladi.
“Balkondagi o‘sha bayroqning uzunligi 1−1,2 metr, eni esa taxminan 60 sm edi. Aytmoqchimanki, bu unchalik katta emas. Uni ko‘rish uchun siz 8-qavatga atayin qarashingiz kerak. Shu bilan birga, 1,5 yil davomida bironta ham qo‘shni menga hech narsa demadi”, — dedi u.
Kvartira egasi ukrainalik do‘stlarini qo‘llab-quvvatlash uchun Ukraina bayrog‘ini osib qo‘yganini tushuntirdi.
“Bu yerda masala aynan do‘stlarimni qo‘llab-quvvatlashda, chunki, siz tushunishingiz uchun, do‘stlarim Brovari shahrida yashagan va ularning tirik yoki yo‘qligini hali ham bilmayman. Brovarida rus qo‘shinlari bor edi, Buchadagi kabi emas, lekin uni ostin-ustun qilib tashlashdi. Men hali ham do‘stlarim bilan bog‘lana olmayapman. Umid qilamanki, ular shunchaki ketishgan”, — dedi u.
Rejep Latipovning aytishicha, u IIB xodimi Muroddan shaxsiy hududga ruxsatsiz kirganlik bo‘yicha arizani qabul qilishni so‘ragan.
“Uchib borishim bilan IIBBga boraman. Shunchaki emas, barcha haqiqatlarimizni bilgan holda advokat bilan bormoqchiman. Hozir qonunchiligimizni o‘rganyapman. Aftidan, [bayroq ilishni] taqiqlovchi qoidalar yo‘q. O‘zbekiston bayrog‘i bilan bog‘liq ba’zi fikrlar bor, lekin ular unchalik aniq emas”, — dedi u.
Shuningdek, huquqni muhofaza qilish organlari resurslaridan samarasiz va isrofgarchilikka yo‘l qo‘yilayotganiga to‘xtalib o‘tdi. “Bayroqni olishga juda ko‘p resurslar jalb qilingan. Men hatto Instagram sahifamda: „Hoy bolalar, men sizning ishingizga xalaqit bermoqchi emasman, lekin bunga arziydimi? Bu „umumqo‘shin operatsiyasi“ taxminan 3−4 soat davom etdi“, — deb yozdim”, — dedi u.

Днём 24 мая с балкона квартиры в жилом комплексе «Новомосковская» компании Golden House в Мирзо-Улугбекском районе Ташкента с помощью специального крана был снят флаг Украины. Хозяин квартиры Реджеп Латипов рассказал «Газете.uz» о произошедшем.
На фотографиях, присланных им, видно, как два человека в штатском с помощью подъёмного крана пожарной машины поднимаются к балкону квартиры на 8-м этаже и убирают флаг Украины. На другом фото можно увидеть сотрудника в камуфляжной форме, который наблюдает за работой.
Реджеп Латипов сообщил, что сейчас находится с супругой в отпуске в Турции, соответственно, в квартире никого нет. По его словам, до снятия флага ему 24 мая примерно
«Назвался, кажется, Мурадом, в звании майор. Он уточнил мою личность и спросил, являюсь ли я гражданином Украины. Я в ответ спросил, почему он задаёт такие вопросы. Он потом спрашивает: „Может, ваша жена украинка?“ Нет. „Может, она там родилась?“. Нет, она здесь родилась. Мы общались по Telegram. В общем, суть такова, что к ним поступил запрос или заявление о том, что на моём балконе висит флаг Украины», — рассказал он.
Владелец квартиры сказал, что флаг висел внутри балкона, который расположен во внутренней части двора, а не на улицу.
«Он спрашивает, почему висит флаг. Я говорю ему, что это моё личное дело. Он долго пытался выяснить, какие связи с Украиной… После этого в нашем внутридомовом чате я написал сообщение про донос и попросил жителей, кто пожаловался, обратиться ко мне лично. Тем более что 1,5 года висел флаг, то есть с марта 2022 года. Потом жители сообщили, что к нашему дому подъехали 3−4 машины правоохранителей, где-то 8−10 человек в форме, смотрят на моё окно», — заявил Реджеп Латипов.
Со ссылкой на слова жителей он сообщил, что сначала к дому поехала пожарная машина, однако длины лестницы не хватило, чтобы подняться до 8-го этажа. После 2−3 часов приехал автомобиль МЧС с краном.
«Когда подъехала машина, мне позвонил представитель ТСЖ и сообщил, что сотрудники планируют снять флаг. Я спросил у сотрудника, в чём дело. Он говорит: „Мы должны снять флаг“. Я спрашиваю: „Почему, на каком основании?“ В ответ говорит: „Нам было такое указание, мы действуем на основе приказа“. Я попросил отправить через Telegram фото приказа. Если это по закону, то не вопрос, претензий вообще нет. Они обещали выслать, но так и не выслали», — заявил мужчина.
Реджеп Латипов сообщил, что родился в городе Черновцы Украины, когда его отец проходил там срочную службу. Через три месяца семья уехала в Ташкент.
«Я там только родился, я считаю её малой родиной. Меня очень многое связывает с Украиной, у меня там друзья. Часто туда приезжал. Но у меня нет гражданства Украины, я там только родился. В то же время у меня много друзей в России, я вырос на русской культуре, я русскоязычный человек. Но я ненавижу войну и всё, что с ней связано», — подчеркнул он.
Мужчина отметил, что флаг Украины прислали его друзья из Киева.
«Тот флаг на балконе был 1−1,2 м в длину и около 60 см в ширину. То есть он не особо большой. Чтобы его разглядеть, надо специально смотреть на 8-й этаж. При этом за 1,5 года ни один сосед ничего мне не сказал», — отметил он.
Владелец квартиры объяснил, что вывесил украинский флаг, чтобы выразить поддержку своим друзьям из Украины.
«Здесь вопрос именно поддержки моих друзей, потому что у меня, чтобы вы понимали, мои друзья жили в городе Бровары, и я до сих пор не знаю, живы они или нет. В Броварах были российские войска, не так, как в Буче, но очень так сильно переворошили. У меня до сих пор нет выхода на друзей. Надеюсь, что они просто уехали», — заявил он.
Реджеп Латипов заявил, что попросил сотрудника ОВД Мурада принять от него заявление по поводу проникновения на его частную территорию.
«По прилёте я собираюсь в РУВД. Зная все наши реалии, я собираюсь пойти с адвокатом, а не просто так. Сейчас изучаю наше законодательство. Вроде бы никаких нормативных актов, запрещающих [вывешивание флага] нет. Там есть какие-то моменты, касающиеся флага Узбекистана, но они не очень понятные», — отметил мужчина.
Он также указал на неэффективное и расточительное использование ресурсов правоохранителей. «На флаг столько ресурсов было задействовано. Я даже написал у себя в Instagram: «Ребята, слушайте, я не хочу вмешиваться в вашу работу, но неужели это стоило того? Эта «общевойсковая операция» заняла около 3−4 часов», — рассказал он.