Xalq demokratik partiyasidan Inoyatov Ulug‘bek Ilyasovich nomzodi prezidentlikka nomzod sifatida partiyaning Qurultoyida ko‘rib chiqish uchun ma’qullandi, deya xabar bermoqda O‘zA.
12-may kuni O‘zbekiston Xalq demokratik partiyasi Markaziy Kengashining navbatdan tashqari plenumi bo‘lib o‘tdi.
Plenumda 2023-yil 9-iyul kuni o‘tkazilishi belgilangan O‘zbekiston prezidenti saylovida Xalq demokratik partiyasining ishtiroki to‘g‘risida masala muhokama etildi.
O‘zbekiston prezidentligiga partiya elektorati, tarafdor va faollari tomonidan tavsiya etilgan Inoyatov Ulug‘bek Ilyasovich nomzodi partiyaning Qurultoyida ko‘rib chiqish uchun ma’qullandi.
Ulug‘bek Inoyatov 1962-yil Toshkentda tug‘ilgan. 1985-yilda Toshkent politexnika institutini tugatgan, 1998-yilda Toshkent moliya institutini tugatgan. 1985−1993-yillarda Toshkent politexnika institutida assistent, aspirant vazifalarida faoliyat yuritgan.
1993−1999-yillarda Toshkent arxitektura-qurilish institutida dekan muovini, dekan, 1999−2003-yillarda Toshkent moliya-iqtisod kolleji direktori, 2003−2006-yillarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining davlat maslahatchisi, 2006−2011-yillarda Toshkent moliya-iqtisod kolleji direktori, 2011−2013-yillarda Toshkent davlat pedagogika universiteti rektori kabi vazifalarda faoliyat olib borgan.
2013−2018-yillarda O‘zbekiston xalq ta’limi vaziri, 2018−2019-yillarda Namangan davlat universiteti rektori vazifalarida ishlagan. 2019-yildan O‘zbekiston xalq demokratik partiyasi markaziy kengashi raisi.

The People’s Democratic Party of Uzbekistan nominated its leader, Ulugbek Inoyatov, as a presidential candidate in the July 9 early elections.
UzA reported that the nomination was approved at an extraordinary plenum of the party’s central council on 12 May.
Before becoming the party leader in 2019, Ulugbek Inoyatov had a long career in education. He was the rector of Namangan State University for a year and the Minister of Public Education from 2013−2018.
Earlier, the Ecological Party of Uzbekistan nominated its leader as a presidential candidate.
In 2021 presidential election, the PDPU nominated its Deputy Chairperson, Maksuda Varisova, to run for president. She then came second after Shavkat Mirziyoyev with 1,075,016 votes, or 6.63% of the electorate.