O‘zbekiston va Germaniya prezidentlari Shavkat Mirziyoyev va Frank-Valter Shtaynmayer “O‘zbekistonning arxeologik xazinalari. Makedoniyalik Iskandardan Kushonlar saltanatigacha. Bu haqda O‘zbekiston prezidenti matbuot xizmati xabar berdi.
Ko‘rgazmani o‘tkazish bo‘yicha kelishuvga 2019-yil may oyida Frank-Valter Shtaynmayerning O‘zbekistonga tashrifi chog‘ida erishilgan (avvalroq bu haqda yozgandik).
Qariyb to‘rt yil davomida ikki mamlakat arxeologlari, tarixchilari, san’atshunoslari va muzey xodimlari uni tashkil etish ustida ish olib bordi. Nemis mutaxassislari ishtirokida 50 ga yaqin qimmatbaho ashyolar qayta tiklandi, deyiladi xabarda.
2024-yilning 14-yanvariga qadar davom etadigan ko‘rgazmadan O‘zbekiston muzeylari to‘plamlaridan 285 ta, (ularning aksariyati respublika tashqarisida ilk bor namoyish etilmoqda), Berlindagi davlat muzeylari to‘plamlaridan 65 ta eksponat o‘rin olgan.
Ko‘rgazma O‘zbekistonning qadimiy va boy madaniyati, bugungi O‘zbekiston va Markaziy Osiyo hududida joylashgan ilk davlatlarning miloddan avvalgi VI asrdan milodiy IV asrgacha davrni qamrab olgan tarixi haqida hikoya qiladi.
Asarlar orasida Kushon saltanatining Dalvarzintepa va Holchayon qo‘rg‘onlaridan topilgan aslzodalar, askar va badavlat ayollar haykallari bor.
Ko‘rgazma ochilishidan so‘ng bu yerda O‘zbekiston prezidentining tashrifi munosabati bilan ikki mamlakat delegatsiyalari, davlat va jamoat arboblari ishtirokida qabul ham bo‘lib o‘tdi.
Eslatib o‘tamiz, Shavkat Mirziyoyev 2022-yilning noyabr oyida Parijga tashrifi chog‘ida Fransiya prezidenti Emmanuel Makron bilan birgalikda “O‘zbekiston vohalari xazinalari. Karvon yo‘llari chorrahasida” ko‘rgazmasini ochib bergan. Bu ko‘rgazmaga ham bir necha yil davomida tayyorlanilgan va unga O‘zbekiston va boshqa mamlakatlardagi muzeylardan olingan ashyolar kiritilgan.

Президенты Узбекистана и Германии Шавкат Мирзиёев и Франк-Вальтер Штайнмайер 3 мая открыли в галерее Джеймса Симона в Берлине выставку «Археологические сокровища Узбекистана. От Александра Македонского до Кушанской империи». Об этом сообщает пресс-служба президента Узбекистана.
Договорённость о проведении выставки была достигнута во время визита Франка-Вальтера Штайнмайера в Узбекистан в мае 2019 года (мы писали о ней ранее).
Почти четыре года археологи, историки, искусствоведы и музейные работники двух стран трудились над её организацией. Около 50 ценнейших артефактов были отреставрированы при участии немецких специалистов, говорится в сообщении.
На выставке, которая продлится до 14 января 2024 года, представлено 285 предметов из собраний музеев Узбекистана, многие из которых впервые выставляются за пределами страны, и 65 экспонатов из коллекции государственных музеев Берлина.
Экспозиция рассказывает о древней и богатой культуре, истории ранних государств на территории современного Узбекистана и Центральной Азии, начиная с VI века до нашей эры и до IV века этой эры.
Среди шедевров — скульптуры аристократов, воинов и знатных женщин из городищ Дальварзинтепа и Халчаяна Кушанского царства.
После открытия выставки здесь же состоялся приём по случаю визита президента Узбекистана с участием делегаций двух стран, государственных и общественных деятелей.
Напомним, во время визита Шавката Мирзиёева в Париж в ноябре прошлого года он вместе с президентом Франции Эммануэлем Макроном открыл в музее Лувра выставку «Сокровища оазисов Узбекистана. На пересечении караванных путей». Она также готовилась несколько лет и включала предметы из музеев Узбекистана и других стран.