O‘zbekiston Konstitutsiyasining yangi tahriri bo‘yicha referendum bo‘lib o‘tgan deb topildi, deya ma’lum qildi Markaziy saylov komissiyasi (MSK) raisi o‘rinbosari Bahrom Qo‘chqorov.
Soat 13:00 holatiga 12 mln 83 ming 105 kishi yoki ro‘yxatga olingan jami ovoz beruvchi fuqarolarning 62,24 foizi ovoz berib bo‘lgan. Ma’lumot uchun, soat 10:00 holatiga ushbu ko‘rsatkich 35,13 foiz edi.
“Fuqarolarimiz referendum faollik bilan qatnashayotganliklariga guvohi bo‘lib turibmiz”, — deya qayd etdi MSK rahbariyati vakili.
“O‘zbekiston Respublikasining referendumi to‘g‘risida”gi qonunning 38-moddasida belgilangan qoidaga muvofiq, ro‘yxatga kiritilgan fuqarolarning yarmidan ko‘pi referendumda ishtirok etgan bo‘lsa, referendum o‘tgan deb topiladi.
“Ushbu raqamlar Markaziy saylov komissiyasi tomonidan joriy referendumni o‘tgan deb topishga asos bo‘la oladi”, — dedi MSK raisi o‘rinbosari Bahrom Qo‘chqorov.
referendum-2023
Soat 13:00 holatiga ovoz berish jarayonida qatnashgan fuqarolar soni. Manba: MSKSoat 13:00 holatiga ovoz berish jarayonida qatnashgan fuqarolar soni. Manba: MSK
Saylovchilar yagona elektron ro‘yxatiga jami 19 722 809 nafar ovoz beruvchi fuqaro kiritilgan. Xususan, xorijiy davlatlarda 307 895 nafar fuqaro kiritilgan.
MSK rahbari o‘rinbosari fuqarolar MSKning 1200 qisqa raqami orqali murojaat va shikoyatlar yo‘llashi mumkinligini eslatib o‘tdi (O‘zbekiston bo‘yicha qo‘ng‘iroqlar bepul).
Soat 13:00 holatiga fuqarolardan 148 murojaat qabul qilingan bo‘lib, ular Markaziy saylov komissiyasi tomonidan o‘rganilmoqda. “Hech qaysi bir murojaat e’tiborsiz qoldirilmaydi”, — dedi Bahrom Qo‘chqorov.
“Umuman olganda, referendum amaldagi qonunchilik me’yorlari va xalqaro standartlarga to‘la mos ravishda o‘tmoqda”, — deya xulosa qildi u.

Референдум по Конституции Узбекистана в новой редакции признан состоявшимся, сообщил заместитель председателя Центральной избирательной комиссии Бахром Кучкаров.
К 13:00 проголосовало свыше 12 083 105 человек, или 62,24% от общего числа избирателей, сказал он.
«Мы являемся свидетельством высокой активности избирателей», — отметил представитель руководства ЦИК.
Согласно статье 38 Избирательного кодекса, решение признается принятым на референдуме, если за него проголосовало более половины граждан, принявших участие в голосовании.
«Исходя из этого есть основания заявлять, что референдум является состоявшимся», — сказал Бахром Кучкаров. «Конечно, окончательный вывод делается по итогам голосования», — добавил он.
Явка на референдуме к 13:00. Источник: ЦИК.
В единый электронный реестр избирателей в общей сложности включено 19 722 809 человек. В том числе 307 895 человек зарегистрированы для голосования за рубежом.
Замглавы ЦИК напомнил, что граждане имеют право направить обращения или жалобы по номеру ЦИК: 1200, а для граждан за рубежом: 55−500−12−00.
К 13:00 от граждан получено 148 обращений, они изучаются Центризбиркомом. «Ни одно обращение не будет оставлено без внимания», — заявил Бахром Кучкаров.
«В целом процессы референдума проходят в соблюдением национального и международного законодательства», — заключил он.