Chorshanba kuni O‘zbekiston Markaziy banki asosiy stavkani ko‘rib chiqish bo‘yicha boshqaruv yig‘ilishini bir haftaga — 27-apreldan 4-mayga ko‘chirishga qaror qildi, deb xabar berdi regulyator matbuot xizmati.
Qaror joriy makroiqtisodiy vaziyat va kutilmalarni hisobga olgan holda qabul qilindi.
“Prognozlarni yangilash, ichki va tashqi iqtisodiy sharoitlardagi o‘zgarishlarni keng qamrovli tahlil qilish hamda zaruriy xulosalar shakllantirish qo‘shimcha vaqt talab etiladi”, — deyiladi hisobotda.
O‘tgan yili regulyator asosiy stavkani qayta ko‘rib chiqish uchun yig‘ilishni ikki marta qoldirgan. Mart oyida Rossiya harbiylarining Ukraina hududiga bostirib kirishidan so‘ng Markaziy bank “tashqi iqtisodiy vaziyat xavfi”ni inobatga olgan holda uni bir haftaga qoldirgandi.
oktabr oyida esa yig‘ilish xxalqaro tashkilotlarning yangilangan makroiqtisodiy ko‘rsatkichlari kutilayotgani uchun keyinga qoldirilgan.
16-mart kuni bo‘lib o‘tgan so‘nggi yig‘ilishda Markaziy bank asosiy stavkani yillik 15 foizdan 14 foizga tushirishga qaror qilgan.

Правление Центрального банка Узбекистана в среду приняло решение перенести на неделю заседание по рассмотрению основной ставки — с 27 апреля на 4 мая, сообщила пресс-служба регулятора.
Решение принято с учётом текущей макроэкономической ситуации и ожиданий.
«Для обновления прогнозов, всестороннего анализа изменений внутренних и внешних экономических условий и подготовки необходимых выводов требуется дополнительное время», — говорится в сообщении.
В прошлом году регулятор дважды переносил заседание по пересмотру основной ставки. В марте, после российского военного вторжения на территорию Украины, ЦБ отложил заседание на неделю с учётом «рисков внешнеэкономической конъюнктуры и высокой неопределённости».
В октябре заседание откладывалось на фоне ожиданий обновлённых макроэкономических показателей международных организаций.
На последнем заседании 16 марта Центробанк принял решение снизить основную ставку с 15% до 14% годовых.