Katta yettilik davlatlari (G7 — Buyuk Britaniya, Germaniya, Italiya, Kanada, Fransiya, Yaponiya va AQSh) tashqi ishlar vazirlari Markaziy Osiyo davlatlari duch kelayotgan muammolarni hal etishda hamkorlik qilishga kelishib oldilar. Ular bu pozitsiyani 16−18-aprel kunlari Yaponiyaning Karuizava shahrida (Nagano prefekturasi) bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda e’lon qilishdi.
Katta yettilik davlatlari “Markaziy Osiyo mamlakatlarining suvereniteti, mustaqilligi va hududiy yaxlitligini qo‘llab-quvvatlash” niyatlarini tasdiqladi.
“Biz Markaziy Osiyo davlatlari bilan mintaqaviy muammolarni, jumladan, Rossiyaning agressiv urushi oqibatlari, Afg‘onistondagi vaziyatning beqarorlashtiruvchi ta’siri, oziq-ovqat va energiya xavfsizligining yetarli darajada ta’minlanmagani, terrorizm va iqlim o‘zgarishi oqibatlarini bartaraf etishda hamkorlik qilish tarafdorimiz. Biz mintaqaviy farovonlik uchun barqaror aloqa, transport, savdo va energetikani rivojlantirishga qat’iy qaror qildik”, — deyiladi qo‘shma bayonotda.
Vazirlar Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish, ayollarning iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirish, inson huquqlari, gender tengligi, ichki va institutsional islohotlar, mintaqaviy xavfsizlik kabi sohalarda hamkorlikni mustahkamlash tarafdori ekanliklarini bildirdilar.
“Biz Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasida yuqorida qayd etilgan yo‘nalishlarda mintaqaviy hamkorlik faollashganini olqishlaymiz va bunday hamkorlikni qo‘llab-quvvatlashga sodiq qolamiz”, — deya ma’lum qilishdi TIV rahbarlari.
Yaponiya tashqi ishlar vaziri Yoshimasa Xayashi Afg‘onistonda inson huquqlari va gumanitar vaziyat yomonlashayotganidan jiddiy xavotir bildirib, “Tolibon”ning inson huquqlarini poymol etuvchi qarorlarini, jumladan, ayollar huquqlariga nisbatan cheklovlarni kuchaytirishni keskin qoraladi. Vazir Afg‘oniston xalqiga yordam ko‘rsatishda davom etar ekan, afg‘on hukumati bilan “doimiy va to‘g‘ridan-to‘g‘ri” hamkorlik qilish zarurligini ta’kidladi.
“Katta yettilik” tashqi ishlar vazirlari “G7 Afg‘oniston “terrorizm uchun xavfsiz boshpana” bo‘lib qolishining oldini olish uchun “Tolibon”ga yagona xabar yetkazishi kerak, deyiladi bayonotda.
Bundan tashqari, ishtirokchilar afg‘onlarga samarali yordam ko‘rsatish uchun gumanitar xodimlarning to‘siqsiz kirishlari muhimligini ta’kidladilar.
G7 davlatlari Rossiyaning Ukrainaga qarshi urushi tugaguniga qadar Rossiya aktivlarini muzlatib qo‘yilishini ham ma’lum qildi.
Ular, shuningdek, Xitoyning yadroviy kengayishiga oid xavotirlarni bildirishdi va Pekinni strategik xavflarni kamaytirish uchun AQSh bilan muzokaralar olib borishga chaqirishdi. Diplomatlar, asosan, ko‘p tomonlama eksport nazorati rejimlari orqali harbiy maqsadlarda foydalanish mumkin bo‘lgan buyumlar va texnologiyalarni nazorat qilish muhimligini yana bir bor tasdiqladilar.
Xitoy Tashqi ishlar vazirligi “Katta yettilik” davlatlari tashqi ishlar vazirlarining Yaponiyada bo‘lib o‘tgan uchrashuvi Pekinga tuhmat qilishga qaratilganini qayd etdi.
Ta’kidlash joizki, Yaponiya so‘nggi yillarda Markaziy Osiyo davlatlari bilan aloqalarni rivojlantirish borasidagi ishlarni faollashtirdi. 2022-yil noyabr oyida Tokioda hukmron Liberal-demokratik partiya raisi o‘rinbosari, sobiq bosh vazir Taro Aso boshchiligida Yaponiya va Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi do‘stlik bo‘yicha parlament a’zolari uyushmasi tashkil etildi.
Dekabr oyi boshida Yaponiya poytaxtida Markaziy Osiyo investitsiya forumi bo‘lib o‘tgan, shu oyning oxirida esa “SA+Yaponiya” vazirlar uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Yaponiya tashqi ishlar vaziri Yoshimasa Xayashi o‘tgan yilning aprel oyida Markaziy Osiyo davlatlari, jumladan, O‘zbekistonga tashrif buyurgan edi. Toshkentga tashrifi chog‘ida u 200 mln dollargacha kredit ajratilishini ma’lum qildi, Afg‘onistonda qizlarning ta’limini tezroq tiklash va bu mamlakatda inklyuziv siyosiy tizim yaratish hamda Ukrainadagi vaziyat bo‘yicha O‘zbekiston bilan hamkorlik qilish istagini bildirdi.

The Group of Seven (G7) foreign ministers, representing Britain, Germany, Italy, Canada, France, Japan, and the United States, have collectively committed to addressing the challenges confronting Central Asian nations. This joint statement was expressed at their meeting in Karuizawa, a city located in Japan’s Nagano Prefecture, which took place from April 16 to 18.
The G7 countries reaffirmed their support for the sovereignty, independence and territorial integrity of Central Asian countries.
“We commit to working together with Central Asian countries to address regional challenges, including the consequences of Russia’s war of aggression, the destabilizing effect of the situation in Afghanistan, food and energy insecurity, terrorism, and the consequences of climate change. We are determined to foster sustainable connectivity, transportation, and trade and energy links to enhance regional prosperity,” the joint statement said.
The ministers said they remain committed to strengthening cooperation with Central Asian countries in the areas of socio-economic development, women’s economic empowerment, human rights, gender equality, domestic and institutional reforms and regional security.
“We welcome the intensification of regional cooperation of Central Asian countries in the abovementioned fields and remain committed to support such cooperation,” the foreign ministers said.
Japanese Foreign Minister Yoshimasa Hayashi expressed grave concern over the deteriorating human rights and humanitarian situation in Afghanistan and strongly condemned the Taliban’s decisions that infringe on human rights, including the increased restrictions on women’s rights. The Minister stressed the need for “persistent and direct” engagement with the Afghan authorities while continuing to provide assistance to the people of Afghanistan.
The G7 foreign ministers said the G7 should deliver a unified message to the Taliban to prevent Afghanistan from becoming a “safe haven for terrorism”, the statement said.
They also noted the importance of unhindered access for aid workers to effectively help Afghans.
The G7 countries said they would keep Russian assets frozen until Russia’s war against Ukraine is over.
They also expressed fears over China’s expanding nuclear arsenal and called on Beijing to negotiate with the United States to reduce strategic risks. The diplomats reiterated the importance of controlling items and technology that could be used for military purposes, mainly through multilateral export control regimes.
China’s Foreign Ministry said the G7 foreign ministers' meeting in Japan was intended to slander Beijing.
Japan has intensified its efforts to develop relations with Central Asian countries in recent years. In November 2022, the Association of Diet Members for Japan-Central Asian Friendship was established in Tokyo, headed by Taro Aso, deputy chairman of the ruling Liberal Democratic Party and former prime minister.
In early December, the Central Asian Investment Forum was held in the Japanese capital, followed by the CA + Japan ministerial meeting at the end of the same month.
In April of the previous year, Japan’s Foreign Minister Yoshimasa Hayashi embarked on a tour of Central Asian nations, which included a stop in Uzbekistan. While in Tashkent, Hayashi pledged a loan of up to $200 million and conveyed Japan’s eagerness to collaborate with Uzbekistan on various pressing matters. These included the expeditious restoration of girls' education in Afghanistan, the establishment of an inclusive political system within the nation, and addressing the ongoing situation in Ukraine.