Katta yettilik davlatlari (G7 — Buyuk Britaniya, Germaniya, Italiya, Kanada, Fransiya, Yaponiya va AQSh) tashqi ishlar vazirlari Markaziy Osiyo davlatlari duch kelayotgan muammolarni hal etishda hamkorlik qilishga kelishib oldilar. Ular bu pozitsiyani 16−18-aprel kunlari Yaponiyaning Karuizava shahrida (Nagano prefekturasi) bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda e’lon qilishdi.
Katta yettilik davlatlari “Markaziy Osiyo mamlakatlarining suvereniteti, mustaqilligi va hududiy yaxlitligini qo‘llab-quvvatlash” niyatlarini tasdiqladi.
“Biz Markaziy Osiyo davlatlari bilan mintaqaviy muammolarni, jumladan, Rossiyaning agressiv urushi oqibatlari, Afg‘onistondagi vaziyatning beqarorlashtiruvchi ta’siri, oziq-ovqat va energiya xavfsizligining yetarli darajada ta’minlanmagani, terrorizm va iqlim o‘zgarishi oqibatlarini bartaraf etishda hamkorlik qilish tarafdorimiz. Biz mintaqaviy farovonlik uchun barqaror aloqa, transport, savdo va energetikani rivojlantirishga qat’iy qaror qildik”, — deyiladi qo‘shma bayonotda.
Vazirlar Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish, ayollarning iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirish, inson huquqlari, gender tengligi, ichki va institutsional islohotlar, mintaqaviy xavfsizlik kabi sohalarda hamkorlikni mustahkamlash tarafdori ekanliklarini bildirdilar.
“Biz Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasida yuqorida qayd etilgan yo‘nalishlarda mintaqaviy hamkorlik faollashganini olqishlaymiz va bunday hamkorlikni qo‘llab-quvvatlashga sodiq qolamiz”, — deya ma’lum qilishdi TIV rahbarlari.
Yaponiya tashqi ishlar vaziri Yoshimasa Xayashi Afg‘onistonda inson huquqlari va gumanitar vaziyat yomonlashayotganidan jiddiy xavotir bildirib, “Tolibon”ning inson huquqlarini poymol etuvchi qarorlarini, jumladan, ayollar huquqlariga nisbatan cheklovlarni kuchaytirishni keskin qoraladi. Vazir Afg‘oniston xalqiga yordam ko‘rsatishda davom etar ekan, afg‘on hukumati bilan “doimiy va to‘g‘ridan-to‘g‘ri” hamkorlik qilish zarurligini ta’kidladi.
“Katta yettilik” tashqi ishlar vazirlari “G7 Afg‘oniston “terrorizm uchun xavfsiz boshpana” bo‘lib qolishining oldini olish uchun “Tolibon”ga yagona xabar yetkazishi kerak, deyiladi bayonotda.
Bundan tashqari, ishtirokchilar afg‘onlarga samarali yordam ko‘rsatish uchun gumanitar xodimlarning to‘siqsiz kirishlari muhimligini ta’kidladilar.
G7 davlatlari Rossiyaning Ukrainaga qarshi urushi tugaguniga qadar Rossiya aktivlarini muzlatib qo‘yilishini ham ma’lum qildi.
Ular, shuningdek, Xitoyning yadroviy kengayishiga oid xavotirlarni bildirishdi va Pekinni strategik xavflarni kamaytirish uchun AQSh bilan muzokaralar olib borishga chaqirishdi. Diplomatlar, asosan, ko‘p tomonlama eksport nazorati rejimlari orqali harbiy maqsadlarda foydalanish mumkin bo‘lgan buyumlar va texnologiyalarni nazorat qilish muhimligini yana bir bor tasdiqladilar.
Xitoy Tashqi ishlar vazirligi “Katta yettilik” davlatlari tashqi ishlar vazirlarining Yaponiyada bo‘lib o‘tgan uchrashuvi Pekinga tuhmat qilishga qaratilganini qayd etdi.
Ta’kidlash joizki, Yaponiya so‘nggi yillarda Markaziy Osiyo davlatlari bilan aloqalarni rivojlantirish borasidagi ishlarni faollashtirdi. 2022-yil noyabr oyida Tokioda hukmron Liberal-demokratik partiya raisi o‘rinbosari, sobiq bosh vazir Taro Aso boshchiligida Yaponiya va Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi do‘stlik bo‘yicha parlament a’zolari uyushmasi tashkil etildi.
Dekabr oyi boshida Yaponiya poytaxtida Markaziy Osiyo investitsiya forumi bo‘lib o‘tgan, shu oyning oxirida esa “SA+Yaponiya” vazirlar uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Yaponiya tashqi ishlar vaziri Yoshimasa Xayashi o‘tgan yilning aprel oyida Markaziy Osiyo davlatlari, jumladan, O‘zbekistonga tashrif buyurgan edi. Toshkentga tashrifi chog‘ida u 200 mln dollargacha kredit ajratilishini ma’lum qildi, Afg‘onistonda qizlarning ta’limini tezroq tiklash va bu mamlakatda inklyuziv siyosiy tizim yaratish hamda Ukrainadagi vaziyat bo‘yicha O‘zbekiston bilan hamkorlik qilish istagini bildirdi.

Министры иностранных дел стран «Группы семи» (G7 — Великобритания, Германия, Италия, Канада, Франция, Япония и США) договорились сотрудничать в решении проблем, с которыми сталкиваются страны Центральной Азии. Такую позицию они озвучили в понедельник на заседании, которое проходит с 16 по 18 апреля в японском городе Каруидзава (префектура Нагано).
Страны «Большой семёрки» подтвердили своё намерение «поддерживать суверенитет, независимость и территориальную целостность стран Центральной Азии».
«Мы обязуемся работать совместно со странами Центральной Азии для решения региональных проблем, включая последствия агрессивной войны России, дестабилизирующее влияние ситуации в Афганистане, недостаточную продовольственную и энергетическую безопасность, терроризм и последствия изменения климата. Мы полны решимости способствовать устойчивому взаимодействию, транспортировке, торговле и энергетике для регионального процветания» — говорится в совместном заявлении.
Министры заявили, что по-прежнему привержены укреплению сотрудничества со странами Центральной Азии в области социально-экономического развития, расширения экономических возможностей женщин, прав человека, гендерного равенства, внутренних и институциональных реформ и региональной безопасности.
«Мы приветствуем активизацию регионального сотрудничества стран Центральной Азии в вышеупомянутых областях и остаёмся приверженными поддержке такого сотрудничества», — заявили главы МИДов.
Министр иностранных дел Японии Ёсимаса Хаяси выразил серьёзную обеспокоенность ухудшением ситуации с правами человека и гуманитарной ситуацией в Афганистане, решительно осудил решения «Талибана», ущемляющие права человека, в том числе ужесточение ограничений прав женщин. Министр подчеркнул необходимость «настойчивого и прямого» взаимодействия с властями Афганистана, продолжая при этом оказывать помощь народу Афганистана.
Главы МИД G7 заявили, что «Большая семёрка» должна донести «Талибану» единое послание с целью недопущения превращения Афганистана в «убежище для терроризма», отмечается в заявлении.
Кроме того, участники отметили важность беспрепятственного доступа гуманитарных работников для эффективного оказания помощи афганистанцам.
Страны G7 заявили, что будут держать российские активы замороженными до тех пор, пока не закончится война РФ против Украины.
Они также выразили опасения по поводу расширения ядерного арсенала Китая и призвали Пекин к переговорам с США об уменьшении стратегических рисков. Дипломаты подтвердили важность контроля за предметами и технологиями, которые могут быть использованы в военных целях, главным образом с помощью многосторонних режимов экспортного контроля.
В МИД Китая заявили, что встреча глав МИД стран «Группы семи» в Японии имела целью оклеветать Пекин.
Япония в последние годы активизировала работу по развитию отношений со странами Центральной Азии. В ноябре 2022 года в Токио была создана Ассоциация депутатов парламента за дружбу между Японией и странами Центральной Азии, которую возглавил заместитель председателя правящей Либерально-демократической партии, бывший премьер-министр Таро Асо.
В начале декабря в японской столице прошёл Центральноазиатский инвестиционный форум, в конце того же месяца — министерская встреча «ЦА + Япония».
Министр иностранных дел Японии Ёсимаса Хаяси в апреле прошлого года посещал страны ЦА, в том числе Узбекистан. В рамках визита в Ташкент он анонсировал выделение кредита до 200 млн долларов, выразил желание сотрудничать с Узбекистаном по скорейшему возобновлению образования для девочек в Афганистане и созданию в этой стране инклюзивной политической системы, а также по ситуации в Украине.