Yakshanba kuni Insider.uz Telegram kanalida 43-yo‘nalishdagi Isuzu avtobusi salonida ayollar va erkaklar o‘tirishi uchun alohida joylar ajratilgani aks etgan suratlar e’lon qilindi.
“Ehtimol, bu haydovchining erkak yo‘lovchilar tomonidan sodir etilishi mumkin bo‘lgan ta’qiblarni qandaydir tarzda to‘xtatishga urinishidir — tig‘iz vaqtlarda ular [Isuzu] gavjum bo‘ladi”, — deya yozdi kanal muallifi.
Ko‘p o‘tmay “Toshshahartransxizmat” 8-avtobus saroyiga qarashli bo‘lgan 433-sonli avtobusdagi reklamalar zudlik bilan olib tashlanganini ma’lum qildi.
avtobus, тошшаҳартрансхизмат
“Yuqoridagi kabi holatlarni bartaraf etish maqsadida barcha avtobus haydovchilari va chiptachilari o‘rtasida navbatdan tashqari yo‘riqnomalar o‘tkazilayotganini, shuningdek, avtobus salonida turli xildagi axborot materiallari tarqatilishining oldini olish, jamoat transportida e’lon qilinishi belgilanmagan maxsus posterlardan foydalanmaslik hamda ish faoliyati davomida haydovchi va chiptachilardan yanada hushyor holda ish yuritishlari yuzasidan tushuntirish ishlari olib borildi”, — deyiladi xabarda.
Yo‘lovchilardan bunday holatlar haqida kompaniyaning 1062 ishonch telefoniga xabar berishlari so‘raldi.
Avtobuslarning haddan tashqari ko‘pligi haqidagi tanqidlarga javoban kompaniya 20-apreldan boshlab Xitoydan yaqinda keltirilgan 400 ta “yangi, zamonaviy avtobuslar va katta sig‘imli elektrobuslar” yo‘nalishlarga qo‘shilishi kerakligini eslatdi.
Keyinroq kompaniya mustaqil O‘zbekiston qonunchiligida xalqaro standartlarga muvofiq ayollar va erkaklar tengligi mustahkamlab qo‘yilgani haqida yana bir xabar qoldirdi.
“„Toshshahartransxizmat“ aksiyadorlik jamiyati va uning tizim korxonalari faoliyati mustaqil davlatimizda olib borilayotgan odilona siyosat, ayollar va erkaklarning teng huquqliligini ta’minlash, davlatimiz qonunlari va bosh qomusimiz bo‘lgan O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga asosan olib borilmoqda”, — deyiladi kompaniya xabarida.

В воскресенье в Telegram-канале Insider.uz были опубликованы фотографии из салона автобуса Isuzu маршрута 43, на которых видны объявления о разделении автобуса на женскую и мужскую зоны.
«Возможно, это попытка водителя каким-то образом пресечь домогательства со стороны мужской части пассажиров — в час пик эти [Isuzu] ходят битком», — предположила автор канала.
«Городские власти могут дальше упираться и считать, что трамвай ничего не решит. Что ничего не решит удобный и просторный общественный транспорт… Конечно, те, у кого завелось немного денег, в этих душегубках не поедут, а купят подержанное авто», — добавила она.
Компания «Тошшахартрансхизмат» вскоре заявила, что объявления в автобусе с гаражным номером 433, относящемся к автобусному парку №8, были оперативно удалены.
«Чтобы избежать подобных случаев, со всеми водителями и кондукторами автобусов был проведён внеочередной инструктаж, а также разъяснительные работы о недопустимости распространения в салонах автобусов различных информационных материалов, размещения специальных постеров, публикация которых в общественном транспорте не предусмотрена», — говорится в сообщении.
Пассажиров попросили сообщать о подобных случаях по телефону доверия компании: 1062.
Отвечая на критику о переполненности автобусов, в компании напомнили, что с 20 апреля на маршруты должны выйти 400 «новых, современных автобусов и электробусов большой вместимости», недавно поставленных из Китая.
Позже компания опубликовала ещё один пост, в котором говорится, что в законодательстве независимого Узбекистана в соответствии с международными нормами закреплено равноправие женщин и мужчин.
«АО „Тошшахартрансхизмат“ и его структурные предприятия осуществляют свою деятельность в соответствии со справедливой политикой нашего независимого государства, [на основе принципов] обеспечения равноправия женщин и мужчин, законов и основного закона нашего государства — Конституции Республики Узбекистан», — заявили в компании.