Toshkent shahri Yakkasaroy tumanidagi “Rakat” mahallasida yashovchi fuqarolar “Gazeta.uz” tahririyatiga murojaat qilib, u yerda loyiha bo‘yicha e’lon qilingan 3 qavatli yakka tartibdagi uy-joy o‘rniga 5 qavatli ma’muriy bino qurilayotgani bilan bog‘liq vaziyatni o‘rganishni so‘radi. Muxbirimiz mahallada bo‘lib, aholi, davlat idoralari va bino egasi vakillari bilan suhbatlashdi.
тошкент, yakkaсарой tumani
Bino Imom at-Termiziy ko‘chasida joylashgan. Mahallada yashovchi Avaz Po‘latovning aytishicha, qurilish ishlari 2020-yilda karantin davrida boshlangan. Loyiha buyurtmachisi Chen Yunyan 3 qavatli yakka tartibdagi turar joy binosini qurish uchun ruxsat olgan, bu hujjatlarda ham ko‘rsatib o‘tilgan.
Yakkasaroy tumani bosh arxitektori tomonidan imzolangan 3 qavatli turar joy binosi qurilishi loyihasi.
“Qurilish uchun ruxsat berilishidan oldin kelib, bizning roziligimizni olishdi, ammo unda 3 ta qavat va mansarda [boloxonaning bir turi] aytilgan edi”, — deydi yana bir fuqaro Bahrom Samuqov. Buni uning qo‘shnisi Zuhriddin Athamov ham tasdiqladi.
O‘zini Sasha Li deb tanishtirgan qurilish boshqaruvchisi Chen Yunyan 5 qavat qurish uchun ruxsat olganini, lekin hujjatlarni taqdim etmaganini ta’kidladi.
Avaz Po‘latov va Bahrom Samuqovning aytishicha, qurilish aholiga taqdim etilgan loyiha bo‘yicha ketmayotganini payqagach, ular buyurtmachi ustidan shikoyat qilgan. Ularning so‘zlariga ko‘ra, qurilish ikki-uch oyga to‘xtagan, biroq keyinroq ishlar yana boshlab yuborilgan.
Binoning Avaz Po‘latov hovlisidan ko‘rinishi.
Bino balandligi sababli Avaz Po‘latov va Bahrom Samqulovlarning uylari hovlisiga quyosh nuri tushishi cheklanib qola boshlagan. 2022-yilda Toshkent shahri sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi boshqarmasi tomonidan yangi binolarning insolyatsiya tahlili o‘tkazilgan. Xulosada bino “uzluksiz insolyatsiya uchun sanitariya va qurilish talablariga javob bermasligi” qayd etilgan.
Avaz Po‘latov binoning mustahkamligini so‘roq ostiga oldi: “Ruxsatnoma 3 qavatni qurishga berilgan bo‘lsa, poydevor 5 qavatga mo‘ljallanganmi?”
Binoning Zuhriddin Athamov hovlisidan ko‘rinishi.
Aholi ofis xodimlarining uylar darvozasi oldiga mashina qo‘yishidan ham norozi. Bu ularni bezovta qilibgina qolmay, balki ko‘chaga chiqayotgan yaqinlarining xavfsizligi masalasida ham tashvishlarini orttiradi.
Ma’lum bo‘lishicha, 2020-yil noyabr oyida Toshkent shahri qurilish bosh boshqarmasi fuqarolik ishlari bo‘yicha Yakkasaroy tumanlararo sudiga bino buyurtmachisidan to‘rtinchi va beshinchi qavatlarni buzish majburiyatini yuklashni talab qilib, da’vo arizasi bilan chiqqan.
Toshkent shahri Majburiy ijro byurosi buyurtmachiga yuqori qavatlarni buzish bo‘yicha bir necha bor talabnoma yuborgan, deb xabar qildi MIB matbuot xizmati “Gazeta.uz”ga. 2023-yilda yuqori qavatlarni buzish uchun maxsus texnika va ishchi kuchi ajratish yuzasidan tuman hokimligiga so‘rov yuborildi, deya xabar berdi matbuot xizmati.
Buyurtmachining yordamchisi Zufar Urazmatovning aytishicha, sudlanuvchi tumanlararo sud qarori ustidan Oliy sudga shikoyat qilib, ishda yutib chiqqan.
“Sudya aholi bilan nizoni o‘zimiz hal qilishimizni tavsiya qildi”, — dedi u. Zufar Urazmatov muxbirni sud qarori bilan tanishtirishdan bosh tortdi.
Buyurtmachining vakillari ham bino bo‘yicha qog‘ozlarni rasmiylashtirish ishlari bilan shug‘ullanayotganliklarini bildirdi.
O‘zbekistonda qurilayotgan binolarning tasdiqlangan loyihasiga yoki e’lon qilingan maqsadiga mos kelmasligi holatlari keng tarqalgan. Masalan, Toshkent shahri S1 massividagi yashil hudud o‘rnida qurilishi va’da qilingan ko‘p qavatli avtoturargoh o‘rniga yangi binolar paydo bo‘lgan. O‘tgan yili Samarqand viloyatidagi kam qavatli uylar joylashgan mahallada 12 qavatli uy qurilishi ham keng muhokama qilingandi.
Mazkur materialni e’lon qilishdan maqsad qonunchilikdagi kamchiliklar va qurilayotgan obyektlar ustidan nazoratni amalga oshirish hamda ularni jamoatchilik bilan muvofiqlashtirishda kamchiliklar mavjudligiga mutasaddi tashkilotlar e’tiborini qaratishdan iborat.

В редакцию «Газеты.uz» обратились жители махалли «Ракат» Яккасарайского района Ташкента, попросив изучить ситуацию с появлением здесь пятиэтажного офисного здания вместо заявленного по проекту трёхэтажного индивидуального дома. Наш корреспондент побывал в махалле и поговорил с жителями, а также с представителями владельца здания и государственных органов.
Здание находится на улице Имама Ат-Термизий. Житель махалли Аваз Пулатов рассказал, что строительство началось во время карантина в 2020 году. Заказчик проекта Чен Юнян получил разрешение на строительство трёхэтажного индивидуального жилого дома, что указано в документах.
Эскизный проект на строительство трёхэтажного жилого дома, подписанный архитектором Яккасарайского района.
«Перед получением разрешения на строительство застройщик приходил к нам, получил наше одобрение, но речь шла о трёх этажах и мансарде», — рассказал другой житель Бахром Самуков. Его сосед Зухриддин Атхамов подтвердил это.
Управляющий зданием, представившийся Сашей Ли, отметил, что Чен Юнян получил разрешение на строительство пяти этажей, однако документы не представил.
Аваз Пулатов и Бахром Самуков говорят, что когда заметили, что строительство вышло за рамки представленного жителям проекта, они высказали недовольство заказчику. По их словам, стройка остановилась на два-три месяца, но потом работы возобновились.
Вид на здание из двора Аваза Пулатова.
Из-за высоты здания во дворы домов Аваза Пулатова и Бахрома Самкулова стало попадать меньше солнечного света. В 2022 году Управление санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Ташкента провело анализ по инсоляции новостройки по отношению к их участкам. В заключении говорится, что офисное здание «не соответствует санитарным и строительным требованиям непрерывной инсоляции».
Аваз Пулатов задаётся вопросом прочности здания: «Если разрешение выдано на строительство трёх этажей, рассчитан ли фундамент на пять?»
Вид на здание из двора Зухриддина Атхамова.
Жители также недовольны тем, что сотрудники офисов паркуют машины у ворот их домов. Это не только доставляет им дискомфорт, но и усугубляет их тревогу за безопасность близких, выходящих на прогулку.
Как стало известно, в ноябре 2020 года Главное управление строительства Ташкента направило иск в Яккасарайский межрайонный суд по гражданским делам с требованием обязать заказчика здания снести четвёртый и пятый этажи.
Бюро принудительного исполнения Ташкента неоднократно направляло предписание заказчику с требованием снести верхние этажи, отметили «Газете.uz» в пресс-службе БПИ. В этом году ведомство направляло запрос в хокимият района о выделении спецтехники и рабочей силы для сноса верхних этажей, сообщили в пресс-службе.
Помощник заказчика Зуфар Уразматов заявил, что ответчик обжаловал решение межрайонного суда в Верховном суде Узбекистана и выиграл дело.
«Судья рекомендовал нам самостоятельно решить конфликт с жителями», — сказал он. Зуфар Уразматов отказался ознакомить корреспондента с решением суда.
Представители заказчика также заявили, что занимаются оформлением документов на своё здание.
Случаи, когда построенные здания не соответствуют утверждённому проекту или заявленному назначению, встречаются в Узбекистане часто. К примеру, на массиве Ц1 в Ташкенте на месте зелёной зоны вместо обещанной многоэтажной парковки появились новостройки. В прошлом году широкий резонанс получила история со строительством в махалле с малоэтажной застройкой в Самаркандском районе 12-этажного здания.
Цель публикации этого материала — обратить внимание властей на наличие пробелов в законодательстве и недостатки в контроле за возводимыми объектами и их согласовании с общественностью.