Kuzga borib Toshkent ko‘chalardagi transport qatnovi bilan bog‘liq vaziyat “2022-yil sentabriga qaraganda yanada og‘irlashadi, dedi Transport vazirligi huzuridagi Poytaxt transport tizimini kompleks rivojlantirish loyiha boshqarmasi direktori Murod Obidov “Gazeta.uz”ga.
U keltirgan ma’lumotlarga ko‘ra, Toshkentda har kuni 300 ga yaqin yangi avtomobil ro‘yxatga olinadi. Bugungi kunda poytaxtda ro‘yxatga olingan avtotransport vositalarining umumiy soni allaqachon 700 mingdan oshgan. Shaharga kirib kelayotgan avtomashinalarni hisobga olinsa, Toshkent bo‘ylab har kuni 800 mingdan ortiq avtomobil harakatlanadi.
“Bugungi kunda infratuzilmadagi transport yuki mumkin bo‘lgan chegara chizig‘ida. Biz transport muammolarini hal qilishimiz, aholining harakatlanishga bo‘lgan talabini yaqin 5−7 yil davomida qondirishimiz kerak”, — dedi Murod Obidov.
Ko‘chalardagi tirbandlik muammosining yechimlaridan biri jamoat transportining ustuvorligini ta’minlash va uning ishlashi ishonchliligini oshirishdan iborat. Qishda markaziy ko‘chalarning ayrim qismlarida nihoyat avtobuslar va yo‘nalishli taksilar uchun ajratilgan alohida yo‘laklar paydo bo‘ldi. Ular hali hamma joyda kerakli darajada ishlamayapti, ammo ta’siri allaqachon sezildi.
2023-yilda poytaxtdagi mavjud 34 ta asosiy ko‘chalarning 13 tasida alohida ajratilgan yo‘laklarni joriy etish, shuningdek, mazkur yo‘laklarda joylashgan chorrahalarni muvofiqlashtirilgan holda boshqarish uchun “aqlli” svetoforlar o‘rnatish rejalashtirilgan. Shaharda 190 dan ortiq shunday chorrahalar mavjud.
150 ta chorrahada (poytaxtda 600 ta svetoforli chorraha mavjud) svetofor obyektlarining texnik tavsiflari ularni muvofiqlashtirilgan boshqaruvga ulash imkonini beradi.
Ishning bajarilishi moliyaviy sabablar tufayli kechikishi mumkin, deya ogohlantirdi Murod Obidov.
2025-yilga borib jamoat transportida kunlik yo‘lovchi tashish hajmini 3 million yo‘lovchiga yetkazish rejalashtirilgan. Buning uchun avtobus parkini to‘ldirishdan tashqari, yangi metro poyezdlarini xarid qilish kerak bo‘ladi.
“Ammo bu ham yakuniy maqsad emas, chunki bizning dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, bugungi kunda kuniga 6 million yo‘lovchini transportga ehtiyoji bor. Kelgusida talab kontsentratsiyasidan kelib chiqib, xuddi shu avtobus tizimini takomillashtirish va boshqa jamoat transporti turlarini ham ko‘rib chiqamiz”, — dedi Murod Abidov.
“Boshqa transport turi” deganda, avvalroq Murod Obidov aytganidek, tramvayni ham tushunish kerak.
Bir kun avval transport vaziri Ilhom Mahkamov tramvayning Toshkentga qaytishi ancha vaqt talab qiladigan murakkab loyiha ekanini aytgan edi. Birinchi yo‘nalish “Do‘stlik” metro bekatidan “Yangi O‘zbekiston” bog‘i bo‘ylab qurilishi rejalashtirilgan Yangi Toshkent tomon bo‘lishi mumkin.

К осени коллапс на улицах Ташкента будет «тяжелее сентября 2022 года», заявил «Газете.uz» директор Проектного офиса комплексного развития транспортной системы столицы при Министерстве транспорта Узбекистана Мурад Абидов.
Согласно приведённым им данным, в Ташкенте ежедневно регистрируется около 300 новых автомобилей. Сегодня общее количество зарегистрированного в столице автотранспорта уже перевалило за 700 тысяч. С учётом въезжающих в город машин по Ташкенту каждый день перемещается более 800 тысяч единиц автотранспорта.
«Уже сегодня транспортная нагрузка на инфраструктуру почти на пределе. Мы должны решить транспортные проблемы и удовлетворить растущий спрос населения на перемещение на последующие пять-семь лет», — сказал Мурад Абидов.
Одним из решений проблемы загруженности улиц является обеспечение приоритета общественного транспорта и повышение надёжности его работы. Этой зимой на некоторых участках центральных улиц, наконец, появились выделенные полосы для автобусов и маршрутных такси. Они не везде пока работают так, как надо, но эффект уже заметен.
В течение текущего года в столице планируется внедрить выделенные полосы на 13 магистральных направлениях из имеющихся 34, а также установить «умные» светофоры координированного управления на перекрёстках, расположенных на этих коридорах. Таких перекрёстков более 190.
Технические характеристики светофорных объектов на 150 перекрёстках (всего в столице 600 перекрёстков со светофорами) позволяют подключить их к координированному управлению.
Реализация работ может задержаться из-за финансирования, предупредил Мурад Абидов.
К 2025 году планируется увеличить дневной пассажиропоток общественного транспорта до 3 миллионов пассажиров. Для этого, помимо пополнения автобусного парка, необходимо закупить новые поезда метро.
«Но это тоже не предел, потому что, по нашим предварительным подсчётам, на сегодняшний день потребность в передвижении есть у 6 миллионов пассажиров в день, — заявил Мурад Абидов. — В дальнейшем, в зависимости от концентрации спроса, мы будем совершенствовать ту же самую автобусную систему и рассмотрим в том числе другие виды общественного транспорта».
Под «другими видами» стоит в том числе понимать трамвай, о чём Мурад Абидов заявлял ранее.
Накануне Министр транспорта Илхом Махкамов сообщил, что возвращение в Ташкент трамвая — сложный проект, который займёт много времени. Первым участком может стать линия от станции метро «Дустлик» (бывшая «Чкалова») в сторону проектируемого Нового Ташкента вдоль парка «Новый Узбекистан».
«Газета.uz» подробно рассказывала о работе «умных» светофоров на реконструированной улице Навои в видеорепортаже.