Shavkat Mirziyoyev 31-mart kuni Qoraqalpog‘istondan Xorazm viloyatiga keldi, deb xabar bermoqda prezident matbuot xizmati.
Davlat rahbari Urganch shahrida Xalq deputatlari Xorazm viloyati kengashi sessiyasi qatnashdi. Unda tashkiliy masala ko‘rib chiqildi. Prezident Xorazm viloyati hokimi lavozimiga hokim vazifasini bajarib kelayotgan Rahimov Jo‘rabek Rahimovich nomzodini tavsiya etdi.
Nomzodning rejalar taqdimotidan so‘ng hokim tayinlash masalasi ovozga qo‘yildi. Unga ko‘ra, Jo‘rabek Rahimov viloyat hokimi etib tasdiqlandi.
Prezident farmoni bilan Jo‘rabek Rahimov 2022-yil dekabr oyida Xorazm viloyati hokimi vazifasini bajaruvchi etib tayinlangandi. U 2019-yil 11-fevraldan Xorazm viloyati Qo‘shko‘pir tumani hokimi lavozimida ishlayotgan edi.
Ma’lumot uchun, Jo‘rabek Rahimov 1981-yilda Xorazm viloyati Shovot tumanida tug‘ilgan. Qo‘shko‘pir tumani hokimi bo‘lgunga qadar Xorazm viloyati qishloq va suv xo‘jaligi boshqarmasi boshlig‘i va Bog‘ot tumani hokimi sifatida faoliyat yuritgan.

В Ургенче проходит заседание Хорезмского областного кенгаша народных депутатов, в нем принимает участие президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, сообщил пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов.
На заседании обсуждался организационный вопрос. Президент рекомендовал Журабека Рахимовича Рахимова, исполняющего обязанности главы региона, на должность хокима Хорезмской области.
«Кандидат представил планы по обеспечению занятости и увеличению доходов населения области, обеспечению продовольственной безопасности, развитию промышленности, увеличению энергоёмкости, решению социальных вопросов и улучшению условий жизни», — отмечается в сообщении.
По результатам голосования кенгаш утвердил Журабека Рахимова в должности хокима Хорезмской области.
Напомним, Журабек Рахимов был назначен исполняющим обязанности хокима Хорезмской области в декабре 2022 года.
Ранее он занимал должности хокима Кошкупырского и Багатского районов Хорезма. Родился в 1981 году, окончил Ташкентский государственный аграрный университет, а также Академию государственного и общественного строительства при президенте.