Iqtisodiyot va moliya vazirligi xorijiy davlatlar bilan ikki tomonlama soliqqa tortishning oldini olish bo‘yicha kelishuvlarni O‘zbekiston manfaatlariga muvofiqligini o‘rganadi. Bu haqda 25 mart kuni Iqtisodiyot va moliya vazirligi rahbari Sherzod Kudbiyev Facebook`dagi sahifasida ma’lum qildi.
Shanba kuni Soliq qo‘mitasi O‘zbekistonda Yandex Go xizmati qanday tartibga solingani, kompaniya va taksi kompaniyalari tomonidan qancha soliq to‘langani haqida ma’lumot bergan edi. Soliq kodeksiga ko‘ra, Niderlandiyada ro‘yxatdan o‘tgan (Yandex Go ilovasini ifoda etadi) Ridetech International kompaniyasining O‘zbekistondagi manbalaridan olingan daromadlari soliqqa tortilmaydi, chunki O‘zbekiston va Niderlandiya o‘rtasida daromadlarga ikki tomonlama soliq solishning oldini olish to‘g‘risida kelishuv mavjud. .
Moliyachi Otabek Bakirov nima uchun poytaxt va viloyat markazlarida taksi xizmatlari agregatori sifatida ustun mavqega ega bo‘lgan kompaniya O‘zbekistonda soliq to‘lamasligi kerakligi bilan qiziqdi. Shuningdek, u Yandex Go va uning hamkorlari ko‘rsatilgan xizmatlar uchun fiskal cheklar bermasligini ta’kidladi.
Sherzod Kudbiyev kompaniyaning O‘zbekistondagi faoliyatiga oid onlayn muhokamalarga izoh berdi.
“Adashmasam agar, ikki yoqlama soliqqa tortishning oldini olish bo‘yicha O‘zbekiston 54 ta mamlakat bilan shartnomalar imzolagan. Va bu shartnomalarga biz so‘zsiz amal qilishimiz kerak bo‘ladi. Endi, bular bizning manfaatlarimizga mos keladimi yoki yo‘qmi? Bu borada Iqtisodiyot va moliya vazirligi o‘zining pozitsiyasi, siyosati va takliflarini ishlab chiqyapti. O‘ylaymanki, yaqin orada, bir oy ichida hukumatga o‘z takliflarimizni kiritamiz”, — dedi iqtisodiyot va moliya vaziri.
Uning so‘zlariga ko‘ra, gap “O‘zbekistonda tadbirkorlar manfaatlariga rioya qilish va bozorda hamma uchun teng imkoniyatlar yaratish nuqtai nazaridan” qonunchilik bazasini yaratish bo‘yicha takliflar haqida bormoqda.
Avvalroq Yandex Go taksi xizmatining O‘zbekistondagi faoliyati tufayli monopoliyaga qarshi organ va Soliq qo‘mitasi tanqidga uchragani haqida yozgan edik. Raqobatni rivojlantirish qo‘mitasi “Yandeks.Taksi” va boshqa xorijiy xizmatlarning ro‘yxatdan o‘tmagani monopoliyaga qarshi tartibga solishda qiyinchiliklar tug‘dirayotganini tan oldi.

Министерство экономики и финансов изучит договоры об избежании двойного налогообложения с зарубежными странами на соответствие интересам Узбекистана. Об этом 25 марта заявил глава Минэкономфина Шерзод Кудбиев на своей странице в Facebook.
В субботу Налоговый комитет (НК) рассказал, как регламентируется деятельность сервиса Yandex Go в Узбекистане и сколько налогов уплачено компанией и таксопарками. По данным НК, доходы зарегистрированной в Нидерландах компании Ridetech International (представляет приложение Yandex Go) от источников в Узбекистане не подлежат налогообложению, поскольку между Узбекистаном и Нидерландами действует договор об избежании двойного налогообложения доходов.
Финансист Отабек Бакиров задался вопросом, почему компания, занимающая доминирующее положение агрегатора услуг такси в столице и областных центрах, не должна платить налоги в Узбекистане. Он также отметил, что Yandex Go и его партнёры не выдают фискальные чеки за оказанные услуги.
Шерзод Кудбиев прокомментировал дискуссии в сети касательно деятельности компании в Узбекистане.
«Если не ошибаюсь, Узбекистан подписал договоры об избежании двойного налогообложения с 54 странами. Мы обязаны безоговорочно соблюдать эти международные соглашения. Отвечают ли они нашим интересам или нет? По этому вопросу Министерство экономики и финансов готовит свою позицию, политику и предложения. Думаю, что в ближайшее время, через месяц мы внесём свои предложения в правительство», — заявил министр экономики и финансов.
По его словам, речь идёт о предложениях по созданию правового поля «с точки зрения соблюдения интересов предпринимателей Узбекистана и создания равных возможностей для всех на рынке».
Ранее Антимонопольный орган и Налоговый комитет подверглись критике из-за деятельности российского сервиса такси Yandex Go в Узбекистане. Комитет по развитию конкуренции признал, что отсутствие регистрации у «Яндекс.Такси» и других зарубежных сервисов создаёт сложности в антимонопольном регулировании.