Renessans TV jurnalisti Toshkentdagi «Milliy» stadioni yaqinida huquq-tartibot idoralari xodimlari tomonidan OAV ishiga to‘sqinlik qilingani va kuch ishlatilgani haqida xabar berdi. Keyinchalik bu ma’lumot Renessans TV Telegram kanalidan olib tashlandi.
17 mart kuni stadion yaqini O‘zbekiston va Iroq terma jamoalari o‘rtasidagi 20 yoshgacha bo‘lgan futbolchilar o‘rtasida o‘tadigan Osiyo kubogi final uchrashuviga chipta sotib olmoqchi bo‘lgan fuqarolar bilan to‘ldi. O‘yin 18 mart kuni bo‘lib o‘tadi.
Telekanalning xabar berishicha, odamlar kassalarda chipta sotib olish uchun bir necha soat navbat kutib, quyosh ostida qolib ketgan. Kishi boshiga sotiladigan chiptalar soni faqat bitta ekaniga qaramay, olibsotarlarning qo‘lida elliktalab chiptani ko‘rish mumkin edi.
Renessans TV huquq-tartibot idoralari xodimlari telekanal muxbiri Sardorbek Isroilovga nisbatan «kuch ishlatgani», «qo‘pol muomala qilgani, kamera ishlatilishiga qarshilik ko‘rsatgani»ni bildirdi.
Poytaxt IIBB munosabati
Toshkent shahri ichki ishlar bosh boshqarmasi final o‘yiniga chiqish istagida bo‘lgan muxlislar soni stadiondagi o‘rindiqlardan ancha ko‘pligini ma’lum qildi.
Qayd etilishicha, stadionning o‘zida final o‘yinini tomosha qilish uchun chipta sotib olishga kelgan ishqibozlar 17 mart kuni «Bunyodkor» stadionidagi kassa oldida juda ko‘p to‘planib ketgan. Kassa oldiga jamoat tartibini saqlash maqsadida IIO xodimlari jalb etilib, uning oldi panjaralar bilan to‘silgan hamda fuqarolar navbat bilan kirishi ta’minlangan.
«Biroq soat taxminan 14:30 da Renessans TV telekanali muxbiri va teleoperatori IIO xodimlari tomonidan to‘silgan panjaradan oshib o‘tgan, bu esa boshqa fuqarolarning qattiq e’tiroziga sabab bo‘lgan. Jamoat tartibini saqlash va fuqarolarni tinchlantirish maqsadida muxbir va teleoperatorga panjaradan tashqariga chiqishi lozimligi tushuntirilgan. IIO xodimlari tomonidan muxbir hamda teleoperatorga nisbatan noqonuniy harakatlar sodir etilmagan va telekanal texnikasiga shikast yetkazilmagan», — deyiladi munosabatda.
IIBB OAV vakillarining huquqlari qonun bilan kafolatlanishini ta’kidlab o‘tdi.
«Lekin huquq bor joyda majburiyat ham borligini unutmang. IIO xodimlarining asosiy vazifalaridan biri jamoat tartibini saqlash, fuqarolar xavfsizligini ta’minlashdir. Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videolardan ham o‘zingiz ko‘rib guvoh bo‘lganingizdek, stadion kassalari oldida ko‘plab fuqarolar to‘planib ketgan, navbatsiz chipta olishga bo‘lgan urinishlar esa ayanchli yakun topishi mumkin edi. Huquqni muhofaza qiluvchi organ xodimlarining o‘z vaqtida aralashuvchi sababli kassa oldida jamoat tartibi buzilishiga yoki boshqa huquqbuzarlik va jinoyat sodir etilishiga yo‘l qo‘yilmadi», — deya ma’lum qildi bosh boshqarma.
Poytaxt IIBB «xodimlarining o‘z xizmat vazifalarini bajarayotganda vaziyatni to‘g‘ri qabul qilishni» so‘radi.
Ma’lumot uchun, Renessans TV 2021 yilning sentabrida ochilgan. O‘zbekiston Milliy media assotsiatsiyasi muassis hisoblanadi.
2022 yil iyun oyida ham Toshkentdagi «Bunyodkor» stadioni yaqinida yuzlab muxlislar U-23 Osiyo kubogi final uchrashuviga chipta sotib olishga yig‘ilgandi. Odamlarning to‘planishi tartibsizliklarga olib kelgan. Huquq-tartibot idoralari ularni tarqatish uchun ko‘zdan yosh oqizuvchi gaz ishlatgani xabar qilingan, biroq Milliy gvardiya maxsus texnika va kuch qo‘llanganini rad etgan.

Журналист телеканала Renessans TV сообщил о воспрепятствовании работе СМИ и применении силы со стороны сотрудников правоохранительных органов возле стадиона «Миллий» в Ташкенте. Сюжет позже был удалён из Telegram-канала Renessans TV.
17 марта у стадиона наблюдалось большое скопление людей, которые пытались купить билеты на финальный матч Кубка Азии среди футболистов до 20 лет между командами Узбекистана и Ирака. Игра состоится 18 марта.
В сюжете телеканала сообщается, что люди проводят несколько часов в очереди и под солнцем, чтобы купить билеты в кассе. Несмотря на ограничение по числу реализуемых билетов в одни руки, у перекупщиков можно было увидеть по 50 билетов.
В Renessans TV заявили, что сотрудники правоохранительных органов «применяли силу» в отношении их корреспондента Сардорбека Исраилова, «обращались грубо, толкали, бросались на камеру».
Реакция ГУВД
В ГУВД Ташкента заявили, что число болельщиков, желающих попасть на финальный матч, намного больше, чем количество мест на стадионе. Из-за этого 17 марта перед кассами стадиона наблюдалось скопление болельщиков. Для поддержания общественного порядка перед кассой были привлечены сотрудники ОВД, которые поставили ограждения, чтобы люди соблюдали очередь.
«Около 14:30 корреспондент и оператор „Renessans TV“ перелезли через ограждение, установленное сотрудниками ОВД, что вызвало резкое осуждение со стороны других граждан. Для поддержания общественного порядка корреспонденту и телеоператору было объяснено, что они должны выйти за пределы огороженной территории. Сотрудники ОВД не совершали противоправных действий в отношении корреспондента и телеоператора и не нанесли ущерб оборудованию телеканала», — говорится в сообщении.
В ведомстве заявили, что права СМИ гарантированы законом.
«Но не забывайте, что где есть право, там есть и обязанность. Одной из основных задач сотрудников ОВД является поддержание общественного порядка и обеспечение безопасности граждан. Как видно из видео, распространённых в соцсетях, перед кассами стадиона собралось много горожан, и попытки получить билеты без очереди могли закончиться плачевно. Нарушение общественного порядка или совершение иных правонарушений и преступлений перед кассой не было допущено благодаря своевременному вмешательству сотрудников правоохранительных органов», — отметили в ГУВД.
Главное управление внутренних дел столицы попросило «правильно воспринимать ситуацию при выполнении сотрудниками ОВД своих обязанностей».
Телеканал Renessans TV был запущен в сентябре 2021 года. Его учредителем является Национальная медиа-ассоциация Узбекистана.
В июне 2022 года уу стадиона «Бунёдкор» в Ташкенте сотни болельщиков пытались купить билеты на финальный матч Кубка Азии U-23. Скопление людей привело к беспорядкам. Сообщалось, что правоохранительные органы использовали слезоточивый газ, чтобы разогнать толпу, но Нацгвардия опровергла применение спецсредств и силы.