Vayner Dili.me va uning sheriklariga fuqaroni kaltaklagani uchun jinoyat ishi qo‘zg‘atildi, deya xabar bermoqda Bosh prokuratura matbuot xizmati.
23 yanvar kuni Dili.me nomi bilan tanilgan vayner Dilshod O‘razboyev sheriklari bilan «jamiyatda yurish-turish qoidalarini qasddan mensimasdan», fuqaro P.A.ni urib, tan jarohati yetkazganlikda gumonlanmoqda. Holat yuzasidan Yashnobod tumani prokuraturasi tomonidan Jinoyat kodeksining 277-moddasi (Bezorilik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
«Jinoyat ishi bo‘yicha gumonlanuvchi bir necha marotaba chaqirtirilishiga qaramasdan, tergovga kelishdan bo‘yin tovlab kelgan. Shu sababli unga nisbatan qidiruv e’lon qilingan», — deyiladi xabarda.
Olib borilgan tezkor qidiruv harakatlari davomida u 10 mart kuni ushlanib, tergovga jalb qilingan. Hozirda tuman IIO tergov bo‘limi tomonidan tergov harakatlari olib borilmoqda.
Bosh prokuratura matbuot xizmatining «Gazeta.uz»ga ma’lum qilishicha, Dilshod O‘razboyevning kuyovi (singlisining eri) kaltaklangan.
Agar sudda ayblov o‘z isbotini topsa, gumonlanuvchilar bazaviy hisoblash miqdorining 50 baravaridan 100 baravarigacha (15 mln so‘mdan 30 mln so‘mgacha) miqdorda jarima yoki 300 soatgacha majburiy jamoat ishlari yoxud 3 yilgacha axloq tuzatish ishlari bilan jazolanishi mumkin.

В отношении 23-летнего вайнера Dili.me и его товарищей возбуждено уголовное дело по подозрению в избиении мужчины, сообщила пресс-служба Генеральной прокуратуры Узбекистана.
По данным ведомства, 23 января Дильшод Уразбаев (1999 года рождения), известный как Dili.me (3,2 млн подписчиков в Instagram), и его товарищи подозреваются в «умышленном нарушении правил поведения в обществе», избиении и нанесении телесных повреждений гражданину П. А.
В связи с этим прокуратура Яшнабадского района Ташкента возбудила уголовное дело по статье 277 (хулиганство) Уголовного кодекса Узбекистана.
«Несмотря на неоднократные вызовы, подозреваемый по уголовному делу уклоняется от явки на следствие. В связи с этим в отношении него объявлен розыск», — говорится в сообщении.
Подозреваемый был задержан 10 марта и привлечён к следствию.
Как уточнили «Газете.uz» в пресс-службе Генпрокуратуры, пострадавшим оказался зять Уразбаева (муж младшей сестры).