Luvrda tashkil etilgan «O‘zbekiston vohalari mo‘’jizalari. Karvon yo‘llari chorrahasida» ko‘rgazmasi 6 mart kuni ishini yakunladi. Bu haqda uni tashkil etgan O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi matbuot xizmati «Gazeta.uz»ga ma’lum qildi.
O‘zbekistonning madaniy va tarixiy merosiga bag‘ishlangan loyiha ochilganidan buyon 260 mingdan ortiq kishi u yerga tashrif buyurdi.
«Bu uzoq kutilgan va mehnat talab qiladigan loyiha edi. Ko‘rgazmaga tayyorgarlik ko‘rish uchun 4 yil kerak bo‘ldi. Parijning mashhur muzeyida namoyishni uyushtirish uchun 70 dan ortiq nodir kulolchilik, yog‘och, metall, devoriy san’at va qog‘oz buyumlari qayta tiklandi. Unda O‘zbekiston muzeylaridan jami 138 ta eksponat taqdim etildi. Mintaqaning boy madaniy merosi ilk bor dunyodagi eng yirik muzeylardan birida namoyish etilib, Buyuk Ipak yo‘li tarixini xalqaro jamoatchilikka ko‘rsatib berdi», — deyiladi jamg‘arma xabarida.
Eslatib o‘tamiz, ko‘rgazma 2022 yilning 23 noyabr kuni ochilgan edi. Uning ishini O‘zbekiston va Fransiya prezidentlari — Shavkat Mirziyoyev hamda Emmanuel Makron boshlab bergan.

Масштабный выставочный проект «Сокровища оазисов Узбекистана. На пересечении караванных путей» 6 марта завершил работу в Лувре. Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе Фонда развития культуры и искусства Узбекистана, организовавшего ее.
С момента открытия проект, посвящённый культурному и историческому наследию Узбекистана, посетили более 260 тысяч человек.
«Это долгожданный и трудоёмкий проект. На подготовку к выставке ушло четыре года. Более 70 редчайших экспонатов из керамики, дерева, металла, настенной живописи и бумаги были отреставрированы для показа в знаменитом парижском музее. Всего было представлено 138 предметов из музеев Узбекистана. Впервые богатое культурное наследие региона было показано в одном из крупнейших музеев мира, открывая историю Великого шёлкового пути для международной публики», — говорится в сообщении фонда.
Напомним, выставка открылась 23 ноября прошлого года. Старт ее работе дали президенты Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Франции Эммануэль Макрон.