O‘zbekiston boks federatsiyasi ayrim mamlakatlarning may oyida Toshkentda bo‘lib o‘tadigan erkaklar o‘rtasidagi boks bo‘yicha jahon chempionatini boykot qilish haqidagi bayonotlariga o‘z pozitsiyasini bildirdi.
«Har ikki yilda bir marta o‘tkaziladigan kattalar o‘rtasidagi jahon chempionati Xalqaro boks assotsiatsiyasi (IBA) tomonidan tashkil etiladi. O‘zbekiston tomoni musobaqada ishtirok etish uchun ro‘yxatdan o‘tgan mamlakatlarning qatnashish yoki qatnashmasligini belgilash vakolatiga ega emas. O‘zbekiston musobaqani o‘tkazuvchi davlat hisoblanadi va tashkiliy masalalar bilan shug‘ullanadi. Chempionat qatnashchilari, terma jamoalar, sportchi va murabbiylar, hakamlarni ro‘yxatdan o‘tkazish IBA tomonidan amalga oshiriladi», — deyiladi federatsiya xabarida.
Shuningdek, hisobotda O‘zbekiston musobaqani qabul qilish huquqini qo‘lga kiritgan vaqtda terma jamoalar yoki sportchilarning xalqaro turnirlardagi ishtiroki bo‘yicha bugungi cheklovlar yo‘q bo‘lgani aytildi.
«O‘zbekiston xalqaro sport normalariga rioya qiluvchi davlat bo‘lib, sport siyosatdan xoli tamoyilini qo‘llab-quvvatlaydi», — deya ta’kidlaydi federatsiya.
Avvalroq ayrim davlatlar O‘zbekiston va Hindistonda bo‘lib o‘tadigan boks bo‘yicha jahon chempionatiga rossiyalik sportchilar qatnashishi va davlat bayrog‘i ostida ishtirok etishi mumkinligi sababli boykot qilish istagini bildirgandi.
Shuningdek, Qozog‘iston terma jamoasi chempionatda ishtirok etishdan bosh tortmasligi haqida xabar berilgandi.

Федерация бокса Узбекистана разъяснила свою позицию в связи с заявлениями некоторых стран о бойкоте предстоящего чемпионата мира по боксу среди мужчин, который пройдёт в Ташкенте в мае.
«Первенство планеты среди взрослых, которое проводится каждые два года, организуется Международной ассоциацией бокса (IBA). Узбекская сторона не имеет полномочий определять, будут ли выступать страны, зарегистрированные для участия в состязаниях, а также убирать либо добавлять в список участников ЧМ те или иные национальные сборные. Узбекистан является государством-организатором турнира и занимается организационными вопросами», — говорится в заявлении.
Регистрация стран-участниц чемпионата, национальных сборных, спортсменов и тренеров, а также судей осуществляется IBA. Когда Узбекистан получил право на проведение ЧМ, сегодняшних ограничений на участие некоторых команд или спортсменов в международных турнирах не существовало, напомнила федерация.
«Узбекистан-государство, придерживающееся международных спортивных норм и поддерживающее принцип, согласно которому спорт — вне политики», — заявили в Федерации бокса.
Ранее мы писали, что США, Чехия, Ирландия и Швеция объявили о бойкоте ЧМ, который должен пройти в Индии и Узбекистане. Великобритания не будет участвовать в женском ЧМ в Нью-Дели. Такое решение было принято из-за допуска к турниру российских и белорусских спортсменов под флагами своих стран.