Ҳиндистон (аёллар ўртасида) ва Ўзбекистонда (эркаклар ўртасида) бўлиб ўтадиган бокс бўйича жаҳон чемпионатини бир неча давлатлар бойкот қилди.
8 февраль куни АҚШ бокс федерацияси ташкилотнинг расмий сайтида Америка жамоасининг эркаклар ва аёллар ўртасидаги жаҳон чемпионатларида қатнашишдан бош тортгани ҳақида баёнот билан чиқди. Баёнотда бу позиция учун бир қатор далиллар келтирилган, бироқ асосий сабаб Халқаро бокс ассоциациясининг Россия ва Беларусь боксчиларига ўз миллий байроқлари остида мусобақаларда қатнашишига рухсат бериш ҳақидаги қарори бўлди.
USA Boxing раҳбари Майк МакАти Марокашда бўлиб ўтган сўнгги бокс турнирида россияликлар ўз байроғи ва мадҳияси остида чиқиш қилганига эътибор қаратди.
Шунингдек, у ХБАга қарши бошқа даъволарни ҳам санаб ўтди, унинг фикрича, жаҳон чемпионатларида иштирок этиш «нафақат Халқаро олимпия қўмитасининг 2 февралда тасдиқланган санкцияларини, балки ўйин ва шаффофлик тамойилларини ҳам бузади».
Даъволар рўйхати судьяларни танлашнинг бузилиши, санкциялар остида бўлган «Газпром»га ҳомийлик қилиш, «шаффоф бўлмаган» бюджетлар, гендер жиҳатдан аёллар ва эркакларга тенг пул мукофотларининг йўқлиги, шунингдек, Россия ва Беларусь спортчиларининг давлат байроқлари, мадҳиялари ва ранглари остида чиқишларига ХБА бераётган рухсатномани ўз ичига олади.
АҚШдан сўнг Ирландия бокс федерацияси ҳам у ерга россиялик спортчилар қабул қилингани сабабли эркаклар ва аёллар ўртасидаги жаҳон чемпионатларида қатнашишдан бош тортишга қарор қилди, Бу ҳақда Irish Independent (IABA) хабар берди. IABA Директорлар кенгаши турнирларни бойкот қилиш учун овоз берди, 15 киши буни ёқлади, 5 киши қарши чиқди.
Чехия бокс ассоциацияси президенти Марек Симак Чехия терма жамоасининг бокс бўйича жаҳон чемпионатини бойкот қилиш ниятини тасдиқлади. Sport.cz нашрига берган интервьюсида у бу қадамни Украинани қўллаб-қувватлаш ва Халқаро бокс ассоциацияси Россия президенти Владимир Путин билан алоқадор бўлган россиялик Умар Кремлев назорати остида қолаётганига жавоб деб атади.
Ҳа, катта мукофот пули бўлади. Иккита бронза медали учун 25 000 доллар, кумуш учун 50 000 доллар ва олтин учун 100 000 доллар. Кремль жаҳон чемпионатини бизнесга айлантирмоқчи. Бу ёмон эмас, лекин у ХОҚга қарши чиқиш билан муаммони ҳал қила олмайди… Бокс Олимпия ўйинларига тегишли, деди у.
Швеция бокс ассоциацияси раҳбари Пер-Аксель Шёхольмнинг айтишича, агар Россия ва Беларусь спортчилари мусобақада иштирок этса, мамлакат бокс бўйича жаҳон чемпионатини бойкот қилишга қўшилади.
«Бу ерда на демократия, на ошкоралик мавжуд. Биз ХБА аризасини қабул қилмаймиз. Демократия ва иллюзия йўқ. Биз ўзгаришларни амалга ошириш учун бир неча йил ишладик, аммо муваффақиятга эриша олмадик. Кейин улар ўзлари Россия ва Беларусга миллий байроқлар остида беллашишга рухсат беришга қарор қилди», — дея унинг сўзларини келтиради Чемпионат SVT нашрига таяниб.
Канада бокс федерацияси аёллар ва эркаклар ўртасидаги жаҳон чемпионатларини бойкот қилишга россиялик ва беларуслик спортчиларнинг иштироки, шунингдек, ушбу спорт турининг жаҳон бошқарув органи фаолиятига норозилик сифатида қўшилди.
Спорт ташкилоти раҳбари Райан О’Ши ХБАда давом этаётган коррупция туфайли спортнинг келажаги ҳақида жиддий хавотирда эканини айтди.
Буюк Британия келаси ой Ҳиндистонда бўлиб ўтадиган аёллар ўртасидаги бокс бўйича жаҳон чемпионатида россиялик спортчиларнинг ўз миллий байроғи остида иштирок этишидан хавотирлар туфайли иштирок этмайди. Спорт ташкилоти эркаклар терма жамоасининг Тошкентда бўлиб ўтадиган жаҳон чемпионатида иштирок этиши ҳам кўриб чиқилаётганини маълум қилди.
Эслатиб ўтамиз, бокс бўйича аёллар ўртасидаги жаҳон чемпионати 15−31 март кунлари Ҳиндистонда, эркаклар ўртасидаги жаҳон чемпионати Тошкентда 1−14 май кунлари бўлиб ўтади.
Умар Кремлев 2020 йилнинг декабридан буён IBA (собиқ AIBA)ни бошқариб келмоқда. Бунгача у Россия бокс федерацияси бош котиби лавозимида ишлаган. У лавозимга тайинланган пайтда ХБАнинг қарзлари 20 млн долларни ташкил қилган. 2021 йилнинг май ойида Кремль барча қарзларнинг тўлиқ қайтарилишини эълон қилди. 2022 йилда у ХБА президенти этиб қайта сайланди.
2019 йил июнь ойида ХОҚ Ижроия кенгаши қарзлари туфайли ташкилотдаги ХБА аъзолигини тўхтатиб қўйишни, аммо боксни Токио-2020 Олимпиада ўйинлари дастурида сақлаб қолишни тавсия қилди. ХОҚ сессиясида ушбу тавсиянома тасдиқланди. Натижада 2021 йилда Токиода бўлиб ўтадиган ёзги Олимпиада ўйинларида бокс бўйича мусобақаларни ташкил этиш ХОҚ томонидан амалга оширилди.
2022 йил февралида Халқаро олимпия қўмитаси Украинадаги вазият туфайли россиялик ва беларуслик спортчиларни мусобақаларга қўймасликни тавсия қилган бўлса, 4 март куни ХБА россиялик спортчиларга ташкилот шафелигидаги халқаро турнирларда қатнашишни тақиқлаган эди. 5 октябрь куни ХБА россиялик ва беларуслик боксчиларнинг дисквалификациясини бекор қилди, спортчиларга халқаро майдонларда миллий байроқлар ва давлат мадҳиялари остида қатнашишларига рухсат берилди.
Ўтган июнь ойида ХОҚ 2024 йилда Парижда бўлиб ўтадиган Олимпиада ўйинларидаги бокс турнири яна ХБдан ҳоли тарзда ўтказилишини эълон қилди. Бундан ташқари, бокс 2028 йилги Олимпия ўйинларининг дастлабки дастурига киритилмаган. Декабрь ойида эса қўмита ХБА аъзолигини тўхтатиб туришни маъқуллаганди.

Несколько стран решили бойкотировать чемпионат мира по боксу, который пройдёт в Индии и Узбекистане.
Вечером 8 февраля Федерация бокса США на официальном сайте организации выступила с заявлением, в котором сообщила об отказе американских команд от участия в мужском и женском чемпионатах мира. Заявление содержит целый ряд причин, но главной является решение Международной ассоциации бокса (IBA) разрешить боксёрам из России и Беларуси выступать под своими национальными флагами.
Глава USA Boxing Майк Макэти обратил внимание, что на прошедшем боксёрском турнире в марокканском Марракеше россияне выступали под своим флагом и гимном.
Он также перечислил и другие претензии к IBA, из-за которых, по его мнению, участие в чемпионатах мира «нарушит не только санкции Международного олимпийского комитета (МОК), утверждённые 2 февраля, но и принципы честной игры и прозрачности».
В списке претензий указано нарушение процедуры отбора судей, спонсорство «Газпрома», который находится под санкциями, «непрозрачные» бюджеты и неодинаковые призовые мужчин и женщин (призёры-мужчины получают больше женщин).
Вслед за США Федерация бокса Ирландии также приняла решение отказаться от участия в мужском и женском чемпионатах мира из-за допуска туда российских спортсменов под флагом страны, сообщило издание Irish Independent (IABA). Совет директоров IABA проголосовал за бойкот турниров — 15 человек было за, 5 — против.
Президент Ассоциации бокса Чехии Марек Шимак подтвердил намерение сборной Чехии бойкотировать чемпионат мира по боксу. В интервью Sport.cz он назвал этот шаг поддержкой Украины и реакцией на то, что Международная ассоциация бокса остаётся под управлением россиянина Умара Кремлёва, который связан с президентом РФ Владимиром Путиным.
«Да, там будут большие призовые. 25 тысяч долларов за две бронзовые медали, 50 тысяч — за серебро и 100 тысяч — за золото. Кремль хочет превратить чемпионат мира в бизнес. Это неплохо, но он не сможет решить проблему, выступив против МОК», — заявил он.
Глава боксёрской ассоциации Швеции Пер-Аксель Шёхольм заявил, что страна присоединяется к бойкоту чемпионата мира по боксу, если на турнире будут выступать российские и белорусские спортсмены.
«Здесь нет ни демократии, ни прозрачности. Мы не принимаем обращение IBA. Нет демократии и призрачности. Мы работали в течение нескольких лет, чтобы добиться изменений, но безуспешно. Тогда они сами решили допустить Россию и Беларусь к соревнованиям, причём под национальными флагами», — приводит его слова «Чемпионат» со ссылкой на SVT.
Федерация бокса Канады присоединилась к бойкоту женского и мужского чемпионатов мира из-за участия российских и белорусских спортсменов, а также в знак протеста против того, как действует мировой руководящий орган этого вида спорта.
Глава спортивной организации Райан О’Ши заявил, что испытывает серьёзные опасения по поводу будущего спорта из-за коррупции в IBA.
Великобритания не будет участвовать в чемпионате мира по боксу среди женщин в следующем месяце в Индии из-за опасений по поводу участия российских спортсменок под их национальным флагом. В спортивной организации заявили, что рассматривают вопрос о том, будет ли мужская команда участвовать в чемпионате мира в Ташкенте.
Стоит отметить, что женский чемпионат мира по боксу пройдёт в Нью-Дели в Индии с 15 по 31 марта, мужской — в Ташкенте в Узбекистане с 1 по 14 мая.
Умар Кремлёв возглавляет IBA (ранее AIBA) с декабря 2020 года. Ранее он занимал пост генерального секретаря Федерации бокса России. На момент его назначения долги IBA составляли 20 млн долларов. В мае 2021 года Кремлёв заявил о полном погашении всех задолженностей. В 2022 году он был переизбран на пост президента IBA.
В июне 2019 года исполком МОК из-за долгов рекомендовал приостановить членство IBA в организации, но сохранить бокс в программе Олимпийских игр-2020 в Токио. На сессии МОК эта рекомендация была утверждена. В результате организацией боксёрских соревнований на летних Олимпийских играх 2021 года в Токио занимался МОК.
В феврале 2022 года Международный олимпийский комитет рекомендовал не допускать российских и белорусских спортсменов к участию в соревнованиях из-за войны России против Украины.
4 марта 2022 года IBA запретила российским спортсменам участвовать в международных турнирах под эгидой организации, однако уже 5 октября IBA отменила отстранение российских и белорусских боксёров, спортсменам разрешено выступать на международной арене под национальными флагами и с гимнами стран.
В июне прошлого года МОК объявил, что боксёрский турнир на Олимпийских играх 2024 года в Париже снова будет проведён не под эгидой IBA. Кроме того, бокс не включён в предварительную программу Игр 2028 года. В декабре комитет оставил в силе приостановку членства IBA.