21 fevral kuni Qohirada bo‘lib o‘tgan muzokaralarda O‘zbekiston va Misr prezidentlari boshqa mavzular qatorida Isroil-Falastin masalasini ham muhokama qildilar. Bu haqda Misr prezidenti Abdulfattoh as-Sisi uchrashuv yakunlari bo‘yicha o‘tkazilgan matbuot anjumanida ma’lum qildi (video).
Uning so‘zlariga ko‘ra, tomonlarning Isroil va Falastin o‘rtasidagi mojaroning yechimi bo‘yicha qarashlari «butunlay mos keladi».
«Ikkala tomon ham mamlakatlar hududlari 1967 yilda qabul qilingan rezolyutsiya asosidagi poytaxti Ierusalim bo‘lgan hududlarga bo‘linishi lozim ekanligini ta’kidladik», — dedi Abdulfattoh as-Sisi.
Davlat rahbarlari, shuningdek, Rossiya-Ukraina mojarosiga siyosiy yechim topish muhimligini ham muhokama qildilar, ularning fikricha, bu butun dunyoga ta’sir ko‘rsatmoqda.
абдулфаттоҳ as-сиси, миср, шавкат мирзиёев
Misr Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Efiopiyaning Xidase to‘g‘oni yoki Afrikadagi eng yirik to‘g‘onga aylanishi kerak bo‘lgan «Buyuk tiklanish to‘g‘oni»ni to‘ldirish bo‘yicha rejalariga qarshi chiqqan Misr tomonini qo‘llab-quvvatlaganini ta’kidladi.
Efiopiya loyihani 2011 yildan beri amalga oshirib kelmoqda. To‘rtta to‘g‘on kaskadidan iborat GES quvvati 5250 MVtni tashkil qiladi. Loyiha 80% bajarilgan. Addis-Abeba to‘g‘onni 2022−2023 yillarda foydalanishga topshirmoqchi. Misr va Sudan Nildagi GESning ishlashi natijasida suvning keskin tanqisligi yuzaga kelishi, bu ijtimoiy-iqtisodiy va ekologik muammolarga olib kelishi mumkinligidan xavotirda.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Falastin-Isroil muammosi va boshqa siyosiy masalalar muhokama qilinganini tasdiqladi.
«Albatta, bu bizga ham yangi masala emas. Bizda ham bu masala bo‘lgan edi. Shuning uchun biz juda katta muloqotlarni o‘tkazib, bu masala bo‘yicha chuqur fikrlarga keldik. Rossiya-Ukraina bo‘yicha ham juda ko‘p muloqot qildik va qarashlarimiz, yo‘nalishlarimiz birligini tasdiqladik», — dedi O‘zbekiston prezidenti.
Abdulfattoh as-Sisi avvalroq Misr Rossiya-Ukraina mojarosida betaraf ekanligini hamda urushni to‘xtatishga chaqirishini ma’lum qilgan edi. O‘zbekiston ham Rossiyaning Ukrainada amalga oshirayotgan harbiy harakatlari bo‘yicha «vazmin, neytral pozitsiyada» ekanini bildirgan. Sobiq tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov ham O‘zbekiston Ukrainaning mustaqilligi, suvereniteti va hududiy yaxlitligini tan olishini ta’kidlagandi.

Президенты Узбекистана и Египта в ходе переговоров в Каире 21 февраля в числе других тем обсудили также израильско-палестинский вопрос. Об этом на пресс-конференции по итогам встречи сообщил президент Египта Абдельфаттах ас-Сиси (запись трансляции).
По его словам, мнения сторон по решению конфликта между Израилем и Палестиной «полностью совпадают».
«Обе стороны согласились, что территория стран должна быть разделена согласно резолюции 1967 года, где столицей является Иерусалим», — заявил Абдельфаттах ас-Сиси.
Главы государств также обсудили важность нахождения политического решения российско-украинского конфликта, который, по их словам, оказывает влияние на весь мир.
Президент Египта отметил поддержку Шавкатом Мирзиёевым египетской стороны, которая выступает против планов Эфиопии заполнить водохранилище плотины Хидасэ, или «Плотины великого возрождения Эфиопии», которая должна стать крупнейшей в Африке.
Эфиопия реализует проект с 2011 года. Мощность ГЭС из каскада четырёх плотин составит 5250 МВт. Проект завершён на 80%. Аддис-Абеба намерена ввести плотину в строй в 2022—2023 годах. Египет и Судан опасаются, что в результате работы ГЭС в Ниле может возникнуть острая нехватка воды, которая приведёт к социально-экономическим и экологическим проблемам.
Президент Шавкат Мирзиёев подтвердил обсуждение палестинско-израильского вопроса и других политических вопросов.
«Для нас это не новая проблема. У нас эта проблема тоже была. У нас был большой разговор, и мы провели глубокие рассуждения», — заявил он.
Глава Узбекистана добавил, что у них был «длительный разговор по вопросу России и Украины», подтвердивший, «что у нас схожие взгляды».
Абдель Фаттах Ас-Сиси отмечал, что Египет придерживается нейтралитета в российско-украинском конфликте и призывает покончить с войной. Узбекистан также заявлял, что «занимает взвешенную, нейтральную позицию» по вопросу военных действий России на территории Украины. Бывший министр иностранных дел Абдулазиз Камилов заявлял, что Узбекистан признаёт независимость, суверенитет и территориальную целостность Украины.