16 fevral kuni O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston prezidenti matbuot xizmatining xabar qilishicha, tomonlar o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada rivojlantirish va keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlashning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Davlat rahbarlari o‘zaro savdoni ko‘paytirish, yetakchi korxonalarning sanoat kooperatsiyasini chuqurlashtirish, qo‘shma Loyihalar ofisi doirasida ustuvor tarmoqlardagi investitsiya loyihalarini amalga oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratdilar.
Shu ma’noda, «Innoprom. Markaziy Osiyo» xalqaro ko‘rgazmasi va O‘zbekiston-Rossiya hududlar forumini o‘tkazish muhimligi ta’kidlandi.
Ikki davlat yetakchilari madaniy-gumanitar almashinuvlarni faollashtirish masalalari yuzasidan ham fikr almashib, bo‘lajak tadbirlar rejasini ko‘rib chiqdilar.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 16 февраля провёл телефонный разговор с президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.
По данным пресс-службы президента Узбекистана, стороны обсудили «актуальные вопросы дальнейшего развития многопланового сотрудничества и укрепления отношений всеобъемлющего стратегического партнёрства между Узбекистаном и Россией».
Они также уделили внимание «вопросам наращивания взаимной торговли, углубления промышленной кооперации ведущих предприятий, реализации в рамках совместного проектного офиса инвестиционных проектов в приоритетных отраслях».
Кроме того, президенты обменялись мнениями по вопросам активизации культурно-гуманитарных обменов.
Пресс-служба Кремля о разговоре сообщила кратко. «Рассмотрен ряд вопросов дальнейшего расширения двустороннего торгово-экономического сотрудничества».